Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ГАЛУЗЬ — СФЕРА - ДІЛЯНКА - ЦАРИНА - ТЕРЕН.

Ці слова об'єднує спільне значення «певна сукупність фактів, явищ, занять, що становлять якусь окрему сторону людської діяль­ності, людських інтересів», напр.: Тканини домашнього селянсь­кого виробу ще довго будуть існувати по наших мальовничих селах та хуторах як одна з найулюбленіших галузейнарод­ного промислу (О. Воропай); Гідроенергетика має розвивати­ся не як галузьбізнесу, а як сфераохорони здоров'я людей (З журналу).

Із таким самим значенням уживаються в сучасній українській мові слова царина, лан, нива, терени (як переносні): Жодна царина духовної культури, мислення не відбиває так яскраво історії народу, як література (3 газети); Гуртом же, вкраїнці,


до лану освіти, Щоб вихід пошвидше знайти (П. Грабовський); За п'ятдесят років творчої праці на нивітеатрального мис­тецтва. .. мені довелося створити численну галерею різнома­нітних сценічних образів (А. Бучма); На теренах народної освіти, педагогіки В. Сухомлинський зробив дуже багато (З журналу).

Звичайно, помітна різниця у сполучуваності та стилістичних можливостях слів, що входять до першої та другої частини цього синонімічного ряду: галузь, сфера, ділянка — слова стилістич­но нейтральні, а царина, лан, нива, терени мають виразне сти­лістичне забарвлення, надають висловлюванню урочистості, підне­сеності, а іноді є засобом іронії.

Досить часто із значенням, що властиве словам такого синоні­мічного ряду, помилково вживають слово область (очевидно, під впливом співвідносного слововживання у російській мові): Має­мо ріст в усіх областяхгосподарства (3 газети). Літера­турній нормі відповідає речення із словом галузь, пор.: Маємо ріст в усіх галузяхгосподарства.

ГОСПІТАЛЬ — ШПИТАЛЬ.Це слова-синоніми, що похо­дять від латинського hospitalis, але запозичені українською мо­вою через різні мови-посередники. Перше — через голландську та російську, друге — через німецьку та польську, де втратило початкове ho-. У сучасній українській мові госпіталь уживаєть­ся на позначення лікарні для військових і є загальноприйнятим, напр.: Коли його [Орлюка] перевезли в тиловий госпіталь,він був уже без пульсу (О. Довженко).

Шпиталь має таке саме значення, що й госпіталь, але сфера його вживання вужча. Це слово часто фіксуємо в художньому стилі: Пам'ятаєш наш саморобний шпитальна польському фронті? (В. Шдмогильний). Природно звучить слово шпиталь у літературі, присвяченій історичним подіям, явищам XV —XIX ст., напр.: У 1576році... українське козацтво добилося передачі Трахтемирівського монастиря під шпитальдля поранених та одиноких у старості лицарів (3 журналу).

У розмовній практиці літніх людей, носіїв південно-західних говорів, можна почути назву шпиталь як найменування лікарні. Помітна тенденція активізувати це слово у мові сучасних за­собів масової інформації, де ним часто називають також лікарні для цивільного населення.

ГРОМАДСЬКИЙ - ДЕРЖАВНИЙ.Чи доречно вживати слово громадський у назві державної газети?

Зіставивши лексичні значення та сполучуваність обох слів, ясуємо, що за чинними нормами української літературної мови ни не становлять антонімічної пари, не є взаємозаперечними. Прикметник державний утворений від слова держава і вжи-ється стосовно явищ, осіб, посад, заходів тощо, які характе-'зують державу, стан справ у ній тощо: В князівстві Литов-


ському всі землі були власністю державною(Леся Україк ка); Справи державнізмусили Президента перервати відщ стку (З газети).

Державний — так називаємо те, що має важливе значення , держави, може впливати на її устрій, розвиток, культуру, еконс міку. У такому значенні слово вживається, наприклад, у слово­сполученнях Державний Прапор, Державний Гімн, справа дер­жавної ваги тощо. Іноді воно й справді антонімізується, але з прикметником приватний, а не громадський. Порівняймо з цьо­го погляду словосполучення, без яких нині навряд чи обхо­диться хоч один випуск газети, теле-, чи радіоновин: державнеприватне підприємство; державна /приватна торгівля; дер-\ жавний/ приватний сектор; державна /приватна власність не землю.

Слово громадський утворено від громада. За Словникок української мови, воно має значення «належний усій громаді; призначений для користування усіма членами громади [тобто, громадянами. — Ред.]». Уживання слова саме з таким значен­ням має давню традицію, його фіксуємо у творах класиків літе­ратури: ...уся Шевченкова переписка єсть добро громадське,і ніхто не має права держати її у себе в шуфлядці (М. Драго-манов).

Цим словом широко послуговувалися у XX ст., коли по­пулярними і загальнозрозумілими були словосполучення гро­мадське майно, громадський транспорт, громадське харчуван­ня, громадська будівля та ін.

Крім того, громадський — це той, «що забезпечує життєді­яльність громади». Тому ми говоримо і пишемо: громадський діяч, громадське доручення, громадські інтереси тощо: Міщан­ство — це компактна нерухома маса, на якій тримається всякий громадськийлад (В. Підмогильний); Такими є деякі дані вивчення громадськоїдумки напередодні пленуму Укр-профради (3 газети); Доцільно б створити громадськуака­демію чи центр світоглядно-методологічних досліджень (3 жур­налу).

Отже, вживання прикметника громадський у назві державної і газети — органу місцевої влади, що повинен висвітлювати пи- , тання життя громади міста і думку її громадян, — є правомірним.

ГРУЗОВЙК — ВАНТАЖІВКА.Слово вантажівка останнім ' часом активно вживається у пресі, на радіо й телебаченні. Ймо­вірно, своєю популярністю іменник вантажівка зобов'язаний ху­дожній мові. Так, наприклад, у своїх творах його часто викорис-1 товував Б. Харчук. Чи запозичив його письменник з народних уст, чи є воно вдалим авторським утворенням — невідомо. Од­нак слово вантажівка стало гідним і милозвучним замінником скалькованого з російського грузовик. Його рекомендуємо вжи­вати у всіх сферах, залишаючи для розмовного стилю варіант вантажка.


ГУРТОВИЙ — ОПТОВИЙ.У сучасній розмовній мові впро­довж останнього десятиліття активізувалося слово гуртовий сто­совно купівлі або продажу товару у великій кількості. Раніше у Словнику української мови воно подавалося як синонімічне тлу­мачення до основного торговельного терміна оптовий, історія якого у наведеному значенні давня. Зокрема, в історичній довідці «Словника сучасної російської літературної мови» в 17 томах є відомості, що вперше слово гуртовий у сполуці гуртовий про­даж зафіксовано в академічному «Словнику російської мови» (1790). Трохи згодом, у 1801 p., зафіксовано слово оптовий у «Новому російсько-французько-німецькому словнику» (ч. II) І. Гейма. В українській лексикографії першою фіксацією при­слівника гуртом у згаданому значенні відзначився «Словник української мови» П. Білецького-Носенка (1838—1843): «Гур-томь оптомь, все разомь. «Купуй гуртомь». Покупай все, сколь-ко єсть». Використане у тлумачній частині слово оптомь не вне­сено до реєстру словника.

