Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Запобіжні заходи при ранньому льодоставі

1. Не виходьте на лід, фортеця якого вам невідома, а також в період осіннього льодоставу, весняного паводку, льодоходу. Прийнявши рішення вийти на лід, візьміть з собою мотузок завдовжки до 20 м, палицю або інші підручні засоби порятунку.

2. Не виходьте на лід, що має товщину від 7 до 25 см Темні плями і бульбашки повітря на льоду говорять про те, що в цьому місці лід тонкий. Не виходьте на лід по одному. Якщо ви провалитеся під лід, вам зможуть надати допомогу або покличуть дорослих.

3. Лід може бути слабким біля стоку вод, впадання струмочків у водойму, біля кущів, очерету, водоростей(він схожий на голландський сир - увесь в дірочках або бульбашках повітря), що вмерзнули в лід.

4. Слід обходити ділянки, покриті товстим шаром снігу, - під ним лід наростає повільніше і завжди тонше. Тонше лід також в місцях швидкої течії, вирів, підземних ключів.

5. Вирушаючи на підлідний лов, пам'ятайте, що не можна робити ополонки близько один до одного, також не можна збиратися великими групами в одному місці.

Якщо під вами прорвався лід, розставте руки в сторони по кромці льоду, щоб утриматися на поверхні, і звіть на допомогу. До приходу допомоги постарайтеся обережно вибратися на лід, не обламуючи його кромку, наповзаючи грудьми і по черзі підтягуючи ноги. Вибравшись з ополонки, перекотіться по льоду, а потім повзіть в ту сторону, звідки пришли і де міцність льоду вже перевірена. Не робіть різких рухів, не совайтеся руками, не обламуйте лід. Вибравшись на лід, ні в якому разі не вставайте на ноги - пробиратися до берега потрібно повзучи. Вибравшись на берег, бігом вирушайте до житла і не зупиняйтеся до тих пір, поки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах людина провалилася під лід, необхідно негайно прийти йому на допомогу. При цьому слід пам'ятати:

- крижана вода дуже швидко викликає переохолодження організму, тому допомога повинна прийти якнайшвидше;

- не можна підбігати до того, що провалився під лід, підбиратися до нього треба повзучи, використовуючи для безпеки довгасті предмети - лижу, дошку, лижні палиці. При цьому їх потрібно штовхати перед собою;

- не можна підповзати до самого краю ополонки. Наблизившись на максимально можливу відстань(3-4 метри), киньте потерпілому мотузок, шарф, палицю, щоб він вхопився за неї. Подавши підручний спосіб порятунку, необхідно витягнути потерпілого на лід і повзучи вибиратися з небезпечної зони.

Якщо потерпілий тремтить, викличте «швидку допомогу» і надайте йому першу допомогу як при переохолодженні. Якщо потерпілий не дихає і без свідомості, необхідно надати йому першу допомогу як при тому, що втопило.

При переохолодженні людини спочатку морозить, у нього напружуються м'язи, можуть з'явитися судоми. Температура тіла падає до 30-320, з'являється утруднення дихання, частішає серцебиття, підвищується артеріальний тиск.

При подальшому охолодженні з'являються сонливість і неправдиве відчуття тепла, а потім глибокий сон, під час якого поступово згасає сердечна діяльність. Якщо людині не надати допомогу, він загине.

Цунамі

Саме явище цунамі старе, як Океан. Оповідання очевидців, про страшні хвилі, передавалися з вуст у вуста, з часом ставали легендами, а приблизно 2000-2500 років тому з'явилися і письмові свідчення. Згідно з одним з них загинула Атлантида. У числі вірогідних причин зникнення острова дослідники називають і цунамі.

Час здійснення цієї грандіозної події відноситься до глибокої старовини - 2500 років тому. Приємно, що не про який науковий розгляд явища тоді не могло бути і мови. Вивчення цунамі стало можливе після виникнення і розвитку сейсмології, оскільки цунамі, як правило, є наслідком землетрусу.

