Шкідливі виробничі фактори та засоби захисту від них
Шум
Шум — це сукупність різних за силою і частотою звуків, що заважають сприйняттю необхідних для людини сигналів. Шум несприятливо впливає на людину і може спричинити хворобливий стан, зокрема глухуватість і глухоту. Під впливом шуму у людини прискорюється пульс і дихання. Тривалий шум впливає
на центральну нервову та серцево-судинну систему: з'являються симптоми перевтоми, послаблюється увага, підвищується нервова збудливість, знижується працездатність, порушується робота шлунково-кишкового тракту.
За частотою звукові коливання поділяються на три діапазони: інфразвукові з частотою менше 20Гц, звукові — від 20до 20000 Гцта ультразвукові — понад 20000Гц.
Органи слуху людини сприймають звукові коливання в інтервалі частоти від 20 до 20 000Гц та відчувають зміни гучності в 1 дБ. Вухо людини сприймає шум до 130 дБ. При 150 дБ шум для людини нестерпний. При 180 дБ настає втома металу, внаслідок чого із конструкції можуть вискочити заклепки.
Нормою виробничого шуму є рівень звуку до 85 дБ. Рівень шуму до 20дБ не заважає розбірливості мови. Зі збільшенням рівня шуму до 70 дБ і вище мова стає нерозбірливою.
Шум на виробництві створюють машини, механізми, інструменти недосконалої конструкції, зі спрацьованими деталями.
Найефективнішим засобом боротьби з шумом є зниження його в джерелі створення. Для цього шумні технологічні процеси або обладнання замінюють на малошумні. Щоб зменшити шум на виробництві, використовують звуковбирання та звукоізоляцію, екранування і глушителі шуму, індивідуальні засоби захисту від шуму та інше.