У «Словнику української мови XVI - - першої половини XVII ст.» (вип. 2000) засвідчено, що слово гуртовний (гурто­вий, оптовий) вжито у «Документах Львівського Ставропігій­ського братства» 1638 р. саме у сполуці гуртовий продаж.

Українські лексикографи у перекладних словниках фіксували прикметник гуртовий наприкінці XIX ст.: 1860 р. — «Словник малоросійських ідіом» М. Закревського (обтовой — гуртовий); 1874 р. — «Опьіт русско-украинского словаря» М. Левченка (оп­товий — гуртовий); 1893р. — «Словник російсько-галицький» М. Уманця та А. Спілки (гуртовой, оптовой -- гуртовий)', 1897 р. — «Русско-малорусский словник» Є. Тимченка (опто­вий — гуртовий).

Як бачимо, автори наводять до російських відповідників безва-ріантний еквівалент гуртовий. Такий переклад подавав і Б. Грінченко. Уперше синонімію двох слів в українській мові показав Є. Желехівський (в «Малорусько-німецькому словарі» (1886): гуртовий, гуртовний, обтовий, оптовий.

Етимологічні словники свідчать, що слово гуртовий запози­чено з польської мови (ceny hurtowe гуртові ціни, sprzedaz hurtowa гуртовий продаж). Слова оптовий і гуртовий об'єднані сенами «спільний», «сукупний», «запас», «багатство», що, власне, закладені в семантиці першого з названих слів. До речі, етимо­логи ще не можуть однозначно відповісти на питання про по­ходження слова опт, що, за О. Преображенським, означає «спільний рахунок, сукупність», «запас», «повнота», «багатство, багатий».

У лексичній картотеці Інституту української мови зафіксова-і°, що прикметник гуртовий в усіх його значеннях вживався частіше у художній прозі. Прикметник оптовий активніше ви­користовувався в мові газет як спеціальний термін. Характерно,

3 значення «купівля або продаж товару у великій кількості»


 




переважно властиве західноукраїнському варіантові літератур­ної мови, пор. у І. Франка: Він думав про гуртову торгівлюсіллю.

І нині словом гуртовий широко послуговуються працівники торгівлі в західноукраїнських областях: гуртові ціни, гурто­вий ярмарок, гуртовий покупець, гуртова організація та ін.

Натомість у мові всеукраїнських засобів масової інформації оптовий вживається частіше, пор.: А ще більший контраст між магазинами і оптовими торговельними базамиміста; Те, що централізовано надходить з оптових баз.

Очевидно, прикметники гуртовий та оптовий слід вважати такою синонімічною групою, де перше слово має давнішу істо­рію функціонування в українській мові, як розмовній, так і пи­семній.

ДАНИЙЦЕЙ.В офіційно-ділових текстах і в науковій мові невиправдано широко вживається слово даний у значенні, яке нормативне передають займенники цей, такий. Наприклад, замість висловлювань на зразок дані приклади свідчать, про­аналізуймо дані факти слід використовувати інші, які відпові­дають стилістичним нормам української мови: ці приклади свідчать, проаналізуймо такі факти. Калькою з російського вислову є словосполучення в даному випадку, якому відповідає в українській літературній мові у цьому (в такому) разі.

ДЕФЕКТ — НЕДОЛІК.Дефект (від лат. defectus - не­долік) — позначає якусь ваду, хибу, недолік, пошкодження. Основна сфера функціонування книжного слова дефект — спе­ціальна література, наукова термінологія. Воно широко викори­стовується для називання фізичних вад людського організму, напр.: дефекти на обличчі, дефекти носа, дефект вимови, приховані генетичні дефекти, дефекти міжшлункової перего­родки. Слово дефект здебільшого позначає такі вади, хиби, які можна побачити або фізично відчути на конкретному предметі: Ультразвуковий дефектоскоп безпомилково виявляє найменші дефекти (3 журналу). Усталеними є вислови дефект розуму, дефект психіки. Так само звичними є слововживання фізичні вади, психічні вади.

У сучасній українській мові активно функціонують прикмет­ники, утворені від слова дефект: дефектний, дефективний. Де­фектний уживається тоді, коли йдеться про ушкоджений пред­мет, зіпсовану деталь, машину та ін., напр.: Дефектні огірки утворюються внаслідок неповного запліднення (3 газети). Зна­чення прикметника дефективний - - «який має психічні та фізичні вади, ненормальний»: У його характері було щось де­фективне, ненормальне (3 журналу).

Слово недолік може вживатись як синонім до слова дефект, напр.: недолік мови — дефект мови. Семантика слова недолік ширша. Воно позначає недогляди, помилки у якій-небудь справі,!


роботі, діяльності окремої людини або організації, порівняймо відомий вислів офіційно-ділового спілкування усунути недолі­ки в роботі. Щодо людини, її характеру, вдачі доречніше послу­говуватися синонімами вада, Ґандж.

Отже, слово дефект позначає переважно відчутні, видимі не­доліки конкретних предметів. Тобто для характеристики його зіпсованості, пошкодження певного предмета вживається слово дефект, а недолік вказує на негативну ознаку, якість чого-не­будь: дефекти агрегату, але недоліки виховання.

ДЕЩО ПІДВИЩЕНА чи ТРОХИ ПІДВИЩЕНА ВОЛО­ГІСТЬ.Основне значення займенника дещо передає також сло­во щось, напр.: Вийди, Катре, з хати, Я щось маю розпитати, Дещо розказати (Т. Шевченко). Сучасні словники фіксують і прислівникове значення слова дещо — «трохи», пор.: Цемент додається до розчину, яким тинькують приміщення з дещопідвищеною вологістю (3 газети). Проте це слововживання характерне здебільшого для книжних стилів. У розмовній мові бажано використовувати прислівник трохи. Отже, перевагу слід надавати зворотам на зразок: хлопець трохи стриманий у пове­дінці та ін.

ДИВНИЙ — ПРЕКРАСНИЙ - ЧУДОВИЙ.У радіопере-дачі про славетних українських вишивальниць восьмикласник Сашко почув таке: Ще півстоліття тому у селі Времівці Ве-ликоновосілківського району жили дивнімайстри вишивки. «Чим це, — задумався школяр, — дивували майстри односельців? Мабуть, своїм умінням вишивати, вигадувати візерунки, добира­ти матеріали». Як бачимо, учневі відоме тільки одне значення слова дивний — «який викликає подив». Саме таке значення фіксує Словник української мови на першому місці. Напр.: Та й сон же, сон, напрочуд дивний,Мені приснився (Т. Шевчен­ко); ...люди помітили дивнусхожість між словами різних, навіть територіальна віддалених мов. Звідки б вона взялася"? (А. Матвієнко).

