Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види цінних паперів.

Тема 5. управління КАПІТАЛОМ У КОРПОРАЦІЯХ

 

5.1 Види цінних паперів.

5.2 Акції, їх види і особливості обігу. Вплив відносин власності на повноваження учасників і контроль у товаристві.

5.3 Положення щодо цінних паперів.

5.4 Роль фондової біржі та систем позабіржової торгівлі в регулюванні руху акцій. Фінансове посередництво в системі корпоративного управління.

 

Надзвичайно важливими для економіко-правової суті акціонерних товариств є чітко визначені відносини власності, оскільки вони мають величезний вплив на корпоративне управління.

При цьому слід мати на увазі специфіку корпоративного капіталу, який виступає у двох формах - реального капіталу (основні та оборотні фонди) та капіталу, представленого корпоративними правами у вигляді цінних паперів. Роздвоєння корпоративної власності проявляється в тому, що власником реального капіталу корпорації виступає саме акціонерне товариство, а власниками цінних паперів - акціонери.

Акціонери (засновники і учасники) при купівлі акцій отримують певні корпоративні права у цьому товаристві. Проте, вони мають право власності лише на акції, ту їх кількість, яку вони придбали. З акцією вони мають право здійснювати операції відповідно до чинного законодавства тих країн, де зареєстровані АТ. В Україні власність на цінні папери належить до поняття приватної власності і акціонери повинні здійснювати з ними операції як з приватною власністю. Вони можуть здійснювати їх відчуження (спірними моментами залишається відчуження в закритих акціонерних товариствах) і втрату тих прав і відповідно обов'язків, які несе в собі володіння корпоративними правами.

Цінні папери є грошовими документами, що засвідчують право володіння або відносини позики, визначають взаємовідносини між особою, яка випустила ці документи, та їх власником і передбачають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або відсотків, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цих документів, іншим особам[21].

У господарському обігу цінні папери мають певну вартість і разом з грошима є засобом обігу та платежу, виконують роль кредитного інструменту та забезпечують спрощену передачу прав на різноманітні блага.

Цінні папери поділяють на такі групи[22]:

· пайові цінні папери (акції);

· боргові цінні папери (облігації, векселі, ощадні сертифікати тощо);

· похідні цінні папери(фондові деривативи[23]: дериватив - стандартний документ, що засвідчує право та/або зобов’язання придбати чи продати в майбутньому цінні папери, кошти (валютні цінності), матеріальні або нематеріальні активи (товари) на визначених цим договором умовах; фондовий дериватив - дериватив, щодо якого Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зробила висновок про належність його до похідних цінних паперів як опціону або ф’ючерсу згідно з ч. 5 ст. 1 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” від 30 жовтня 1996 р., № 448/96-ВР. До них відносяться ф'ючерси (ціні папери, що містять договірні зобов’язання купити або продати до визначеної дати певну кількість товарів або фінансових інструментів (цінних паперів, валюти) за ціною, погодженою в момент укладання угоди; має на меті отримання різниці в цінах або курсах з моменту укладання угоди до моменту її реалізації) та опціони (ціні папери, предметом яких є право (а не зобов’язання) особи, яка їх придбала, продати чи купити базові цінності (товари, інші цінні папери, валюту) за насамперед визначеною ціною і в заздалегідь установлений термін));

· приватизаційні папери (приватизаційні майнові сертифікати, житлові чеки, земельні бони).

Корпоративні права можуть виступати у вигляді корпоративних цінних паперів або засвідчених часток чи паїв у господарських товариствах, які не є акціонерними. Частки та паї визначаються в установчих документах таких господарських товариств, і, як правило, переходи прав власності на корпоративні права знаходять своє відображення у змінах до цих установчих документів. Треба мати на увазі, що не всі цінні папери є корпоративними. Так, в Україні можуть випускатися і перебувати в обігу такі види цінних паперів, як акції, облігації внутрішніх республіканських і місцевих позик, облігації підприємств, казначейські зобов'язання республіки, ощадні сертифікати, векселі, приватизаційні папери (до 1999 р. мали обіг приватизаційні майнові сертифікати, з житловими чеками та земельними бонами поки що немає ясності). Отже, більшість цінних паперів в Україні представляє відносини позики, а не часток чи паїв у статутних фондах. Тому до корпоративних цінних паперів слід віднести насамперед акції, облігації акціонерних товариств та похідні цінні папери акціонерних товариств - ф'ючерси та опціони.

 

 


Читайте також:

  1. Аналіз в управлінні портфелем цінних паперів.
  2. Аудит цінних паперів.
  3. Банки як учасники ринку цінних паперів
  4. Види освіти, особливості повноцінних знань
  5. Види освіти, особливості повноцінних знань
  6. Види цінних паперів та їх основні характеристики.
  7. Види цінних паперів, їх класифікація
  8. Види цінних паперів, їх характеристика
  9. Види цінних паперів, їх характеристика.
  10. Види цінних паперів.
  11. Визначення ринкової вартості і дохідності окремих видів цінних паперів.




Переглядів: 1066

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ревізійна комісія. | В Україні акції можуть бути іменними та на пред'явника, привілейованими і простими.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.218 сек.