Деякі землетруси супроводжувалися згубними хвилями, які спустошували узбережжя. Такі згубні хвилі називалися Цунамі. Зараз це загальний міжнародний термін, відбувається він від японського слова, яке означає «велика хвиля, що заливає бухту». Точне визначення цунамі звучить так - це довгі морські гравітаційні хвилі катастрофічного характеру, що несподівано виникають в морях і океанах в результаті тектонічних переміщень(вгору або вниз) протяжних ділянок розташованих під дном морів і океанів, в результаті землетрусів(до 90%), вибухів(вивержень) підводних вулканів, підводних і берегових обвалів і осипів.

Ці хвилі мають велику швидкість поширення і величезну кінетичну енергію, що сприяє їх глибокому проникненню на сушу. При проході до берега, вони деформуються і, накочуючись на берег, іноді роблять величезні руйнування. При цьому слід обмовитися, що значну руйнівну силу мають лише цунамі, породжені землетрусами великої енергії, з магнітудою, приблизно рівною або більшою 7,2.

Відомо, що найбільша кількість землетрусів відбувається на Тихоокеанському узбережжі. Природно припустити, що цунамі найчастіше трапляються в Тихому океані. Приблизні розрахунки показують наступний розподіл(%) цунамі в різних морях і океанах :

Тихий океан(у основному по периферії) 75

Атлантичний океан 9

Індійський океан 3

Середземне море 12

Інші моря 1

На території СНД цунамі схильні, по суті, тільки далекосхідні береги: Камчатка, Курильські і Командорські острови і, частково Сахалін.

Спостереження, показали, що цунамі відбуваються в результаті процесів:

1. Раптове зміщення ділянки поверхні моря або океану у вертикальному напрямі за рахунок аналогічного зміщення вниз або вверх відповідної ділянки морського дна. Якщо внаслідок землетрусу, підводного вулкану або сильного обвалу деяка ділянка дна змістилася вгору. У центрі його виникне невеликий на висоті пагорб, від нього, як від кинутого у воду каменю побіжать на всі боки хвилі.

Якщо ділянку дна змістити вниз - спостерігається короткочасна відсутність моря;

2. Різке зрушення води в горизонтальному напрямі, в наслідок аналогічного зміщення великих блоків земної кори з крутими схилами поблизу глибоководних западин;

3. Надводні і підводні обвали і зсуви;

4. Вибухи або великі виверження підводних вулканів;

5. Вібрація дна.

При цьому треба мати на увазі, що цунамі виникає тільки у разі швидкого, майже миттєвого звершення вказаних процесів. Коли відбуваються потужні цунамі, можна говорити, принаймні, про чотири умови, їм що сприяє:

А) вогнище землетрусу розташовується під дном моря, океану або в порівняльній близькості від тих великих блоків земної кори, які зміщуючись внаслідок землетрусу в горизонтальному напрямі у бік океану, стикаються безпосередньо з великими водними товщами;

Б) над епіцентральной областю землетрусу знаходиться шар води значної потужності;

В) глибина вогнища землетрусу невелика(10-60 км);

Г) землетрус має бути великої сили(чи якщо мова піде про зсув або обвал, то маса порід, що беруть участь в утворенні цунамі, повинна мати досить великий об'єм).

Велику руйнівну силу мають, як правило, цунамі з вогнищами в глибоководних зонах, так зародившись біля берегів Південної Америки, цунамі може через 20 годин досягти берегів Японії.

У відкритому океані. Хвилі цунамі невисокі(при найсильніших землетрусах імовірно не перевищують 2-5 метрів), мають значну(що іноді досягає до 400 км) довжину хвилі і швидкість поширення, сумірну із швидкістю сучасного пасажирського літака(від 5 до 1000 км/год). Відстань між сусідніми гребенями хвиль знаходяться в межах 5-1500 км.

