Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Середини XVІІ ст. під проводом Б. Хмельницького. Українська козацька держава та її характерні ознаки

Тема 3. Національно-визвольна війна українського народу

( 2 години )

План

1. Передумови, характер, рушійні сили Визвольної війни українського народу середини XVІІ ст. під проводом Б. Хмельницького.

2. Формування Української козацької держави та її характерні ознаки.

3. Переяславсько-Московський договір (“Березневі статті”, 1654 р.) та його наслідки для України.

4. Доба Руїни. Україна у системі міжнародних економічних відносин у другій половині ХVІІ ст.

Методичні рекомендації

Розкриваючи перше питання, слід звернути увагу на те, що в сучасній історичній літературі існують різні наукові концепції щодо національно-визвольної боротьби українського народу середини XVII ст. Сучасні історики – В.А. Смолій, В.С. Степанков, В.М. Литвин, О.Г. Сокирко, І.В. Рибак, вважають, що за своїм значенням, масштабами, радикальними змінами в державному ладі, політичній організації, соціальній структурі, культурному житті цю подію можна трактувати, як Українську національну революцію ХVІІ ст. Передумови та розвиток її мали спільне із революціями в Нідерландах, Німеччині, Англії, Франції. Новим в історичній науці є те, що в сучасних умовах, дослідники вказують на спрямування національно-визвольної боротьби не лише проти Речі Посполитої, а й проти інших ворогів незалежності українського народу.

Розкрити, що національно-визвольна війна українського народу проти польської шляхти була спричинена насамперед безправним соціально-економічним, політичним, релігійним становищем українського суспільства. Це викликало велике обурення всіх верств населення, що вилилось у ряд селянсько-козацьких повстань. Козацтво виконувало роль керівної та провідної сили визвольної війни і було ядром українського війська. Селянство брало досить активну участь у боротьбі проти релігійного, національного та соціального гніту. Виступало проти політики польських і українських феодалів покріпачення, ставило вимоги щодо отримання особистої свободи і права на володіння землею. Козацька старшина стала керівною силою в ході визвольної боротьби.

Згідно зі Зборівським договором у 1649 р. було визнано створення автономії козацької України в межах Брацлавського, Київського та Чернігівського воєводств. У роки визвольної війни середини ХVІІ століття в результаті угоди Б. Хмельницький отримав можливість будувати незалежну Українську державу. Державне будівництво українського суспільства здійснювалось поетапно: І етап (лютий-вересень 1648 р.) – розробка ідеї автономії на козацькій території в складі Речі Посполитої; ІІ етап (вересень 1648 р. – серпень 1649 р.) – виокремлення політичної програми з головною метою – створення незалежної української держави в межах усіх етнічних земель України; ІІІ етап (серпень 1649 р. – червень 1651 р.) – діяльність Б. Хмельницького з реального втілення ідеї формування незалежної держави та негативні наслідки зрадницької політики кримського хана; ІV етап (липень 1651 р. – березень 1654 р.) – поразка політики автономії в межах Речі Посполитої та українсько-російський договір. На звільнених землях було організовано місцеві та центральні органи влади – полки й сотні, запроваджено новий адміністративно-територіальний поділ (на зразок територіально-політичному устрою Запорозької Січі).

Звернути увагу на те, що гетьманська держава налічувала сильну сучасну армію, яка характеризувалась мужністю, високим бойовим духом, суворою дисципліною. Чисельність армії доходила до 130-150 тис. чоловік. Українська козацька держава мала свою фінансову систему. Гетьманські універсали визначали умови сплати і надходження податків до державної скарбниці.

Знаходячись у складних зовнішньополітичних умовах, Б. Хмельницький звернувся за допомогою до Московської держави. 9 жовтня 1653 року в Україну було направлено надзвичайну дипломатичну місію для виконання рішення Земського собору. В березні 1654 року було укладено договір (Березневі статті), за яким Україна входила до складу Московської держави на правах автономії.

Вивчаючи четверте питання, слід зауважити, що доба «Руїни» - це період у соціально-політичній історії України другої половини XVII ст., який характеризувався складною соціально-політичною ситуацією та розв’язанням громадянської війни. З часом козацька старшина посилила наступ на права рядового козацтва, зростала залежність українських селян від землевласників. Окрім того, повернення до феодальних порядків загострило протиріччя між селянами, козацькими низами та українською шляхтою і козацькою старшиною. Історичні події, які розвивались у кінці ХVІІ ст. призвели до того, що українські землі були розчленовані та захоплені іноземними державами (Річчю Посполитою, Росією, Туреччиною та Кримським ханством). За доби «Руїни» сформувалися нові геополітичні реалії, пов’язані, головним чином, зі зростанням у Центрально-Східній Європі ролі Московської держави.

Питання для самоконтролю

1. Покажіть роль Б. Хмельницького у формуванні Української козацької держави.

2. Розкрийте сутність економічної політики української держави середини XVII ст.

3. Проаналізуйте основні принципи української національної ідеї, яка сформувалася у ході визвольної війни українського народу середини XVII ст.

 


Читайте також:

  1. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  2. Автономні утворення у зарубіжних державах
  3. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  6. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  8. Аксіоми. Теореми. Ознаки.
  9. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  10. Аналіз однієї ознаки
  11. Антиукраїнська політика російського царизму. Посилення централізаторсько-шовіністичних тенденцій
  12. Атрибутивні ознаки і властивості культури




Переглядів: 554

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 2. Суспільно-політичні процеси в Україні та її соціально-економічне становище у другій половині XIV – першій половині XVІІ ст. | Тема 4. Суспільно-політичне становище України у XVІІІ ст. Остаточна ліквідація української державності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.