Юридична відповідальність: поняття, підстави, цілі, види
Неправомірні дії (бездіяльності), тобто правопорушення є юридичним фактом, який викликає виникнення правовідношення між державою в особі його органів (судна, прокуратури, міліції і ін.) і правопорушником. В рамках та кого правовідносини має місце юридична відповідальність. Юридична відповідальність — це обов'язок правопорушника зазнати примусове позбавлення певних благ, що належать йому. При декілька іншому підході до розуміння природи юридичної відповідальності вона може мислитися як певний стан суб'єкта правопорушення, тобто юридична відповідальність — це вигляд і міра того, що примусового зазнає правопорушником позбавлення певних благ, що належать йому.
Підставою юридичної відповідальності є склад правопорушення, тобто сукупність передбачених законом ознак діяння, що характеризують його як правопорушення. Елементи складу правопорушення:
а) об'єкт — суспільне відношення, що охороняється державою;
б) об'єктивна сторона — протиправне діяння (дії, бездіяльність), що знаходиться в причинному зв'язку з його суспільно небезпечним або суспільно шкідливим результатом;
в) суб'єкт — деликтоспособное особа, що зробила правопорушення. Деліктоспособность — це передбачена нормами права здатність особи нести юридичну відповідальність за здійснене їм правопорушення;
г) суб'єктивна сторона — провина, тобто психічне відношення особи до свого протиправного діяння і його суспільно небезпечному або суспільно шкідливому результату (намір, необережність).
Цілі юридичної відповідальності:
а) захист встановленого в державі правопорядку;
б) кара правопорушника (позбавлення визначених, належних йому благ);
в) відновлення права, порушеного правопорушенням (на приклад, відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної право порушенням);
г) виховна дія на правопорушника і інших людей фактом залучення до юридичної відповідальності, щоб попередити здійснення ними правопорушень в майбутньому.
Види юридичної відповідальності: конституційна, адміністративна, дисциплінарна, матеріальна, кримінальна, цивільно-правова.