Розділ «Стандарти програмної інженерії. Життєвий цикл програмного продукту»
Лекція №1
Тема: Типи стандартів програмної інженерії.
Мета: Визначення передумов виникнення стандартів програмної інженерії. Ознайомлення з переліками стандартів, їх типами та переліком розробників стандартів.
Перелік питань, що розглядаються на лекції:
1. Передумови виникнення стандартів.
2. Типи стандартів.
3. Розробники стандартів.
4. Стандарти ІТ технологій.
Стандарти програмної інженерії
Як зазначалося, за походженням програмні продукти бувають двох типів:
· замовні (під замовлення конкретного споживача)
· коробкові (для масового продажу на ринку).
Для укладення контракту замовник повинен бути впевнений, що розробник впорається і не завалить проект. У світовій практиці промислового виробництва гарантією успіху є стандарти на виробництво продуктів і послуг та сертифікація виробників на відповідність цим стандартам.
Процес стандартизації та сертифікації давно увійшов і в програмну інженерію, де він становить основу промислового виробництва програмних продуктів. при виготовленні коробкових продуктів стандартизація має не менше значення, тому що. вона забезпечує якість продуктів і просування їх на ринок.
Які бувають стандарти?
Серед усього різноманіття стандартів прийнято виділяти такі основні типи стандартів:
Корпоративні стандарти розробляються великими фірмами (корпораціями) з метою підвищення якості своєї продукції. Такі стандарти розробляються на основі власного досвіду та з урахуванням вимог світових стандартів. Корпоративні стандарти не сертифікуються, але є обов'язковими для застосування всередині корпорації. В умовах ринкової конкуренції можуть мати закритий характер.
Галузеві стандарти діють в межах організацій деякій галузі (міністерства). Наприклад, СНИП - будівельні норми і правила. розробляються з урахуванням вимог світового досвіду та специфіки галузі. Є, як правило, обов'язковими для галузі. Підлягають сертифікації.
Державні стандарти (ГОСТи) приймаються державними органами, в деяких випадках мають силу закону. Розробляються з урахуванням світового досвіду або на основі галузевих стандартів. Можуть мати як рекомендаційний, так і обов'язковий характер (стандарти безпеки). Для сертифікації створюються державні або ліцензовані органи сертифікації.
Міжнародні стандарти. Розробляються, як правило, спеціальними міжнародними організаціями на основі світового досвіду та кращих корпоративних стандартів. Мають суто рекомендаційний характер. Право сертифікації отримують організації (державні і приватні), які пройшли ліцензування в міжнародних організаціях.