Слово дивний у значенні «прекрасний, чарівний, чудовий» ви­користовували й письменники, передаючи емоційне захоплення кимось або чимось, підкреслюючи високу міру вияву позитивної ознаки: Дивлюся, Мов на небі висить Святий Київ наш вели­кий... О Боже мій милиш Який дивнийти... (Т. Шевченко); Ніч була дивна:темна та тиха (І. Нечуй-Левицький); Вийшли вранці ми, Дивнемісто проти сонця! Всі золочено віконця... Ш. Тичина).

Однак сучасна мова уникає такого слововживання. Замість нього у значенні «прекрасний» використовуємо синоніми чудо-вий, чарівний, прекрасний'. Що ж це за чудеснийзасіб -слово, здатний передавати людські думки, налагоджувати між людьми спілкування? (А. Матвієнко); Сучасниці сприймали "• Кобринську як обдаровану письменницю, невтомну громад-Si


 

ську діячку і, звичайно, чарівнужінку (3 журналу); Прослу-ховування мелодійної заспокійливої музики -- прекраснийантистресовий засіб (3 газети).

ДИЛЕМА — ПРОБЛЕМА — ЗАВДАННЯ.Дилема (від грец. ді^гщца) — означає необхідність вибору між двома можливо­стями, звичайно небажаними або важко здійснюваними, напр.: Війна і мир — ця дилемазагострилася наприкінці XX cm. (З журналу). Помилковим є вислів дві дилеми, оскільки ди- вка­зує на наявність тільки двох можливостей однієї дії.

Часом це слово сплутують з іменником проблема. Напр.: Пе-реді мною стояла дилема: де дістати гроші? Зрозуміло, тут тре­ба сказати стояла проблема. Адже саме це слово має уживатися стосовно теоретичного чи практичного питання, що потребує роз­в'язання, тоді як дилема передбачає вибір між двома можливос­тями. Цю значеннєву різницю треба враховувати у висловах на зразок проблема війни і миру — дилема війни і миру, розв'язу­вати складну проблему життя — життя поставило дилему.

Завдання — це запланована для виконання робота, справа, доручення. Напр.: У новому фільмі «Арсенал» я значно звузив рамки своїх чисто кінематографічних завдань(О. Довжен­ко). Найчастіше іменник завдання означується такими словами: невідкладне, важливе, виняткове, конкретне, нездійсненне, непосильне (посильне), складне та ін.: Невідкладним завдан­ням є всебічна оцінка впливу існуючих і створюваних підприємств на природу, пошук конкретних шляхів підвищен­ня їхньої екологічної безпеки (3 журналу).

Отже, дилема і проблема вказують на необхідність розв'язан­ня проблеми, зокрема шляхом вибору між двома можливостями, а завдання стосується виконання окремого обсягу роботи.

ДІЙСНИЙ -- СПРАВЖНІЙ -- ЧИННИЙ.Як свідчить Словник української мови в 11 томах, слова дійсний і справжній збігаються у значенні «істинний, реальний, що насправді існує». Напр.: Скільки дійснихвипадків, і казок, і кривавих легенд було розказано цієї ночі (А. Головко); Зараз справжнявесна, дерева в цвіту, повно квіток (М. Коцюбинський). У сучасній українській мові в цьому значенні разом з іншими синонімами частіше використовується прикметник справжній. Напр.: Укра­їнська команда марила справжнімиперемогами (3 газети); Реальні можливості перемогти має найчисленніша партія (З газети); Зміна кольору і форми нігтя — достовірнаозна­ка грибкового захворювання (3 журналу). Справжній, окрім зга­даного вище, передає такі значення: 1) «непідробний»: справжній діамант (метал, сплав); 2) «взірцевий, досконалий»: справжній депутат (майстер, приклад); 3) «подібний до кого-небудь»: Не парубок, а справжній сокіл.

На відміну від загальновживаного справжній слова дійсний і чинний сприймаються сучасними мовцями як книжні засоби.


Вони виступають у ролі термінологічних синонімів, передаючи значення «який має законну силу, повноважний». Пор.: Повно­важення стануть дійсними (чинними)з 1 січня 2005 року; Ухвала зборів вважається дійсною (чинною),якщо за неї проголосувала проста більшість присутніх.

Прикметник дійсний усталився у термінологічних сполуках дійсний спосіб, дійсна військова служба, дійсний член Націо­нальної академії наук, дійсна вартість, дійсний стан, дійсний капітал та ін. Чинний вживаємо у словосполученнях чинне за­конодавство, чинний правопис.

ДІСТАВАТИСЯ — ПОТРАПЛЯТИ.Диски з українськими програмами стають філофонічною рідкістю, не діставшись ще до прилавків магазинів (3 газети). У такому контексті не­правильно вживається дієслово діставатися. Характеризуючи цим словом неживий предмет, автор хотів образно висловити свою думку і застосував до дисків дієслівну ознаку живої істо­ти — діставатися. Проте образність не досягла в цьому разі бажаного стилістичного ефекту. Натомість краще було б сказа­ти: Диски стають рідкістю, навіть не потрапившина при­лавки магазинів.

Дієслово діставатися (дістатися) у значенні «добиратися до певного місця, до певного часу» вживається насамперед сто­совно істот, людей: дістатися до хати, дістались до дому, напр.: Надвечір я діставсядо самотньої лісничівки, над рікою, се­ред лісу (М. Грушевський).

ДІТИ — НЕМОВЛЯТА.Словом діти називають, зокрема, дівчат і хлопців молодшого віку. Воно емоційно нейтральне, ши­роковживане в усній і писемній мові, напр.: Книга призначена для дітей дошкільного віку (3 газети).

Варто розрізняти смислові відтінки слів дитина, маля, не­мовля. Малям, малятком можна назвати і зовсім маленьку ди­тину, і молодшого школяра: Маля спало солодким сном; Ма­лята і старшокласники працювали на суботнику (3 газети). Немовлям (пестливі форми немовлятко, немовляточко) нази­вають грудну дитину, яка не вміє говорити, напр.: Немовля відразу після народження загортали у кожух і клали на по­куття, щоб було багате (А. Данилюк).

ДОВОДИТИ — ДОКАЗУВАТИ.Слова різняться сферами стилістичного вживання, проте в XIX ст. вони не розподібнюва­лися, пор.: Я стала змагатися, доводити,що вона помиляєть-ся (О. Кониський) та Ти знов тихо і поважно доказуваламені, що дрібниці життя мають величезну руйнуючу силу (Леся "країнка). У наведених фразах дієслова мають значення «пере­конувати кого-небудь у чомусь». У значенні «підтверджувати !стинність, правильність чого-небудь фактами, незаперечними до­казами» сучасна українська літературна мова віддає перевагу Дієслову доводити, напр.: Наука доводить,що життя на


Марсі існує, але чи єсть там люди і які вони, поки що невідо­мо (Гр. Тютюнник).

Отже, для розмовного та художнього стилів властиве пара­лельне вживання дієслів доводити, доказувати. Через вираз­ний колорит розмовності, характерний для вислову доказувати, він не прийнятний для ділового та наукового стилів.