При підході до берега залежно від прибережного рельєфу дна і конфігурацією берегової лінії цунамі можуть «виростити» від 1 до 5 м, висоти у відкритому океані, біля берегів до 10 м, понад 50 м у бухтах, долинах річок(тунельний ефект). У глибі суші цунамі може поширюватися до 3 км. Але, мабуть, головне. з чим пов'язано збільшені висоти, це - зменшення глибини океану.

Перетворення і зростання хвилі починають помітно проявлятися біля кордону материкової мілини(глибина 200 м і менше) і відбуваються найбільш інтенсивно з глибини 10-15 м. Потрапляючи в мілководу прибережну зону, хвиля деформується - росте її висота з одночасним збільшенням крутизни переднього фронту. З наближенням до берега, вона починає перевертатися, створюючи той, що пінить, вируючий, великої висоти водяний потік, який і робить руйнування на берег.

Руйнівна сила хвиль цунамі залежить від інтенсивності землетрусів, що породили їх, відстаней від місця виникнення до берега, протяжності вогнища цунамі і первинної висоти хвилі, а також від особливостей рельєфу дна на шляху поширення хвилі і конфігурації берегової лінії.

При дуже крутих ухилах дна і прямолінійних берегах, а так само на ділянках з досить високими берегами цунамі зростає несильно і не заподіює скільки-небудь значних руйнувань. Особливою небезпекою є ті, що звужуються, з глибинами бухти, що зменшуються, і протоки, в яких відбувається значне збільшення висоти, а отже, і руйнівна дія хвиль. При цьому у разі низинного узбережжя хвиля захоплює великі ділянки суші, змітаючи все на своєму шляху. Крайню небезпеку представляють гирла річок, по яких цунамі може проникнути углиб території на відстань до декількох кілометрів. Зменшується висота хвиль тільки в закритих бухтах, що розширюються, з вузьким входом.

Більшість людей мають хороше уявлення про характер і параметри звичайних вітрових хвиль і дуже слабке - про цунамі. Для порівняння приведемо таблицю деяких характерних параметрів вітрових хвиль і хвиль цунамі.

 

Параметр хвиль Вітрових Цунамі
Швидкість поширення До 100 км/год Від 100 до 1000 км/год
Довжина До 0,6 км Від 150 до 400 км
Висота у відкритому морі До 30 м Від 0,1 до 5 м
Висота заплескання біля Берегів До 40 м До 50 м
Глибина проникнення До 0,3 км До дна
Період До 20 з Від 2 до 4 хв., в окремих випадках 2,5 години
Відстань між сусідніми гребенями хвиль   5-1500 км

З таблиці видно, що зокрема, у відкритому морі висота хвиль цунамі не перевищує 5 м. Маючи в той же час велику довжину, вони стають безпечні для будь-якого плавзасобу, що знаходиться в океані на значному видаленні від узбережжя.

Тривалість дій цунамі до 3-го годинника. Судна встигли відійти на 6-8 км від берегової риси, будуть у безпеці. Якщо ж корабель виявився над епіцентром підводного землетрусу, то команда може бути збита з ніг, можуть постраждати механізми і устаткування. Це явище називається моретрясінням.

Приведемо шкалу для цунамі, складену англійським сейсмологом Н.А. Амбрейсизом. 1 - цунамі дуже слабке, хвиля відрізняється лише мареографами, 2 - слабке цунамі, може затопити плоске узбережжя. Його помічають лише ті, хто знає море. 3 - цунамі середньої сили, відзначається усіма. Плоскі узбережжя затоплені, легкі судна можуть виявитися викинутими на берег. 4 - сильне цунамі, узбережжя затоплене, прибережні будівлі і споруди пошкоджені. Великі вітрильні судна і невеликі моторні човни викинуті на сушу, а потім знову змиті в морі. 5 - дуже сильне цунамі, приморські території затоплені. Хвилеломи і моли сильно пошкоджені. І більші судна викинуті на берег. Людські жертви. 6 - катастрофічне цунамі, повне спустошення узбережжя і приморських територій. Суша затоплена на значний простір углиб від берега моря. Найбільші судна пошкоджені. Багато жертв.

