Закон Рауля для підвищення температури кипіння і зниження
Усі розчини киплять при більш високій температурі, ніж чисті розчинники, а замерзають при більш низькій температурі. Це пов'язано з тиском пари над розчинам.
Закон Рауля: "Підвищення Dt кипіння розчину і зниження Dt замерзання пряме пропорційні молярній концентрації розчину" :
Dtк = E ∙ C
Dt3 = К ∙ С
де, С - моляльна концентрація, яка виражається кількістю молів розчиненої речовини у 1000 г. розчинника.
де, n - кількість молів розчиненої речовини
L - кількість розчинника
де, Е - ебуліоскопічна постійна величина, яка показує на скільки градусів підвищилась t кипіння розчинника, якщо в ньому присутній 1 моль речовини.
К - кріоскопічна постійна, яка показує на скільки градусів знизиться t замерзання розчинника, якщо у ньому розчинити 1 моль речовини, якщо: n = m / М, то отримаємо:
tk = 100 + Dtk
tз = 0 - Dtз
Визначення молекулярної ваги речовини методами кріоскопії і ебуліоскопії.
1) Якщо кріоскопічна константа К даного розчинника відома, то використовуючи формулу, можна знайти дослідним шляхом молекулярну масу розчинених речовин:
2) Пристрій для кріоскопічних вимірів.
У широкий товстостінний стакан з мішалкою, оточений зверху для термоізоляції ватою, кладуть охолоджену суміш з снігу або льоду і повареної солі. У цю суміш крізь кришку склянки опускають широку пробірку, в яку на пробці встановлюють більш вузьку пробірку, яка має боковий тубус, необхідний для введення наважки досліджуваної речовини. Пробірка закривається пробкою, крізь яку проходять термометр та мішалка.
3) Можна розрахувати молекулярну вагу, використовуючи ебуліоскопічну константу К:
Використовуючи цю формулу, визначають молекулярну вагу розчинених речовин по підвищенню точки кипіння розчину:
; ; ; .
З цих формул видно, що всі фізичні властивості речовин неелектролітів залежать від кількості молів розчиненої речовини (n), а саме від часткової концентрації розчину, так як по кількості молів розчиненої речовини можливо знайти кількість молекул або часткову концентрацію розчину, яка виражається кількістю частин розчиненої речовини у визначеному об'ємі розчинника.