Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Салат з редиски

САЛАТИ

Для приготування салатів використо­вують сирі овочі і фрукти, а також від­варні, квашені і мариновані овочі. Салат можна приготувати з одного виду овочів

(салат з огірків, томатів, білоголової ка­пусти) або декількох видів. В багато які салати додають м'ясо, птицю, рибу, не-рибні продукти морського промислу, яй­ця. Це підвищує поживну цінність сала­тів, поліпшує і урізноманітнює їхній смак. Заправляють салати гострими заправами, сметаною або майоне­зом.

Велике значення для приготування салатів має спосіб нарізання продуктів. Гарна, рівномірна форма нарізання надає стравам привабливого зовнішньо­го вигляду, збуджує апетит. Звичайно продукти нарізують тоненькими скибоч­ками, кружальцями, маленькими куби­ками, деякі шаткують соломкою.

Напівфабрикати для приготування салатів нарізують охолодженими до 8—10 °С. Зберігають незаправлені са­лати у холодильних шафах при темпера­турі 4—8 °С не більш як 6 год. Заправ­лені салати з відварних овочів підляга­ють реалізації протягом ЗО хв, а із си­рих — 15 хв. Щоб краще зберегти смак і зовнішній вигляд, салати рекоменду­ється заправляти безпосередньо перед реалізацією. Салати як самостійну стра­ву подають у салатниках, на блюдах, малих тарілках, скляних або криштале­вих вазах.

Овочеві салати використовують та­кож як додатковий гарнір до м'ясних і рибних страв. Норми виходу салатів залежно від виду їх становлять 50, 100, 150 і 200 г на порцію.

Для оформлення салатів використо­вують продукти, що входять до складу страви, а також мають яскраве забарв­лення: перець солодкий, томати, огірки, листки салату, зелень петрушки, селери, зелену цибулю, яйця, м'ясні і рибні про­дукти, фрукти, цитрусові плоди.

Застосовують два способи оформ­лення салатів.

І спосіб: охолоджені продукти, що входять до складу салату, перемішу­ють, заправляють соусом і викладають гіркою у салатник, оформлюють і при­крашають зеленню.

II спосіб: Із всієї кількості під­готовлених продуктів нарізують і за­правляють соусом, кладуть у салатник гіркою, зверху — тоненькі скибочки м'яса, риби, птиці, крабів, часточки яєць, оформлюють томатами і зеленню. Решту продуктів розміщують акуратно навколо гірки букетами, поєднуючи їх за кольором. Продукти, призначені для оформлення, не рекомендується Поли­вати соусом.

Салат зелений з огірками

Салат зелений — 57, огірки свіжі — 50, сметана або запрява для салатів -20. Вихід— 100.

Промиті ляСтки салату нарізати на З—4 частини, укласти в тарілку або са­латник, зверху покласти обчищені і нарі­зані тоненькиїуш скибочками або кру­жальцями огірки. Подаючи на стіл, по­лити сметаною або заправою.

Салат зелений з огірками і томатами

Салат— 361, огірки свіжі — 375, то­мати свіжі — 294, сметана або заправа для салатів — 200. Вихід — 1000.

Підготовлений салат нарізати на ве­ликі частини, томати і огірки — скибоч­ками. Перед подаванням на салат уклас­ти нарізані огірки і томати, полити сме­таною або салатною заправою, прик­расити зеленню, огірками і томата­ми.

вдовжки, посипати сіллю і полити сме­таною. Зверху можна покласти часточки яйця на порцію '/4 шт. (10 г), відповід­но змінивши вихід.

Редиска біла з бадиллям — 1140 або редиска червона обрізна — 613, цибуля зеленка — 125, яйця — 3 */2 шт., смета­на або заправа для салату — 200. Вихід— 1000.

Червону редиску, очищену від бадил­ля, а білу — і від шкірки, промити і нарізати тоненькими кружальцями, ци­булю зелену нашаткувати, додати сіль і заправити сметаною або заправою для салатів. Яйце покласти зверху салату або дрібно нарізати. Жовток покласти у салат, а яєчним білком і зеленню поси­пати його перед подаванням.

Значення для харчування салатів з редиски зумовлено їхнім мінеральним складом — наявністю вітамінів (С, тіа­міну, рибофлавіну, нікотинової кислоти і пектинів). Гострий смак редиски зу­мовлений наявністю глюкозиду, зокрема сенігріну.

