Основним показником життєвого рівня народу в цілому є середній розмір національного доходу в розрахунку на душу населення. Він відображає загальний рівень добробуту народу.
Величина реальних доходів і рівень та структура споживання населення залежать від таких основних факторів:
1) розмірів грошових та натуральних доходів;
2) рівня цін на предмети споживання та послуги;
3) розмірів квартирної плати та ціни комунальних послуг;
4) обсягу безплатних і пільгових послуг;
5) розмірів податків.
Певний вплив роблять також наявність безробіття, тривалість робочого дня, соціальний захист тієї частини населення, яка має низькі доходи.
Найповніше відображають рівень добробуту населення сімейні доходи. Сім'я являє собою групу осіб, які пов'язані родинними стосунками і спільно ведуть господарство. Основними джерелами доходів сім'ї є:
1) заробітна плата;
2) доходи від особистого підсобного господарства;
3) від фермерського господарства;
4) від індивідуальної трудової діяльності;
5) від власності;
6) від трансфертних виплат.
Основним видом доходів є заробітна плата. Сімейні доходи використовуються для трьох основних цілей:
1) для сплати податків;
2) для задоволення потреб у продуктах харчування та інших благах;
3) для заощадження.
Досвід багатьох країн показує, що в розподіл доходів повинна втручатися держава і певною мірою регулювати його. Вона повинна встановлювати прожитковий мінімум, тобто розмір доходів, необхідний для придбання мінімального набору продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, необхідних для збереження здоров'я, задоволення основних соціальних і культурних потреб людини. Основою формування прожиткового мінімуму є так званий "споживчий кошик". Він становить набір товарів і послуг, розрахований за нормами та нормативами споживання, необхідний для забезпеченості людини життєвими засобами. Він застосовується для загальної оцінки рівня життя, встановлення мінімального розміру заробітної плати, пенсій, неоподаткованого мінімуму доходів громадян, а також як розрахункова величина при формуванні державного бюджету.