Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методичні вказівки до виконання рефератів, есе, доповідей

Реферати, есе, доповіді є найбільш поширеними методами організації самостійної роботи студентів під час вивчення соціології. Залучення студента до дослідницької діяльності, як правило, починається з написання реферату, який демонструє поглиблене опрацювання відповідної теми. Підготовка реферату сприяє закріпленню теоретичних знань з питань навчального курсу. Студенти набувають навичок самостійної роботи з літературою, навчаються порівнювати, аналізувати та систематизувати інформацію, мають можливість для порівняння її з практичним до­свідом. При виконанні реферату студенти кори­стуються рекомендованою літературою та прикладами з власної практики, прагнучи, щоб конкретний матеріал був органічно пов’язаний з теоретичними положеннями. У процесі роботи над рефератом студент має продемонструвати вміння аналізувати використану літературу, розкривати своє ставлення до прочитаного, робити обґрунтовані висновки на основі опрацювання теоретичних положень.

Взагалі, реферат (від лат. Referre, що означає повідомляти, доповідаю) ― це короткий виклад у письмовій чи усній формі основного змісту наукової праці чи ряду праць, що вивчалися студентом, з аналізом запропонованих шляхів вирішення певної проблеми, а також висловленням власних міркувань автора щодо цієї проблеми. Якщо реферат цих ознак не має, то він є лише конспектом опрацьованих публікацій.

Робота над рефератом повинна бути зорієнтована на такі моменти:

- розвиток мислення студентів (вміння аналізувати, зіставляти та узагальнювати різні точки зору, вміння характеризувати конкретний матеріал, формулювати висновки);

- розширення світоглядної парадигми у студентів та поглиблення їх фахових знань з навчальної дисципліни соціологія;

- формування вмінь реферування;

- розвиток базисних вмінь наукової роботи (вміння постійно знаходити необхідний науковий матеріал, користуватися довідковою літературою, складати список використаної літератури, формулювати висновки);

- оволодіння основами наукового письмового мовлення;

- розвиток умінь установлювати зв’язки соціології з іншими науками та визначати характер цих зв’язків;

При виконанні реферату студент має враховувати основні вимоги до його написання, а саме:обсяг реферату - 10-15 сторінок друкованого тексту; реферат має бути виконаний за відповідною структурою з виділенням абзаців, нумерацією сторінок, правильним оформленням посилань, виносок, цитат, висновків, списку використаної літератури (не менше 10 джерел); оформлення реферату має відповідати встановленим нормам. Назву теми та план реферату доцільно обговорити з викладачем під час проведення консультації.

При підготовці реферату студенту слід чітко дотримуватися його структури, яка містить:

1. Титульну сторінку, що оформлюється згідно із загальними вимогами.

2. План, у якому повинні міститися питання, що розкривають суть теми, яка досліджується.

3. Вступ, де обґрунтовується актуальність обраної теми, характеризується її практичне значення, формулюється мета реферування матеріалу з обраної проблеми, визначаються конкретні завдання роботи. Вступ може складати 1-2 сторінки.

4. Основну частину, що складається з декількох розділів, кожний з яких нумерується і має свою назву. Тут також подається виклад існуючих точок зору з обраної теми, представлених у сучасній науковій літературі, самостійний аналіз опрацьованого матеріалу, пропонується авторський варіант вирішення даної проблеми.

5. Висновки, в яких стисло характеризуються основні результати виконаної роботи, формулюються узагальнюючі тези відповідно до завдань, визначених у вступі.

6. Список використаної літератури, щовключає всі літературні джерела, подані в алфавітному порядку і оформлені з урахуванням усіх сучасних вимог до бібліографічного опису, тобто зазначаються наступні вихідні дані: прізвище автора (або авторів), їх ініціали, повна назва видання, місце видання, видавництво, рік видання, загальна кількість сторінок.

При написанні реферату студент має звернути увагу на основні вимоги щодо його змісту, а саме:

-в основу реферату треба покласти певну суму фактичних і теоретичних даних, які слід викладати згідно зі складеним планом;

-особливу увагу треба приділити пошуку необхідних нормативно-правових матеріалів, їх систематизації, з’ясуванню основних понять і термінів з досліджуваної теми;

-наприкінці роботи, підводячи підсумки, слід узагальнити увесь викладений матеріал та зробити власні висновки щодо проблеми, яка досліджується.

