Прокуратура України складає єдину систему державних органів. Її очолює прокурор України, який призначається на посаду з відома парламенту і звільняється з посади Президентом України. Верховна Рада може виразити недовір'я Генеральному прокурору України, що вабить його відставку з посади. Термін повноважень Генерального прокурора—5 років.
У системі державного механізму Прокуратура України займає важливе місце. На неї покладається: підтримка державного звинувачення в суді; представництво інтересів громадянина або держави в судах у випадках, визначених законом; нагляд за дотриманням законів органами, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство; нагляд за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
В порівнянні з положеннями Закону України про прокуратуру функції цього державного органу істотно звужені. Йдеться про загальнонаглядову його діяльність і проведення слідства. Багато народних депутатів України, учені вважають, що ці функції передчасно були вилучені у прокуратури, оскільки злочинність в нашій країні не знижується, а збільшується, і стан законності залишає бажати кращого. Виходячи з цього п. 9 «Перехідних положень» Конституції України закріпив, що прокуратура продовжує виконувати відповідно до діючих законів функцію нагляду за дотриманням і застосуванням законів і функцію попереднього слідства — до введення в дію законів, регулюючих діяльність державних органів по контролю за дотриманням законів і до сформирования системи досудового слідства і введення в дію ^конов, регулюючих її функціонування.
Конституція України (ст. 123) встановлює, що організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначається Юконом. В даний час йде процес розробки Закону про прокуратуру України в новій редакції.