У книжних стилях послуговуються дієсловом доводити: до­водити до відома, доводити вину, концепцію, непричетність, право, правоту, теорему тощо. Характерно, що в значенні відпо­відної предметної дії усталився іменник докази, напр.: Нюрн­берзький процес відзначався винятковою бездоганністю і си­лою доказів(3 газети); Один з доказівобертання Землі на­вколо Сонця -- існування річного паралакса зір (3 підруч­ника).

ДОЛІ — НА ДОЛІВЦІ.Прислівник долі — звичне україн­ське слово, що має значення «внизу» або «вниз», напр.: Сонце ще в небі, а доліземля вже в сутінках довгих тіней; спусти­тися доліз гори на зелений луг.

Сидіти долі — «сидіти внизу», а ще — «сидіти на землі», «сидіти на долівці» (залежно від того, у приміщенні чи поза приміщенням).

Падати долі — значить «падати вниз», «падати додолу», а ще — «падати на землю» (поза приміщенням), «падати на долів­ку» (в приміщенні).

Долівкою називають утрамбовану, вирівняну й помазану гли­ною землю в приміщенні. Як правило, долівка пов'язана з сільською хатою. Трапляється й розширене вживання цього сло­ва, коли долівкою називають будь-яку підлогу (напр., кахляну, цегляну тощо). А дехто переносить цю назву на інші подібні види поверхонь, напр., асфальтове покриття, бетонний настил тощо. Ось кореспондент пише: Побував [я] у підземному переході до станції [метро] «Святеошмн». Здавалося б, про яку торгівлю може йти мова в переході! Однак безпосередньо на долівцівикладені овочі й фрукти, домашні ковбаси. Підземний перехід — це пев­ною мірою приміщення, але точніше було б сказати: безпосеред­ньо під ногами (біля ніг). Можна було б ужити й прислівник долі: Безпосередньо долівикладені овочі й фрукти.

ДОМАГАТИСЯ - ДОБИВАТИСЯ - ДОСЯГАТИ.Пере­лічені дієслова називають волевиявлення людини, зусилля су­спільства з метою досягнення певних результатів. Загальноліте­ратурна норма з двох близьких за значенням синонімічних слів домагатися (порівняймо споріднене дієслово могти) і добива­тися віддає перевагу першому як стилістично нейтральному, однак багато важить усталена сполучуваність, пор.: домагатися прав, волі, домагатися поліпшення успішності учнів, але доби­ватися високих урожаїв, добиватися завершення будівництва, добиватися слова від когось та ін.


Досягти активно сполучається з абстрактними словами, най­менуваннями різноманітних понять на зразок культура (наука, галузь, торгівля і под.) досягла розвитку. Воно характеризує також діяльність окремої особи (осіб): учений досягнув постав­леної мети, автор досягнув значної майстерності. Як правило, це дієслово виступає у формі доконаного виду, тобто вказує на завершений процес. Найчастіше воно сполучається зі словами мета, результат або їхніми синонімами. Добиватися звичай­но передбачає поєднання із словами конкретної семантики. Сти­лістично це дієслово позначене розмовністю. Наприклад, у кон­тексті Кожна людина повинна знати тисячолітню історію і культуру своїх предків, їх мову. Як цього добитися!Образ­но кажучи, треба «занурити» людину в національне середови­ще, яке повинно бути для неї природним (З журналу) замість добитися варто було б використати дієслово досягти.

ДОСИТЬ — ДУЖЕ.Прислівник досить часто вживається недоречно, як, скажімо, в такому тексті: Не всі господарі приват­них будинків подбали про належну підготовку опалювальних печей. І це обходиться для них доситьнедешево (3 газети). Слово досить, сполучаючись із прикметниками, прислівниками, має вказувати на високий ступінь, велику міру або велику кількість чого-небудь: Не вважаючи на погляди гостей, вона так само спокійно підняла великий і доситьтяжкий цебер (В. Винни-ченко). Порівняймо також: досить огрядний чоловік; досить міцно стис руку; досить далеко відійшов від гурту. Ось чому в наве­деному вище реченні правильніше було б сказати: обходитися досить дорого, оскільки йдеться про високий ступінь вияву озна­ки. Слово досить властиве насамперед книжній мові, а в розмов­ному або публіцистичному стилях його заступає прислівник дуже.

ДОТРИМАТИ, ДОДЕРЖАТИ СЛОВА чи СТРИМАТИ СЛОВО?Словники подають різні звороти із цим значенням. Наприклад, у «Словарі...» за ред. Б. Грінченка: додержати, дотримати слова; у «Словнику...», укладеному Уманцем і Спіл­кою: стояти на слові, додержати, витримати — додержав слово; у Російсько-українському словнику (1937): додержати (чого), справдити (що). Зворот справдив своє слово є у «Сло­варі...» за ред. Б. Грінченка.

У Словнику української мови в 11 томах знаходимо: додержу­вати (додержати) [свого] слова; справдити (стримати та ін.) І своє] слово. Рідше в цьому значенні вживається додержати умову, тобто «дотримуватися умови». Крім того, є звороти дот­римував обіцянку, дотримав слова, обіцяла... посилати [листів­ки], але й того не дотримала.

«Фразеологічний словник української мови» (1993 р) фіксує шкі словосполучення держати (тримати) / здержати (стри­мати) слово, держатися слова, додержувати (дотримува-ти) / додержати (дотримати) [свого] слова.


«Російсько-український словник» (1968) рекомендує як нор­мативні тільки дотримати (додержати) слова, а ще додає й розмовний зворот спевнити слово, визнаючи його можливим для побуту, художньої літератури й под. Цей словник відбив тенден­цію повоєнного періоду розвитку лексичного складу української мови: дієслово з коренем — держ- відійшло на другий план і поступилося дієслову з коренем -трим-. Саме воно зайняло панівне становище у відповідному синонімічному ряду.

Стосовно дотримати — стримати, то цілком очевидна роль дієслівних префіксів, що надають слову різних семантичних відтінків. Адже стримати — це насамперед російське удер­жать, тобто не дати розвинутися, посунутися далі; залишити на місці, в тому самому положенні, стані тощо. Стримують когось від чого-небудь: стримати батька від удару, стримати сльози, стримати поривання до чогось та ін.

У дієслові дотримати підкреслюється тривалість дії, стану відповідно до початкової стадії. Воно забезпечує стилістичну можливість вираження необхідного значеннєвого нюансу: слово (обіцянка, клятва і под.) залишається таким, як було сказане (висловлене) спочатку. Слово (обіцянку, клятву тощо) не замі­нили іншим, не зламали.

Отже, за норматив приймаємо рекомендацію «Російсько-україн­ського словника»: дотримувати (додержувати, додержати) слова (обіцянки, клятви та ін.). Решта варіантів вислову мож­ливі в побутовому вжитку, в художніх та публіцистичних тво­рах, у виступах як такі, що позначають багату стилістичну па­літру української мови.

ДРІБНІ ГРОШІ — ДРІБ'ЯЗОК.В українській мові термін дрібні гроші вживається на позначення розмінної монети (пор. рос. мелочь).