Салат із зеленої цибулі

Салат — 292-, редиска — 215, цибу­ля зелена — 125, огірки свіжі — 250, яйця — 2 1/2 шт., сметана — 200. Ви­хід— 1000.

Листки зеленого салату розрізати на 3—4 частини і укласти гіркою в салат­ник.

Свіжі огірки, червону редиску наріза­ти скибочками, зелену цибулю нашатку­вати. Зелений салат нарізати на великі частини. Овочі викласти навколо зеленого салату у вигляді букетів. На середину блюда покласти кружальця варених яєць, прикрасити листками салату. Ово­чі посолити, полити сметаною і посипати зеленню.

Короп з медом *

Короп — 1015, лимон - 2/з шт., яй­ця— 1 !/4 шт., зелень — 3, желе риб­не — 1000, мед — ЗО, ізюм — 20. В и-хі д— 1500.

Порціонні куски (50 г на порцію) коропа припустити. Промитий і розмо­чений ізюм з'єднати з медом, проварити І змішати з охолодженим до температу­ри 18 °С рибним желе. Припущені кус­ки коропа викласти на блюдо, оформити скибочками лимона, варених яєць, зе­ленню, залити підготовленим желе і охолодити до застигання. Перед пода­ванням рибу нарізати на порції 150 г.

Закуска українська

Оселедець (чисте філе) -- 167, нзик — 120, окіст — 88 або рулет -- 73, ковбаса напівкопчена — 103, картоп­ля — 110, морква — 63, огірки солоні -63, соус майонез — 40, яйця -2 '/з шт., томати свіжі— 118 або мари­новані — 182, огірки свіжі — 125 або мариновані —182, сливи або яблука, або груші мариновані — 273. Вихід — 1000.

Вимочений оселедець розібрати на чисте філе і нарізати маленькими кусоч­ками. Варений язик, окіст або рулет, ковбасу нарізати скибочками. Для ово­чевого салату варені й обчищені картоп­лю і моркву, обчищені солоні огірки на­різати маленькими кубиками і заправити майонезом. Оселедець і м'ясні продукти Ішкласти по 2—3 кусочки на порцію, поряд — овочевий салат, часточки яйця, пзіжі або мариновані томати, огірки і фрукти, прикрасити зеленню.

Салати-коктейлі

Для приготування салатів-коктейлів використовують томати, солодкий пе­рець, цвітну капусту, шпинат, сир, птицю та інші продукти, які нарізують малень­кими кубиками або соломкою. Салати яскраво оформлюють. Подають їх у скляних вазочках, креманках, фужерах. Креманки (фужери) ставлять на блюд­це або тарілку з серветкою, поряд кла­дуть чайну ложку.

Салат-коктейль рибний *

Філе відварної риби (судака, тріски, окуня, палтуса, осетрини) — 50, огірки солоні (без шкірки і насіння) —20, ли­мон — 15, майонез — ЗО, соус Кет­чуп — 5, солодкий перець або маринова­ний — 5, варені шампіньойони — 20, зе­лень — 5. Вихід — 150.

Відварну рибу, гриби, солоні або ма­риновані огірки нарізати маленькими ку­биками. Заправити лимонним соком, майонезом і соусом Кетчуп. У скляний фужер покласти листки зеленого салату (качанний або салатний цикорій) так, щоб їхні краї трохи піднімалися над стінками посуду. Покласти підготовлену рибу з огірками і грибами, полити со­усом. Оформити солодким перцем і зе­ленню. Кружальце лимона, надрізане з одного кінця, повісити на фужер. Офор­мити цілими відвареними шампіньйона­ми або їхніми шапками.

Салат-коктейль овочевий *

Картопля (відварна) — 25, свіжі або малосолоні огірки — 40, зелений кон­сервований горошок—15, свіжі тома­ти — 25, цибуля зелена — 10, зелень кропу або петрушки — 5, салатна запра­ва або майонез із сметаною — ЗО. Вихід— 150.

Усі передбачені рецептурою овочі на­шаткувати маленькими кубиками, частину огірків і томатів залишити для оформлення страви), викласти у креманку, полити майонезом або салатною заправою, оформити продуктами, що входять до складу страви. У рецептуру додатково можна включати яйця ('/4 шт.), відповідно збільшуючи масу страви. Для оформлення можна вико­ристовувати тільки яєчний жовток, який протирають крізь сито.

Салат-коктейль вітамінний *

Картопля — 34, сушені білі гриби — 13, свіжі огірки — 26, свіжі томати -ЗО, солодкий перець — 33, цибуля ріп­часта — 12, олія — 15, лимон — 15, зе­лень — 3. В й х і д — 150.

