Візирна вісь труби 22, (рис. 4.3.1) повинна бути паралельною осі циліндричного рівня. Основну геометричну умову перевіряють нівелюванням однієї лінії довжиною 50-70 м способами «із середини» або «вперед» (рис. 4.3.6).
На рівній місцевості вибирають і закріплюють кілочками дві точки А та В на відстані 50-70 м одна від одної. При перевірці способом «вперед» установлюють над точкою А нівелір так, щоб окуляр зорової труби нівеліра знаходився на відстані не більше 3-5 см від рейки, що розміщена на точці А (рис. 4.3.6).
Рис. 4.3.6. Перевірка головної геометричної умови нівелірів
з циліндричним рівнем
За допомогою круглого рівня вісь обертання нівеліра піднімальними гвинтами виводять в прямовисне положення. З допомогою сталевої рулетки або рейки вимірюють висоту нівеліра і, з точністю до 2 мм. Візують зорову трубу на рейку, яку встановлюють у точці В. З допомогою елеваційного гвинта суміщають кінці бульбашки циліндричного рівня і беруть відлік.
Переставляють місцями нівелір і рейку (рис. 4.3.6). Вимірюють висоту нівеліра і2в точці В. Візують зорову трубу на рейку, що встановлена у точці А. З допомогою елеваційного гвинта суміщають кінці бульбашки циліндричного рівня і беруть відлік.
Перевірка головної геометричної умови нівеліра Н-3
Наводять середню нитку сітки елеваційним гвинтом на відлік на рейці. При цьому бульбашка циліндричного рівня зійде з нуль-пункту. Відводять у бік захисну кришку виправних гвинтів циліндричного рівня. Відкручують
горизонтальні юстирувальні гвинти, а вертикальними гвинтами суміщають кінці бульбашки рівня. Для контролю перевірку повторюють. Результати перевірки головної геометричної умови представлені у табл. 10.1.