Дріб'язок — це щось незначне (предмет чи справа), що не має вартості. Вживаючи слово дріб'язок щодо грошей, маємо на увазі їх незначну, мізерну суму, а не гроші як такі. Наведемо приклад діалогу: — У тебе е гроші!Тільки якийсь дріб'я­зок лишився, усе витратив.

У цьому разі дріб'язок — дуже мала сума грошей, хай навіть паперових. А коли говоримо про розмінну монету, безвідносно до суми, треба вживати словосполучення дрібні гроші, або суб-стантивовану форму дрібні. Ця назва відповідає за змістом фінан­совому терміну розмінна монета: Розмінна монетавикори­стовується для розрахунків за товари вартістю до 1 гривні (З газети). У побуті ще кажуть дрібняки. Не так давно в обігу були срібнячки, срібняки (монети з срібла, його сплавів), мідя­ки (монети з міді або ті, що кольором нагадують мідь).

ДРУГИЙ — ІНШИЙ.У мовній практиці часто звертаються до парної кострукції з одного бокуз другого боку, щоправда у варіанті з одного боку — з іншого боку, Напр.: З одного


боку, план заготівлі овочів у районі виконано, а з Іншогобоку, торговельна мережа городиною не забезпечена (3 газе­ти). Зіставляються два факти, тісно пов'язані один з одним: на­явність одного мала б забезпечити й наявність другого. Саме другого, а не іншого, оскільки зіставляються лише два факти, дві сторони, два явища. Зіставна конструкція з одного боку -з другого боку так і закріпилася у мові як цілісне поняття, в якому один протиставляється тільки другому.

Уживаючи інший, передбачаємо його протиставлення цьому, такому: Цей холодильник мене задовольняє — іншиймені не підходить; Такийфільм сподобається глядачеві — іншийне матиме успіху.

Особливо виразна двозначність слова інший тоді, коли йдеть­ся про конкретні парні предмети, порівняймо правильну фразу: В одній руці хлопець держав книжку, в другій— кінокамеру і неправильну: В одній руці хлопець держав книжку, в іншій-кінокамеру. Рук усього дві, тому правильно було б сказати — в другій. Ще приклади: Одне око було заплющене, друге дивило­ся насторожено; Один берег річки був крутий, другий пологий.

Хіба не дивно звучить така фраза: / одну й іншу дочку бать­ко видав заміж! Ніби йдеться про якусь різницю між дочками, а тим часом логіка підказує, що батько видав заміж і одну і другу дочку.

Пам'ятаймо, що нормативна лише парна конструкція з одного боку — з другого боку, причому останнє слово можна і не повто­рювати.

ДРУЖНИЙ — ДРУЖНІЙ.Ці слова мають різне значення, і все-таки їх плутають. Запам'ятаймо, що дружний походить від дружити і має значення «згуртований»; «такий, що відбуваєть­ся погоджено, злагоджено, у згоді». Наприклад, дружний колек­тив, дружна робота, дружні сходи буряків (тобто «такі, що з'являються швидко, одночасно»).

Прикметник дружній походить від друг і пов'язаний з усім, Що виражає прихильність, довір'я, дружелюбність, доброзич­ливість, засноване на дружбі. Напр.: дружнє слово, дружня ус­мішка, дружня підтримка, дружній візит.

Отже, вислів дружній виступ проти негідного вчинку логіч­но суперечливий: проти чогось негативного виступають друж­ними зусиллями, згуртовано.

ДУМА — МИСЛЬ — ДУМКА — РОЗДУМИ.Ці слова по-різному характеризують вияви розумової діяльності людини.

В усній та писемній мові поширеною є форма множини слова дума — думи. Думи — це те саме, що й роздуми, але різняться ці Іова сферами побутування: перше частіше вживається в по­личній мові, а друге — в наукових текстах. Думи, як правило, ають узвичаєні епітети важкі, гіркі, невтішні, безрадісні, чорні, сУмні, невідраднг, напр.: Чорні думиоблягли хмарами горде


чоло (І. Нечуй-Левицький); / клятих думмене бентежить рій (М. Зеров).

Іменник думи належить до традиційного поетичного словни­ка, де виступає з прикладками спогади-думи, думи-мрії. Це сло­во активно сполучається як із прикметниками присвійного зна­чення, так і з родовим приналежності: удовині думи, дівочі думи, думи дитячі, дума козацька, думи хлібороба; думи вільного народу; думи, сподівання, інтереси і потреби людей.

До слова дума близький за значенням іменник мисль. Сфера його вживання — публіцистичні, художні тексти, напр.: Коли г/ народу відбирають меч, народжується інша зброя — мисль, яку несуть у народ вчені, письменники (3 газети). Мислі мо­жуть бути чорними, важкими, темними. Можна також сказати добра людська мисль, благородні мислі. І все-таки слово мисль, на відміну від дума, конкретніше; воно виражає більш-менш визначену розумову діяльність, характеризує духовне життя, дії конкретної людини. Крім того, цей вислів стилістично забарвле­ний. Відомі фразеологізми з іменником мисль на зразок мати на мислі «думати про кого-, що-небудь», напр.: Думаю, що на­вряд чи я скінчу коли хоч половину того, що маю на мислі(Леся Українка).

У науковій, офіційно-діловій мові термінологічного значення набув іменник думка: філософська думка, наукова думка. Це слово стилістично нейтральне: Чернігівський літопис є важли­вим джерелом та цікавою пам'яткою української історичної та суспільно-політичної думкитого періоду (3 журналу).

Слово роздум(и) теж характеризує розумову, пов'язану з мис­ленням, діяльність людини, але називає воно насамперед процес думання, міркування конкретної особи. Зі словом роздуми зви­чайно пов'язується уявлення про думки, глибокі міркування над складними, болючими питаннями, напр.: Він, викинувши з голо­ви всі ті роздуми,які мучили його, швидко закрокував до своєї хати (Гр. Тютюнник).

Оскільки сам процес розмірковування окреслений у часі, узви­чаєними є такі вислови: не мати часу для роздумів, хвилина роздумів, довгі роздуми. Процес роздумування супроводжує різноманітні дії людини, характеризує ЇЇ стан, вдачу, схильність заглиблюватись у власні думки: згодився без роздумів, стояти в роздумі, людина схильна до роздумів.

Позначаючи інтелектуально-аналітичну діяльність людини, роз­думи найчастіше стосуються прочитаного, побаченого. Тому цим словом називають також твір або частину твору, в якій автор висловлює свої думки, переживання, почуття. В українській літе­ратурній мові набули поширення прикладкові словосполучення фільм-роздум, стаття-роздум, монолог-роздум.

ЖАРИТИ — СМАЖИТИ.Основне значення синонімічних дієслів жарити і смажити —- «готувати їжу з жиром на вогні, на жару без використання води», наприклад: Жар, мати, ка-


пустицю, жар,мати, буряки... (З народної пісні); В кухні горить вогонь, варять і смажать (І. Франко).