Картоплю і гриби відварити. Свіжі огірки, томати, солодкий перець, ріпчас­ту цибулю нарізати соломкою. Овочі за­правити олією, викласти у фужер ша­рами.

Салат-коктейль з птиці або дичини *

Філе смаженої птиці або дичини -40, яблука — 20, обчищені апельсини -40, майонез — 25, біле десертне вино -5, вершки 35 %-ї жирності - 15, зе­лень — 5. Вихід — 150.

Філе смаженої птиці або дичини, яб­лука (без насіннєвих гнізд), апельсини нарізати соломкою, з'єднати і заправити майонезом з додаванням вина, покласти у креманку або фужер. З кондитерсько­го мішка випустити збиті вершки і при­красити зеленню. Можна прикрасити страву вишнями або черешнями без кі­сточок.

§ 4. ВІНЕГРЕТИ. СТРАВИ З ОВОЧІВ І ГРИБІВ

До складу вінегретів входять варені чі (буряки, картопля, солоні огірки, я, морква, відварна квасоля, зеле-

ний горошок, квашена капуста). Заправ*1 ляють їх гострими заправами, до склад) яких входять олія, оцет, цукор, мелений перець, сіль, а також гірчиця і яєчні жовтки. Часто вінегрети заправляють майонезом.

Для того щоб буряки зберегли за­барвлення, перед тим як змішати з ін-| шими продуктами,їх слід заправити ок­ремо олією.

Вінегрет овочевий

Картопля — 289, буряки — 191, морква — 126, огірки солоні — 188, ка­пуста квашена — 214, цибуля зелена -188 або цибуля ріпчаста — 179, запра­ва для салатів або олія— 100. Ви­хід — 1000.

Варені буряки, картоплю, моркву, со­лоні огірки нарізати скибочками, ріпчас­ту цибулю — кільцями і півкільцями, квашену капусту віджати від розсолу, якщо вона кисла, то промити у холодній воді, а потім подрібнити. Підготовлені овочі з'єднати, перемішати, заправити салатною заправою.

Вінегрет викласти у салатник, при­красити морквою, буряками, огірками, нарізаними карбувальним ножем, лист­ками салату, посипати зеленню.

Вінегрет можна приготувати з м'ясом, рибою, оселедцем, розібраним на чисте філе, грибами і кальмарами.

Улітку у вінегрет кладуть свіжі тома­ти, зелений горошок (від 50 до 100 г), зменшивши масу квашеної капусти або солоних огірків.

Для приготування холодних страв і закусок з овочів і грибів використовують свіжі овочі, солоні і мариновані гриби, зелень. Норма виходу 200, 150, 100 г.

Томати, фаршировані яйцем і цибулею

Томати свіжі — 147, яйця - - 3/4 шт., цибуля зелена — 38 або цибуля ріпчаста — 36, майонез або сметана — 15, co­ve Південний або Східний — 3. Ви­хід— 200.

Для фарширування з томатів зрізати верхню частину так, щоб вона утворила кришечку, зробити заглиблення для фаршу, вийняти частину м'якоті. Томати посипати сіллю, перцем і наповнити фаршем.

Приготування фаршу. Охолоджені зварені круто яйця посікти, додати по­дрібнену м'якоть томатів і нашатковану цибулю.

Так само фарширують томати м'яс­ним, рибним салатом і грибами.

Перед подаванням полити майонезом або сметаною з додаванням соусу Південний і посипати зеленню.

Ікра баклажанова

Баклажани — 1438, цибуля ріпчас­та— 131, олія — 56, томатне пюре-ПО, оцет 3%-й — 32, часник —6. Вихід— 1000.

Баклажани промити, видалити плодоніжку, запекти у жаровій шафі до готовності, охолодити, зняти шкірку, м'якоть дрібно посікти.

Ріпчасту дрібно посічену цибулю злегка спасерувати з олією, додати то­матне пюре і пасерувати ще 10—15 хв. Масу з'єднати з баклажанами і тушкува­ти до загусання, періодично помішуючи. Ікру заправити часником, розтертим з сіллю, оцтом і перцем.

Перед подаванням посипати дрібно нарізаною цибулею. Ікру можна приго­тувати без часнику. Подавати по 75—100 г на порцію.

Ікра овочева

Баклажани — 437, кабачки — 558, морква — 200, капуста свіжа — 288, ци­буля ріпчаста— 131, томатне пюре-100, олія —50, оцет 3%-й —ЗО. Вихід— 1000.

