Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Теми рефератів

1. Історичні витоки податкових правовідносин.

2. Природа податкових правовідносин.

3. Загальнодержавні податки в Україні.

4. Місце оподаткування в Україні.

5. Відповідальність за порушення податкового законодавства.

6. Поняття обов'язкових платежів і податку.

7. Ознаки, функції, принципи та елементи податку.

 

Методичні вказівки:

Перш за все студентові треба звернути увагу на те, що вчення про податки — це складова частина фінансової науки, що вивчає виробничі відносини людей у їхній єдності і взаємодії з продуктивними силами і надбудовою. З усього різноманіття виробничих відносин, що охоплюють виробництво, розподіл, обмін, споживання, розподільні відносини визначають фінансові, основними з яких виділяються податкові. На основі розподілу, що знаходиться в органічній єдності і тісному взаємозв'язку з процесом виробництва, відбувається розподіл і перерозподіл його учасників і засобів виробництва по сферах, галузях, економічних регіонах і встановлюється частка різних класів і соціальних груп у вартості зробленої продукції.

Студент повинен акцентувати увагу також та тому, що джерелом податків виступає нова вартість — національний доход, створюваний у сфері матеріального виробництва, що включає вартість необхідного продукту і вартість додаткового продукту, або додаткову вартість, що є абстрактними економічними категоріями, а в реальному житті здобувають специфічні форми вираження: вартість необхідного продукту — форму ціни робочої сили, або заробітну плату, і вартість додаткового продукту — форму прибутку, ренти, відсотка, тобто виступають у вигляді конкретних грошових доходів, що належать основним членам суспільства — робітникам, службовцям або власникам капіталу. Це первинний розподіл національного доходу доповнюється вторинним розподілом, або перерозподілом, де податкам належить важливе місце. Податки як частина нової вартості примусово мобілізуються державою. В основі податків лежить частина вартості необхідного продукту і частина вартості додаткового продукту.

Неповинен студент оминати соціальну роль, місце податків в економіці держави, а також історичні етапи розвиту податків та думки про їх призначення у суспільстві. Так, при феодалізмі основними податками були прямі — помайнові, що виступали у вигляді поземельного, і подушний податок. Значна частина податків при феодалізмі стягувалася з вартості необхідного продукту, тому що в силу низького розвитку продуктивних сил розмір вартості додаткового продукту майже цілком був відсутній.

Функції податку, тобто прояв його сутності в дії, спосіб вираження його властивостей. Взагалі функція показує, яким чином реалізується суспільне призначення даної фінансової категорії як інструмента вартісного розподілу і перерозподілу національного доходу. Податки виконують три найважливіші функції: 1. Забезпечення фінансування державних витрат (фіскальна функція). 2. Підтримка соціальної рівноваги шляхом зміни співвідношення між доходами окремих соціальних груп з метою згладжування нерівності між ними (соціальна функція). 3. Державне регулювання економіки (регулююча функція). В усіх державах, при всіх суспільних формаціях податки, насамперед, виконували фіскальну функцію, тобто забезпечували фінансування суспільних витрат, у першу чергу витрат держави. Студенти повинні вміти чітко визначати зміст кожної з наведених функцій, а також розкривати їх структурні компоненти та піддавати їх аналізу. У рамках цієї функції можна виділити дві підфункції - контрольну і розподільну. Що ж стосується регулюючої функції податків, то вона виявляється через: 1) встановлення і зміна системи .оподатковування; 2) визначення податкових ставок, їхньої диференціації; 3) надання податкових пільг. У складі регулюючої функції податків можна виділити стимулюючу і стримуючу (дестимулюючу) підфункціі, а також підфункцію відтворювального призначення.

Окремо студенту необхідно оволодіти питанням щодо преференції, яка встановлюється у вигляді інвестиційного податкового кредиту і цільової податкової пільги для фінансування інвестиційних і інноваційних витрат. Податковий кредит, як будь-який кредит, надається на умовах зворотності і платності, оформляється відповідним договором між підприємством і регіональним податковим органом. Цільова податкова пільга на відміну від інвестиційного податкового кредиту може надаватися будь-якому підприємству місцевими органами виконавчої влади на взаємовигідній основі, але в межах суми податкових надходжень у регіональний бюджет. Порядок і умови надання ті ж, що й у податкового кредиту.

Незайвим буде й з’ясувати студентові основні принципи податків та оподаткування, як історично визначені, так і сучасні, що є необхідними для вивчення подальших тем та засвоєння податкового законодавства.

 

Контрольні запитання та завдання:

  1. Наведіть визначення терміну “податок”.
  2. Визначте суспільний зміст та подвійний характер податку.
  3. Наведіть визначення “джерело податку” та розкрийте його зміст.
  4. Розкрийте взаємозв’язок між національним доходом, внутрішнім валовим продуктом країни та податком.
  5. Визначте податок як фінансову категорію та розкрийте зміст функцій податку.
  6. Розкрийте поняття принципу оподаткування та визначте його зміст.
  7. Наведіть класифікацію та характеристику основних історичних етапів виникнення та розвитку податків.

 


Читайте також:

  1. Методичні вказівки до виконання рефератів, есе, доповідей
  2. ОРІЄНТОВНА ТЕМАТИКА РЕФЕРАТІВ
  3. Перелік курсових рефератів
  4. Перелік тем рефератів
  5. Сутність написання рефератів. Технологія написання навчальних, контрольних, службових та творчих рефератів. Структура реферату.
  6. Тематика доповідей та рефератів
  7. Тематика доповідей та рефератів
  8. Тематика доповідей та рефератів
  9. Тематика доповідей та рефератів
  10. Тематика рефератів
  11. Тематика рефератів
  12. Тематика рефератів




Переглядів: 384

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
РОЗДІЛ І | Завдання 1.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.