Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація бухгалтерських документів

Документація господарських операцій, її суть і значення

Документація господарських операцій

 

Для забезпечення суцільного та безперервного спостереження за господарськими операціями, що здійснюються на підприємстві, вико­ристовують бухгалтерські документи, де фіксуються факти здійснен­ня господарських операцій.

Питання, пов’язані з оформленням первинних облікових докумен­тів і реєстрів бухгалтерського обліку, регулюються ст. 9 Закону Ук­раїни “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 р. № 996-ХIV (див. дод. 1).

Сутність бухгалтерських документів полягає в тому, що вони, фік­суючи факти здійснення господарських операцій, є основою для їх бухгалтерського обліку.

Документація— це спосіб оформлення господарських операцій відповідними документами, призначений для первинного спосте­реження за господарськими операціями як обов’язкова умова відоб­раження їх в обліку. Документація відіграє також важливу роль в управлінні діяльністю підприємства, забезпечує контроль за збере­женням майна господарства, раціональним його використанням. Вона має юридичне значення як письмовий доказ здійснення госпо­дарських операцій. Використовують документацію для аналізу госпо­дарської діяльності, фінансового контролю, аудиту й документаль­них ревізій.

Документ— це письмове свідчення на паперових або машинних носіях про здійснення господарських операцій. Документи бувають первинні та зведені. Первинний документ складають під час виконан­ня господарської операції чи одразу після її завершення, а зведений — на основі кількох первинних документів для отримання узагальнених даних.

 

Для оформлення господарських операцій, що здійснюються на підприємствах, використовують різні за формою та змістом докумен­ти. Правильному складанню й використанню документів в обліку сприяє їх класифікація (рис. 5.1).

Рис. 5.1. Класифікація бухгалтерських документів

Залежно від змісту господарських операцій, які підлягають доку­ментуванню, первинні документи поділяють на грошові, матеріальні та розрахункові.

Грошовими документами оформлюють операції з грошовими кош­тами (це банківські чеки, прибуткові та видаткові касові ордери). Матеріальними називають документи з надходження й вибуття ос­новних засобів, товарно-матеріальних цінностей (це прибуткові й ви­даткові накладні, вимоги, ордери, лімітні картки). Розрахунковими документами оформлюють розрахункові операції між підприємст­вами, підприємцями — фізичними особами (це рахунки-фактури, пла­тіжні вимоги та ін.).

Одним із видів розрахункових документів є вексель— цінний па­пір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання боржника сплатити після настання строку визначену суму грошей власникові вексе­ля. Простий вексель містить просту й нічим не обумовлену обіцянку векселедавця сплатити власникові векселя після обумовленого строку визначену суму. Переказний вексель містить адресований платнику (трасату) письмовий наказ векселедержателя (трасанта) сплатити третій особі (ремітенту) обумовлену суму грошей у певний строк. Предметом векселя є гроші: як у національній, так і в іноземній ва­люті.

3. Вимоги до змісту й оформлення бухгалтерських документів

 

Від якості оформлення документів залежать повнота й достовір­ність показників обліку та звітності.

Основні вимогидо складання документів:

• своєчасність складання;

• достовірність показників;

• правильність оформлення;

• заповнення всіх реквізитів.

Відповідно до Положення про документальне забезпечення запи­сів бухгалтерського обліку первинні документи мають бути складені в момент здійснення господарських операцій або одразу після їх за­вершення.

Реквізити — це показники, які характеризують сутність госпо­дарської операції. Основні реквізити є в кожному документі, а додат­кові притаманні певним окремим документам.

Документи складають на бланках типових форм, затверджених Міністерством фінансів і Міністерством статистики України, або на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами та ві­домствами України. Форма документа має бути простою, зручною й такою, що характеризує відповідну операцію, задовольняючи ви­моги оперативного, статистичного й бухгалтерського обліку.

Для виконання цих вимог велике значення мають уніфікація і стан­дартизація документів. Уніфікація документів — це розробка єдиних форм документів для оформлення однотипних господарських опера­цій. Стандартизацією називають встановлення для бланків однотип­них документів однакового найраціональнішого розміру та форми з певним розміщенням відповідних реквізитів.


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Аналіз документів
  7. Аналіз документів як метод соціологічного дослідження.
  8. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  9. Аудит грошових документів та грошових коштів у дорозі.
  10. Банківська платіжна картка як засіб розрахунків. Класифікація платіжних карток
  11. Банківський кредит та його класифікація.
  12. Банківські ресурси, їх види та класифікація




Переглядів: 1862

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Приклади. | Бухгалтерська звітність, її значення, завдання і вимоги

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.