Дія цунамі :

Є достатнє число описів накатів цунамі на узбережжя. Одним з перших оповідань, що побачили світ, про цунамі був опис, це С.П. Крашенінніковим. який в 1775 році став свідком катастрофи на узбережжі Камчатки. Він звернув увагу на те, що перед приходом головної хвилі море відступило так далеко, що його не стало видне, виявилося скелясте дно між островами, яке ніколи раніше не було доступне людському оку. Далі Крашенінніков пише, що хвиля, яка наринула на скелясте узбережжя, мала висоту 70 м. З опису цунамі можна зробити таке укладення: перед приходом головної хвилі спостерігається сильний відлив або береги затопляються меншою хвилею. Не раніше чим через 20 хвилин або з ще інтервалом на узбережжя обрушується головна хвиля, яка насувається, немов водяна стіна. Там, де вона входить в затоки, і висота ще зростає, така хвиля може бути єдиною або за нею приходять наступні хвилі. Така хвиля закидає на значну відстань від берега найважчі предмети, руйнує скелі, зносить житла, а іноді і бетонні підстави маяків. До цього додається дія повітряної хвилі - стислого повітря, яке водна маса забиває в порожнини і тріщини.

Наприклад, катастрофа, що осягнула Південно-східну Азію 26 грудня 2004 року уранці в 9.00 за місцевим часом стала найбільш смертоносною за всю історію 20 століття. Число загиблих перевищило 240 000 чоловік і точно не встановлено досі. Невідомо, скільки життів забрала стихія в державах Африки. Адже з урахуванням географічного положення цієї держави з населенням 45 мільйонів її прибережні міста покрили такі ж цунамі, що і Таїланд, Шрі-Ланку, Індонезію, Малайзію, Сінгапур.

Стався землетрус з епіцентром на південь від Андаманских островів в східній частині Індійського океану з силою 8.9 балу по магнітуді Ріхтера. Сталося зрушення Індійською і Бірманською плит під Індійським океаном, Індійська тектонічна плита зайшла глибше під Бірманську, утворився розлом протяжністю від Андаманских і Никобарских островів до острова Суматра близько 1100 км. Ця відстань від Закарпаття до Луганської області. Внаслідок цього один з найбільших островів світу - Суматра відкинуло до південного сходу на тридцять метрів.

Цунамі, що виникло під місцем зрушення плит, приміром, на тайські курорти у вигляді валу заввишки в 10 м обрушився через 40 хвилин після підземних поштовхів. Її швидкість руху складає в середньому 800 км/год.

Останнім попередженням цунамі, що насуваються, став раптовий відлив

- цунамі тектонічного походження «всмоктувала» воду від берега за розповідями очевидців, яким дивом вдалося вижити в Пхукете(Таїланд), море відступило на півкілометра - так що човни в сотнях метрів від берега раптом виявилися на мілині! Рибалки в жаху кинулися бігти в джунглях, геть від узбережжя. До катастрофи залишилося менше 10 хвилин.

У прибережній частині індійської акваторії були змиті цілі села, затоплені сотні населених пунктів.

Землетрус на суші - сигнал небезпеки, але далеко не кожна навіть сейсмічна активність дає хвилю в затоці. Зате вірна ознака - раптовий відступ води від берега. Оголюється дно, стихає прибій, іноді морське дно може спустіти на декілька кілометрів. Це означає, що хвиля збирається для страшного удару, який прийде через 5-35 хвилин. Як і інші стихійні лиха, велетенську хвилю тварини відчувають заздалегідь і квапляться піти на схили гір і піднесеності. Взимку ознаки цунамі можуть бути неочікувані тріщини в припаї льоду, незвичайні хвилі і викиди води у кромки льоду, незвичайний рух льоду, що дрейфує.

