Зверніть увагу на систему частинок, що рухаються в замкнутому об’ємі ліворуч на екрані (на рисунку 20.4 наведено інтерфейс програми). Вони абсолютно пружно зіштовхуються одна з одною і зі стінками посудини. Дана система є гарною "механічною" моделлю ідеального газу. У процесі досліджень можна зупиняти рух усіх молекул (при натисканні кнопки "Стоп" мишкою) і отримати як би "миттєві фотографії", на яких виділяються зеленим кольором молекули (точки), швидкості яких лежать у заданому діапазоні ∆v поблизу заданої швидкості v (тобто, що мають швидкості від v до v+∆v).
1. Натисніть кнопку «Стоп» і порахуйте загальну кількість молекул у системі, які мають швидкість в інтервалі ∆v. Натисніть «Старт», через деякий час знову зробить «миттєву фотографію» і знову підрахуйте відповідну кількість молекул. Тричі порахуйте розмір системи і знайдіть середнє значення N.
2. Задайте температуру Т1, зазначену в таблиці 1 для вашого варіанту. Після встановлення температури встановіть значення швидкості з таблиці 2. Будемо рахувати кількість молекул, швидкості яких знаходяться у заданому діапазоні (∆v = 200м/с) поблизу заданої швидкості. Для цього натисніть кнопку «Стоп» і підрахуйте кількість виділених частинок. Результат запишить в таблицю 2. Натисніть кнопку «Старт» і через декілька секунд отримайте ще одну фотографію (натиснувши кнопку «Стоп») і порахуйте кількість частинок із заданою швидкістю. Результати 5-ти вимірювань для кожної швидкості запишіть у таблицю 20.2.
3. Потім встановіть інше значення температури Т2 з таблиці 1 і повторіть вимірювання, записуючи результати у таблицю 20.3, аналогічну таблиці 20.2.
4. Міняючи значення температури Т від 150К до 800К із кроком в 50К. Отримані в програмі значення середньої квадратичної та найбільш імовірної швидкості занесіть в таблицю 4. В 4-й рядок таблиці занесіть квадрат найбільш імовірної швидкості.
Таблиця 20.3– Результати вимірів для T = __ K
v[км/с]=
0.2
0.4
0.6
0.8
1.0
1.2
1.4
1.6
1.8
2.0
2.2
2.4
DN1
DN2
DN3
DN4
DN5
DNСЕР
Таблиця 20.4 – Залежність найбільш імовірної та середньої квадратичної швидкості від температури