Як засвідчує мовна практика, дієслово смажити повністю ви­тіснило із книжних стилів жарити, наприклад: Смажать вер­гуни у гарячому смальці, викладають на тарілку і посипають цукровою пудрою (3 журналу); Оладки смажатьна добре розігрітому вершковому маслі (3 журналу); Яловичину нарі­зають пластами і обсмажуютьз усіх боків... (З газе­ти). Дієслово жарити здебільшого властиве розмовно-побуто­вому та художньому стилям, де вживається паралельно зі сма­жити.

У побуті страви із м'яса часто називають жарке. Це народно­розмовне слово засвідчує лексична картотека Інституту україн­ської мови НАНУ: «[Пистина Іванівна:] — Виймай жаркета давай. Вони і до світу не скінчать (Панас Мирний). Однак ще у XIX ст. українські письменники надавали перевагу іменнику печеня: Килина поставила на стіл печенюй солоні огірки (І. Нечуй-Левицький). Словник української мови вії томах тлу­мачить слово печеня так: «м'ясна страва — запечене або смаже­не м'ясо». Напр.: Печеню можна приготувати з баранини, яловичини, свинини, птиці тощо (3 журналу); Споживають печеню з грибами, капустою, помідорами (3 журналу).

Отже, в сучасній літературній мові стилістично нейтральними, нормативними е дієслово смажити та іменник печеня, що мають давню традицію вживання.

ЖИТЕЛЬ — МЕШКАНЕЦЬ.Крім слова житель (жителі міста, жителі морів, місцеві жителі) у сучасній українській літературній мові помітна тенденція активно вживати синонім мешканець.

Слово мешканець (запозичене з польської) усталилося на­самперед як назва особи, що займає якесь приміщення для жит­ла: мешканці будинку, мешканці квартири, мешканці поверху та ін. Проте останнім часом слово мешканець активізувалося і як назва особи, що живе в певному місці (тобто в значенні «жи­тель»): мешканці Києва, мешканці сільської місцевості.

Мешканці можна сказати і про тварин, які населяють певну місцевість: мешканці лісу, мешканці морів, мешканці пустелі. У цих значеннях у сучасній літературній мові слово мешканець майже витіснило слово житель, пор.: Мій брат — мешканець Цього будинку.

ЖИТЛО — ЖИТЛОВИЙ — ЖИТЕЛЬ.У словниках 80-и-х років спостерігається утвердження прикметника житловий

У значеннях «пов'язаний із житлом» та «придатний для життя».

Тобто із сучасної літературної практики витіснено прикметник

жилий, якому словники попередніх десятиліть відводили окреме 'начення «обжитий, заселений, такий, у якому живуть люди»

\жила кімната, жилий куток). Оскільки прикметник житло-

75


вий структурно і семантичне пов'язується з іменниками житель, житло, передаючи при цьому різні відтінки значень, а жилий не підтверджується словотвірними можливостями української мови і в усіх можливих словосполученнях допускає синонімічний прикметник житловий, останній усталився як єдино правильний термін.

Нормативними є словосполучення на зразок житлова площа (житлоплоща), житлове будівництво, житлова комісія, жит­лове право, житлова норма, житлове управління, житловий фонд, житлова кімната, житловий масив.

ЖІНКА - ДРУЖИНА - СУПРУТА.Слово жінка нале­жить до широковживаних у сучасній українській літературній мові. Жінкою називають будь-яку особу жіночої статі, дорослу людину, на відміну від маленької дівчинки, а також заміжню особу, напр.: — Галю, будь мені жінкою та й поїдьмо зі мною, -каже козак (Марко Вовчок).

Синонімом до іменника жінка є слово дружина — «заміжня жінка стосовно до свого чоловіка», напр.: Була у нього [у воєво­ди] молода, дуже гарна дружина, яку він беріг, як своє око (Легенди і перекази); Дружина є берегинею домашнього вогни­ща, основою міці і злагоди родини (3 газети).

В історичних творах, прислів'ях, приказках натрапляємо на слово супруга'. Так, беремо ми в юності супругу,Проте її не знаємо тоді. І лиш в тривогах, втратах і біді На схилку днів пізнаємо в ній друга (І. Кочерга). Слово супруга е нормативним у російській мові, де воно позначене відтінком книжності, офіцій­ності. Саме так воно сприймається і в розмовній російській мові.

Літературно-нормативними в сучасній українській мові є сло-ва-синоніми жінка, дружина, що мають незначну стилістичну різницю: назва жінка — стилістично нейтральна, звична в роз­мовній практиці. Назва дружина, крім розмовної практики, вжи­вається також в офіційно-діловому спілкуванні, в урочисто-підне­сених ситуаціях. Похідні слова подружжя, подружній засвідчу­ють продуктивність відповідної основи в сучасній мові.

ЗАБОРОНЕНИЙ — ЗАБОРОНЕНО.Ці слова нагадують написи в громадських установах, транспорті, де нас, наприклад, попереджають: Стороннім вхід заборонено. Можлива й інша граматична форма: Стороннім вхід заборонений. Форма на -но фіксується тільки у сполученні з неозначуваною формою дієсло­ва: палити заборонено; входити заборонено.

Такі вислови мають стилістичний відтінок книжності, офіцій­ності.

ЗАВБІЛЬШКИ — ЗАВДОВЖКИ.Як можна передавати ук­раїнською мовою поняття величини (розміру) та окремих її вимірів (висоту, глибину, довжину, ширину, товщину)?

У сучасній літературній мові для цього можуть уживатися паралельні граматичні форми, що стилістично збагачують мову.


Так, про висоту якогось предмета можна сказати: Вишня зав­вишки три метри; Вишня висотою три метри; Вишня висо­тою в три метри.

Як бачимо, паралельно використовуються іменник в орудно­му відмінку з прийменником чи без прийменника і прислівник, утворений від цього іменника за допомогою префіксів за + в та суфікса -км.Пор. співвідносні з іменниковими сполуками при­слівники заввишки, завглибшки, завбільшки, завтовшки, зав­довжки.

Прислівник завбільшки (рідше — завбільш, убільшки) є нор­мативним для усіх стилів української літературної мови і висту­пає у складі словосполучень:

а) завбільшки з + іменник: ...невеличкий, з долоню завбіль­
шки
пакуночок
(М. Стельмах);

б) завбільшки, як + іменник: Гончарі заставили горшками
таке місце завбільшки,як наш базар
(І. Нечуй-Левицький);

в) завбільшки в + іменник: ...висіла пломба і замок зав­
більшки в добрий чоловічий кулак (О. Гончар).

Іменник величина вживається в кількох значеннях: як мате­матичний і філософський термін (постійні величини, класові ве­личини та ін.), і як слово, за допомогою якого можна визначати розміри предметів та явищ. У такому разі величина в орудному відмінку входить до складу названих словосполучень і є сино­німом до прислівника завбільшки. Напр.: возик величиною з жука, пор.: завбільшки з жука.

Іменники обсяг, розмір мають спільні загальні значення ве­личини. В окремих випадках вони синонімічні прислівникові завбільшки.