При виникненні цунамі необхідно пам'ятати, що в запасі близько десятка хвилин на порятунок: швидкість хвилі в прибережних водах 50-100 км/год. Необхідно, не піднімаючи паніку, йти на найближчу піднесеність, на висоті не менше 30-40 м. Якщо піднесеності поруч немає, то необхідно піти від лінії берега на 2-3 км. Шлях повинен пролягати по схилах пагорбів або гір, а не уздовж річок.

Втім, в зонах, де можливі цунамі, працюють станції національних служб, які входять в Міжнародну службу попередження про цунамі(її центр - на Гавайських островах, в Гонолулу). Там обробляються записи 31 сейсмічної станції і дані 50 мареографических постів. Інтервал часу від моменту реєстрації землетрусу до приходу хвиль до берегів Японії, Курил або Чилі може бути коротким, тому попередження має бути передане негайно, а дії із захисту розпочаті вмить. Ситуація полегшується, коли йдеться про видалені епіцентри і про цунамі, які оббігають океан. В цьому випадку на попередження і евакуацію залишається декілька годин. Міжнародна служба попередження передає при кожному сильному підводному землетрусі, у тому числі і тоді, коли цунамі не виникає. Цей метод має свою зворотну сторону: люди звикнувши до «необґрунтованих» сигналів тривоги, втрачають довіру і до важливих попереджень. Неясно та ж, як впливає морфологія шельфових областей на висоту хвилі : подекуди хвилі здіймаються, в інших місцях вони втрачають свою висоту.

У Росії існує три цунамі-станції (у Петропавловську-Камчатському, Південно-Сахалінську і Курильську). Прогнози служб попередження допомагають заздалегідь оголосити про небезпеку і час прибуття хвилі. Проте, ні точних даних про неї, ні ділянок берега, куди вона обрушиться і з якою силою прогнозувати, поки не вдається. Такі прогнози виправдовуються лише на 20%. Проте перевіряти їх точність скепсисом не рекомендується, необхідно негайно діяти.

Цунамі виникає при землетрусі силою 7 балів і вище:

- деренчать стекла, розгойдуються люстри;

- виникають тріщини в штукатурці будівель;

- коливання ґрунту заважають ходити і створюють відчуття морської хитавиці.

Цунамі передують:

- швидкий відхід води від берега(замовкає шум прибою);

- швидке пониження рівня води під час приливу;

- підвищення рівня води у відлив;

- незвичайний дрейф плаваючого льоду або інших предметів.

Якщо стався такий землетрус, особливо якщо воно тривало 20 секунд і більше, перша хвиля може підійти вже через 15-20 хвилин. Зазвичай ця хвиля не найпотужніша, найбільш небезпечна одна з подальших.


Читайте також:

  1. II. Загально-шкільні заходи
  2. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  3. Адміністративно-запобіжні заходи
  4. Антиінфляційні заходи у постсоціалістичних країнах
  5. Архітектурно- планувальні заходи по поліпшенню стану міського середовища .Аналіз циклу життя споруди
  6. Бар’єри стратегічного планування та заходи щодо їх подолання
  7. Винищувальні дезінсекційні заходи
  8. Виписка з розрахунків відрахувань на соціальні заходи
  9. Витоки повітря і заходи боротьби з ними
  10. Віктимологічні заходи запобігання злочинам у сфері сімейно-побутових відносин
  11. Водоохоронні заходи
  12. Вплив господарської діяльності на ґрунт. Заходи по його покращенню.




Переглядів: 532

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Умови безпечного знаходження на льоду. Засоби допомоги людині, що потрапила в ополонку. | Якщо часу піти вже не залишилося, то необхідно вжити заходи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.