Оброблені баклажани запекти у жаровій шафі і зняти шкірку. З кабачки зняти шкірку, нарізати кружальцями І запекти. Кабачки і баклажани дрібно посікти або протерти. Дрібно нарізати цибулю і моркву спасерувати з томат­ним пюре, змішати з нашаткованою білоголовою капустою і тушкувати до готовності. Потім додати кабачки і баклажани і тушкувати разом 15—20 хн, постійно помішуючи, до загусання і охолодити. Заправити ікру оцтом, сіллю, меленим перцем і добре перемішати.

Перед подаванням ікру викласти ІІ;І тарілку або у салатник і посипати дрібно нарізаною зеленню. Подавати по 75—100 г на порцію.

Ікра з цибулі *

Цибуля ріпчаста — 1085, морква 250, перець солодкий— 100, томами пюре — 250, олія — 200, оце І

9%-й — 20, зелень —ЗО. Вихід 1000.

Цибулю і солодкий перець нарізані тоненькою соломкою і спасерувати. По тім додати моркву, нарізану соломкою томатне пюре, воду і тушкувати до готовності. Наприкінці тушкування додати сіль й оцет, готову ікру охолодити.

Перед подаванням оформити зеленню.

Гриби мариновані або солоні з цибулею

Гриби мариновані або солоні — 900 цибуля зелена — 125 або цибуля ріпчаста -- 119, олія — 100, Вихід— 1000

Гриби відділити від маринаду, великі екземпляри розрізати на 2—4 частини, зелену цибулю нашаткувати, ріпчасту нарізати кільцями або півкільцями.

Перед подаванням гриби заправи їм олією, посипати зеленою або ріпчастою цибулею.

§ 5. РИБНІ СТРАВИ І ЗАКУСКИ

В асортимент холодних страв і заку­сок з риби входять рибна гастрономія, консерви з риби, риба заливна, під со­усом майонез, під маринадом, відварна з соусом хрін, асорті та інші страви. Більшість рибних холодних страв пода­ють з овочевими гарнірами (салатами, свіжими, солоними, маринованими огір­ками і томатами), гастрономічні продук­ти — у натуральному вигляді і з гарні­ром.

Подають рибні страви і закуски на лотках, блюдах овальної форми, салат­никах, які попередньо охолоджують.

Риба холодного копчення (порціями)

Балик осетровий або севрюжачий -97, або кети, або чавичі, або нерки -101, або боковик: севрюжачий — 95 або осетровий — 93, або білужачий — 87, або горбуша — 129, або скумбрія дале­косхідна-- 101. Вихід — 75.

Підготовлену рибу нарізати тонень­кими скибочками по 2—3 на порцію. Закуски з цих видів риби є делікатес­ними.

Подавати з дольками лимона і зе­ленню.

Рибні консерви порціями Консерви у маслі

Шпроти, сардини, корюшка, печінка тріски та ін.— 79. Вихід — 75.

Шпроти або сардини укласти рівними рядками на десертну тарілку, полити маслом від консервів, прикрасити гілоч­ками зелені петрушки. За І колонкою Збірника рецептур оформити ЛИМОНОМ

Рибні консерви можна подавати холодним овочевим гарніром.

Кілька або хамса, або салака з цибулею і маслом

Кілька або хамса, або салака, або тюлька — 47, цибуля ріпчаста — 18 або цибуля зелена — 19, масло вершкове -5 або оцет 3%-й — 5, олія — 5. Вихід — 55/60.

Перебрану і промиту кільку (цілу або розібрану), хамсу, тюльку, салаку викласти на тарілку, посипати ріпчастою цибулею, нарізаною кільцями або півкі­льцями, полити олією або заправою. До страви можна подавати відварну картоп­лю (75—100 г).

Риба гарячого копчення (порціями)

Севрюга — 104 або осетер — 100, або окунь морський—100, або сом (крім океанічного) -- 107, або тріс­ка — 115, гарнір — 50, соус — ЗО. В й-хід — 155.

Рибу нарізати на порціонні куски без шкіри, кісток і хрящів.

Подавати з гарніром із свіжих огірків, томатів, зеленого салату або із складним гарніром з варених овочів. Со­ус майонез або хрін подавати окремо.


Читайте також:

  1. Іспанський салат із помідорів і огірків
  2. Салат із квасолі по-датськи
  3. Салат із помідорів з м’ятою
Переглядів: 969

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Бутерброд листковий | Оселедець з цибулею

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.