Також при підготовці реферату студенту необхідно дотримуватися певних вимог щодо його оформлення. Реферат слід писати на листах формату А4. Обсяг реферату не повинен перебільшувати 15-20 сторінок. Текст реферату повинен бути написаний розбірливо, грамотно. У тексті роботи слід виділяти і називати відповідні розділи плану (нові розділи доцільно починати з нової сторінки, підрозділи – з нового рядка). Сторінки роботи треба пронумерувати. Не нумеруються Титул, План, Вступ. Нумерація починається з Основної частини (але з урахуванням кількості сторінок, які займають Титул, План, Вступ. Шрифт роботи Times New Roman, розмір шрифту – 14 пт. Інтервал між рядками – 1,5. Відступи від краю аркуша: верхній – 2,5 см., нижній – 2.5 см., лівий – 2,5 (3) см., правий – 2 (1,5) см. 29-30 рядків на аркуші, враховуючи посторінкові посилання на використані джерела. При використанні цитат у тексті реферату слід робити посилання.

Реферат передбачає не лише письмове викладення матеріалу по темі дослідження. Головним у реферативній роботі виступає захист реферату, тобто висвітлення його основних положень на науковій конференції чи викладачеві. І в тому разі студент повинен не лише здійснити інформативний виклад матеріалу, але й зуміти чітко визначити наукову новизну та актуальність теми, пояснити власну методологічну схему та зуміти обґрунтувати її раціональність. Окрім того, усне реферування письмового реферату під час захисту стимулюватиме студента до більш якісної роботи, формування вмінь висловлювати основні положення теми. І що найважливіше, саме усний захист є найкращим методом перевірки викладачем засвоєного студентом матеріалу, адже він поєднує в собі дві різні форми оцінки роботи студента: вміння усно та письмово висловлювати свою позицію та науково її обґрунтовувати.

Критеріями оцінювання реферату є: відповідність змісту реферату обраній темі; повнота опрацювання теми з використанням необхідної літератури; наукова і практична обґрунтованість висновків; самостійність виконаної роботи; стиль, логічність викладу, відповідність вимогам щодо оформлення. Відповідність реферату всім наведеним критеріям дає змогу оцінити його оцінкою «відмінно». Невиконання однієї або кількох вимог знижує оцінку на відповідну кількість балів. Якщо обговорення реферату відбувається на семінарському занятті, оцінка за реферат може виставлятися як середньоарифметичне оцінок за рецензією та за захист реферату.

Наступним популярним видом письмової самостійної роботи студента з соціології виступає есе,яке розглядається як творча робота у публіцистичному стилі з елементами імпровізації на основі аналізу реферованої літератури на задану тему. Від традиційного реферату есе перейняло краще: визначення мети, завдання роботи, формулювання об’єкта, предмета само­стій­ного дослідження, структурованість, послідовність викла­ден­ня теоретичного обґрунтування та практичних аргументів, кри­терії оцінки роботи тощо.

Взагалі, есе – це твір-міркування невеликого обсягу з вільною композицією, що виражає індивідуальні враження, міркування з конкретного питання, проблеми й свідомо не претендує на повноту й вичерпне тракту­вання теми. Воно припускає вираження автором своєї точки зору, особистої суб’єктивної оцінки предмета міркування, дає можливість нестан­дарт­ного (творчого), оригінального висвітлення матеріалу. Тому, головна місія та мета есе – це самостійне бачення студентом проблеми на підставі опрацьованого матеріалу та аргументів. Застосування есе сприяє більш чіткому й грамотному фор­мулюванню думок, допомагає розташовувати ці думки в логічній послідовності, припускає вільне володіння мовою термінів і по­нять, розкриває глибину й широту навчального матеріалу, вчить ви­користати приклади, цитати, необхідні аргументи за від­по­від­ною темою.
При написанні есе студент має звернути увагу на те, що воно повинне: містити чіткий виклад суті поставленої проб­леми, включати самостійно проведений аналіз цієї проблеми з ви­ко­ри­станням концепцій і аналітичного інструментарію, розгля­ну­того в рамках дисципліни соціологія, висновки, що узагальнюють автор­сь­ку позицію з поставленої проблеми.

При цьому студент має дотримуватися чіткої структури тексту есе, яка включає:
1. Титульний лист(заповнюється за рекомендованим зразком);

2. Вступ, що охоплюємісію студента щодо розгляду теми есе, його авторське бачення — гіпотезу або сутність та обґрунтування вибору цієї теми. Мета та завдання роботи — очікуваний резуль­тат роботи в цілому та конкретні результати, які будуть отриму­ватися в ході розкриття теми. На цьому етапі дуже важливо пра­вильно сформулювати питання, на які ви збираєтеся знайти відповідь у ході свого дослідження.При роботі над вступом можуть допомогти відповіді на наступні питання: «Чи потрібно давати визначення термінам, що пролунали в темі есе?», «Чому те­ма, яку я розкриваю, є важливою в даний момент?», «Які по­няття будуть залучені в мої міркування?», «Чи можу я розділити тему на трохи більше дрібних підтем?» і т.д.