Так, слово розмір, крім кількох вузьких (термінологічних) зна­чень (розмір вірша, розмір вальсу і под.), може характеризувати предмет за одним чи всіма вимірами і вказувати на величину. Однак замість іменника величина або прислівника завбільшки він може вживатися тільки тоді, коли характеризує конкретні предмети і виражає наближену чи порівняльну характеристику цього предмета: Він [дід] ловив у давні часи сомів такого роз-МІРУ, що теперішні соми — просто ліліпути (О. Донченко).

Іменник обсяг загалом відповідає значенню слова об'єм, зрідка вживається для вираження розміру за величиною. Здебільшого Це слово синонімічне іменникам розмір та об'єм, особливо тоді, оли йдеться про неточну, приблизну величину. Напр.: Опо­відання розміром трохи більше трьох аркушів друку.

Іменник висота в орудному відмінку однини вживається, як фавило, в науковому стилі для позначення точних вимірів (три­кутник висотою.., звук висотою... тощо).

Прислівник заввишки притаманний різним стилям сучасної вкраїнської літературної мови для вираження точно визначеної исоти предметів. Для цього використовуються словосполучен­ня- в яких слово заввишки лише вказує, за яким виміром харак-


 

теризується предмет, а тому вживання його може бути необов'яз­ковим. Напр.:

а) заввишки з + іменник: заввишки з людини; метрів із двад­
цять;

б) заввишки в + іменник: заввишки в ріст високого чоловіка;

в) заввишки на + іменник: на зріст людини заввишки;

г) заввишки, як (наче) + іменник: заввишки, наче п'ятиріч­
на дитина;

д) заввишки мало не + іменник: мало не в півтора метра
заввишки;

е) чітко визначена висота; у такому разі у словосполученні не
вживається прийменник: ...стіни навкруги садиби змурував Три
сажені заввишки (М. Рильський).

ЗАВГЛИБШКИ - ГЛИБИНОЮ.Іменник глибина у формі орудного (глибиною понад двадцять верст) та родового відмінків (на півтора аршини глибини).

Прислівник завглибшки (углибшки, углиб) властивий усім стилям української мови, синонімізується із формами глибиною, глибина, на глибину і може заступатися ними (завглибшки в двісті метрів; глибиною в шістдесят метрів).

ЗАВДОВЖКИ - ДОВЖИНОЮ.Іменник довжина у слово­сполученні має форму родового відмінка без прийменника і знахідного відмінка з прийменником в(у); кілька метрів дов­жини; на одинадцять верст у довжину.

Прислівник завдовжки (завдовж, уподовж, удовж) сполу­чається з іншими словами для вираження точно або приблизно окресленої довжини предмета: завдовжки + іменник; завдовжки в + іменник; завдовжки на + іменник. При цьому прислівник не заступається формою орудного відмінка від іменника довжина, вживаної лише як термін: чотири метри завдовжки; завдовж­ки в долоню; верст на десять завдовжки; метрів на три зав­ширшки і з кілометр завдовжки.

ЗАВЖДИ — ЗАВШЕ.Обидва ці прислівники властиві ук­раїнській літературній мові і збігаються у значенні «постійно, повсякчас; у будь-який час» або ж «навіки, довічно». Розрізня­ються стилістичним уживанням: завжди -- стилістично ней­тральне слово, а сфера вживання завше —частіше розмовний, художній стилі: У мене чари завше готовібілеє личко, чорнії брови..; В нашій світлиці, я знаю, завшенеділя була.

Для одних мовців звичніше слово завжди, для інших — зав­ше. Це залежить від мовного оточення, зокрема й діалектного, від розмовної традиції. Останнім часом слово завше активно | поширилося в поетичній, публіцистичній мові.

Не зовсім доречним є прислівник завше у книжних стилях -науковому, офіційно-діловому. Як порушення сучасної літера­турної норми сприймається його вживання в такому контексті: ] Кількість елементарних частинок не завше однакова.


ЗАВІРЯТИ — ЗАСВІДЧУВАТИ.Ці два слова, на перший погляд, сприймаються як взаємозамінні. Проте кожне з них має свій традиційний відтінок у значенні, що й визначає правильність jjoro вживання.

Більшою сферою поширення характеризується слово засвід­чувати, яке у сполученні, насамперед з іменниками, повідомляє про щось і підтверджує його правдивість: засвідчувати слова-ци, засвідчувати справами, засвідчувати паспортом особу пюдини, засвідчувати документальними джерелами походження народу; напр.: Паспорт є основним документом, який засвід­чує особу громадянина (3 газети); Іноземні джерела засвід­чують, що тоді [у праслов'янські часи] вважалося неможли­вим розпочинати перемови, не наївшись і не напившись досхо­чу (3 журналу). У таких випадках слово завіряти не вживається.

В офіційно-діловому спілкуванні досить поширені вислови: засвідчувати підписами постанову (неправильно говорити заві­рити підписом), засвідчити печаткою відповідність оригіна­лові тощо. Такі словосполучення традиційні для української літературної мови: ...виявилось, що в старости нема печаті, а старшина з писарем так-таки десь і поділися, — а вони по­винні засвідчити постанову(Б. Грінченко). З таким са­мим значенням слово засвідчувати зафіксоване і в «Словарі...» автора.

Завіряти тлумачиться як увірять, увірить, тобто запевня­ти. Таке значення було для нього основним довгий час, пор.: - Дід, кажу вам, мав чуле серце: часом, щоб заспокоїть без­дольного, то і завіряє,і збреше (О. Стороженко).

Проте в сучасній літературній мові помітна тенденція уника­ти подібного слововживання й використовувати синонім «запев­няти^.

ЗАГАЛЬНИЙ — СПІЛЬНИЙ.В одній ліричній пісні є сло­ва: Щастя — це загальні мрії золоті. Чи можна назвати мрії закоханих загальними? Ні, вони спільні, бо належать двом, напр.: У ці дні дівчата в полі, на житах, роблять спільнийобід -тризну в честь русалок (О. Воропай).

Загальний і спільний збігаються у значенні «такий, що охоп­лює всіх, стосується всіх»: загальна (спільна) розмова, загальне (спільне) засідання, справа, напр.: Вся повнота влади на Січі належала загальнійраді, до якої входили всі козаки (3 газе­ти). Зовсім інше значення має прикметник загальний у такому контексті: До кожної дрібниці ти доконче мусиш підвести якусь загальнубазу (В. Підмогильний). Йдеться тут про загальний як протилежний до змісту прикметника конкретний.

Отже, в сучасній українській мові вживаються усталені слово­сполучення на зразок загальне положення, загальне правило, загальне право (поширюється на всіх) обирати і бути обра­ним, загальні збори, але спільне прагнення жити в злагоді й спільні мрії, спільні турботи.