3. Основна частина, тобто теоретичні основи обраної проблеми й виклад основного питання. Ця частина припускає розвиток аргу­ментації й аналізу, а також обґрунтування їх, виходячи з на­яв­них даних, інших аргументів і позицій щодо питання. У цьому полягає основний зміст есе й це являє собою головні труднощі. Тому важливе значення мають підзаголовки, на основі яких здій­снюється структурування аргументації; саме тут необхідно об­ґрун­тувати (логічно, використовуючи дані або строгі міркування) пропоновану тезу. Там, де це необхідно, як аналітичний інстру­мент можна використати графіки, діаграми й таблиці. Залежно від поставленого питання аналіз проводиться на основі наступних категорій: причина — наслідок, загальне — особливе, форма — зміст, частина — ціле, сталість — мінливість. У процесі побудо­ви есе необхідно пам'ятати, що один параграф повинен містити тільки одне твердження й відповідний доказ, підкріплений гра­фіч­ним або ілюстративним матеріалом. Добре перевірений спо­сіб побудови есе – використання підзаголовків для позна­чення в головній частині ключових моментів аргументо­ваного викладен­ня. Використання підзаголовків – не тільки визначення основних пунктів, які студент бажає висвітлити, це також наявність логіч­ності у висвітленні теми есе.

4. Висновок, тобто узагальнення й аргументовані висновки до те­ми.
При підготовці есе студент має враховувати, що при оцінюванні есе в центрі уваги викладача знаходиться: здібність студента критично та незалежно оцінити наявні дані, точки зору, позиції, аргументи; здібність розуміти, оцінювати та встановлювати зв’язки між ключовими моментами проблем та запитань; вміння диференціювати протилежні підходи та моделі, застосовуючи їх до емпіричного матеріалу або дискусії з принципових питань; здатність до застосування аналітичних підходів, моделей тощо. Отже, критерієм високої оцінки виконаного студентом есе є здатність студента довести власну позицію з певної проблеми на підставі набутих знань.

Ще однією формою самостійної роботи студента є наукова доповідь, в основі якої лежить аналіз гострої проблеми суспільного життя. Доповідь - це документ, у якому викладаються певні питання, даються висновки, пропозиції. Вона призначена для усного (публічного) прочитання та обговорення. Тематика для наукових доповідей пропонується кафедрою. Як правило, студент самостійно складає план роботи і підбирає необхідну літературу та інші матеріали при постійному спілкуванні з науковим керівником. Готуючи доповідь, студент має враховувати вимоги до її структури. Структура тексту доповіді містить такі розділи: вступ, в якому обґрунтовується проблемна ситуація; основна частина, в якій міститься основна ідея автора, а також наводяться аргументи, факти, теоретичні викладки; підсумкова частина, що включає висновки і рекомендації.

При написанні доповіді слід зважати на те, що значна частина її надрукована в тезах, частина ж - на слайдах, тому доповідач має давати окремі коментарі до ілюстрованого матеріалу. Це дозволяє зекономити час виступу на 20-40%. При формуванні змісту доповіді слід врахувати, що за 10 хвилин людина може прочитати текст надрукований на чотирьох сторінках машинописного тексту (через два інтервали). Тому обсяг доповіді не повинен перевищувати 8-12 сторінок (до 30 хвилини).

Взагалі, реферати, есе, доповіді дають змогу аналізувати питання тем на високому теоретичному рівні. Готуючи їх, студенти використовують наукову літературу, посилаються на неї в аналізі поставлених проблем, анотують окремі праці тощо. Реферати, есе, доповіді можна готувати на основі певної наукової статті чи монографії. Неодмінною умовою виконання роботи є визначення власної позиції, свого ставлення до досліджуваних проблем.




Читайте також:

  1. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  2. III. Виконання бюджету
  3. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  4. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  5. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  6. Аудит витрат на виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг
  7. БАЖАННЯ і НАМІРИ - це миттєво виникаючі і досить часто змінюють один одного мотиваційні суб'єктивні стани, що відповідають змінюваних умов виконання дії.
  8. Безпека виконання робіт.
  9. Будівельний генеральний план на стадії виконання окремих видів будівельно-монтажних робіт.
  10. Будівельні роботи. Поняття. Підготовчі роботи. Поняття, особливості виконання.
  11. В залежності від того, хто може вимагати виконання договору,останні поділяються на договори, що укладаються на користь їх учасників, та договори на користь третьої особи.
  12. В результаті виконання операцій форматування уся інформація, яка була на диску безповоротно знищується.




Переглядів: 1097

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вправ, питань до дискусій. | Методичні вказівки для самопідготовки студентів-заочників

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.