ЗАКАЛЯТИСЯ — ГАРТУВАТИСЯ.Часом нерозрізнення значень близьких за звучанням українських та російських слів призводить до мовних курйозів. Наприклад, в українській мові дієслово закаляти (закалятися) має значення «забруднити (за­бруднитися)», замазати чим-небудь: Повабились наші На мову лукаву, Затоптали, закалялиКозацькую славу (П. Куліш). Щоправда, в такому значенні його частіше вживали в літера­турній мові XIX ст., проте і в мові письменників старшого по­коління воно має назване значення, пор.: Іона знає нарядити­ся та з ким-небудь поцокотіти, а він -- часом і коло печі свої руки каляє,горшки соваючи (П. Мирний). Із прямого зна­чення розвинулося й переносне: каляти «укривати ганьбою, неславити кого-, що-небудь»: Ледачого... не займайі сам се­бе не каляй(П. Гулак-Артемовський). Однак у сучасній ук­раїнській літературній мові звузилася сфера вживання названо­го дієслова і співвідносних з ним граматичних форм. Тому й натрапляємо на оцінні контексти щодо неправильного викорис­тання дієслів.

Наведемо приклад: — А ось тут ви пишете: «Закалятиволю». Так не можна... Закалятичоботи в болоті — це бу­ває. Бачите, в російській мові це слово має зовсім інший зміст. Саме його ви, певно, і мали на увазі (С. Журахович). Той інший зміст в українській мові передають слова гартувати, загарто­вуватися та інші з коренем гарт.

Стріли, залізо, сталь гартують, тобто раптовим охолоджен­ням розжареного металу надають металевим виробам особли­вої твердості, пружності, міцності: Залізо загартовувалиі в старовину (3 журналу); — Добрі, сину, ножі будуть На свя­теє діло. Ходім з нами у Лисянку Ножі гартувати(Т. Шев­ченко).

Переносно гартувати, загартовувати, загартувати озна­чає «виховувати моральну і фізичну стійкість, витривалість у боротьбі з труднощами».

Зворотні дієслова гартуватися, загартуватися означають «зміцнюватися взагалі, ставати монолітним, стійким». Звідси гар­тування, гартувальний, гартований, гартувальня, гартівник таін., напр.: Буду зброю лаштувати — меч-гартованецькувати (Н. Забіла).

ЗАКІНЧИТИ — ЗАВЕРШИТИ.Дієслово закінчити нази­ває кінець різноманітніх дій, видів роботи, діяльності, відрізку життя, навчання людини тощо, напр.: Тільки друга нічна зміна сторожі закінчуваласвою варту (С. Скляренко); Хочу за­кінчити ще хоч одно оповідання (М. Коцюбинський). Фразео­логізм закінчити життя (вік) означає «померти».

Подібне змістове наповнення має дієслово завершити «дове­сти виконання, здійснення чого-небудь до остаточного кінця, закінчення».


Розрізняються названі дієслова стилістичним колоритом: по­рівняно з нейтральним або звичним у розмові дієсловом закін­чити його синонім завершити позначений книжністю, високим поетичним звучанням, напр.:

А потім щось завершитьне дали.

А потім запідозрили в крамолі.

А потім зацькували, довели...

І що митцю лишилося від долі? (Л. Костенко).

ЗАЛУЧАТИ ДО ЧОГОСЬ - ПРИЛУЧАТИСЯ.Чи можна

так сказати: До виставки залучилися фірми Прибалтики, Росії, Білорусі?

Відомо, що залучати до чогось може тільки хтось, тобто лю­дина. Залучають до виконання якоїсь дії, до участі у чомусь, залучають до якогось гурту, до організації тощо. Залучають також худобу до двору, відокремивши ЇЇ від череди; залучають якийсь матеріал до свого дослідження. У всіх випадках діюча особа сама себе ні до чого не залучає, а лише когось або щось: залучається молодь на будівництво, до участі в змаганнях, у виборах, залучається хтось до гурту, залучається якийсь факт на підтвердження якогось положення та ін. Якщо ж мова про діючу особу, тоді звертаються до іншого дієслова — прилу­чатися: він прилучається до роботи (до гурту), він прилучив­ся до рибалок і под.

Отже, слід сказати: До виставки прилучилисяфірми При­балтики, Росії, Білорусії.

ЗАПРОВАДЖУВАТИ УПРОВАДЖУВАТИ.Розріз ненню значень цих слів можуть допомогти їхні російські від­повідники. Так, упроваджувати - це «внедрять»: упроваджу­вати механізоване доїння, впроваджувати насіннєву культу­ру. А запроваджувати -• це «вводить»: запроваджувати 8-годинний робочий день; запроваджувати в життя, у прак­тику. Хоча можливе також слововживання запроваджувати у виробництво, запроваджувати машини. Отже, запроваджува­ти -- це «внедрять» і «вводить», а впроваджувати — лише «внедрять».

ЗАСЛУХАТИ - ПРОСЛУХАТИ - ВИСЛУХАТИ.Сло

во заслухати вживається стосовно офіційних повідомлень, до-звідей на зборах, засіданнях, конференціях: заслухали кан­дидатів у депутати, заслуховують звіти про участь у про­екті.

Одне із значень дієслова прослухати — «слухати що-небудь ючатку до кінця»: прослухали коротку інформацію науково-

0 працівника, прослухали лекції, прослухали оповідку, про-Слуховувати магнітофонний запис.

Отже, заслухати чи прослухати інформацію, оголошення?

-•оидва вислови правомірні, але передають різні відтінки змісту.


 




Загальніше в офіційних ситуаціях звучить словосполучення з ! дієсловом заслухати, напр.: треба заслухати інформацію про \ олімпіаду. Дієслово прослухати стосується здебільшого ситу а- ]


Отож, будьмо уважні до українського ділового спілкування під час захисту дисертацій.

ЗЙЗИЙ, ЗИЗООКИЙ - КОСИЙ, КОСООКИЙ.Це си

нонімічні пари слів, що називають фізичну ваду очей.

Словник української мови в 11 томах кваліфікує прикметники зизий, зизоокий як діалектні. Вони активно функціонували у роз мовній практиці та художній літературі в XIX -- на початк; XX ст. Словами зизий, зизоокий послуговувалися О. Кониський, Марко Вовчок, І. Франко, Л. Мартович. Наявні вони в «Словарі...» за ред. Б. Грінченка. Натрапляємо на них також у творах О. Іль^ ченка, П. Панча, І. Вільде, О. Іваненко, О. Донченка, М. Стельма­ха, П. Загребельного, Вас. Шевчука. Відомі фразеологізми україн­ської мови на зразок зизим оком (зизом) дивитися на кого (на­кривати кого) із значенням «косити, скошувати очі», а також «ки­дати косі погляди, виявляючи незадоволення, недоброзичливість», напр.: Панич теж приїхали. Не той молодший, а старший, той,\ що дивиться зизом(Н. Кобринська); Не до смаку це припало Мамаєві. Бачу, зизомпоглядає на самого князя (О. Ільченко).

Від слів зизий, зизоокий утворені абстрактні іменники зиз, зизоокість. Неповну міру вияву ознаки передає прикметник зи­зуватий: ЗизуватеСпиридонове око блукало по стіні (О. Іль­ченко). У художньому стилі XX ст. активізувалися прикметни­ки косий, косоокий, косуватий: Федір Петрович весь час ди­вився спідлоба — він був косоокий(Ю. Збанацький); Мов зараз я бачу перед собою твоє широке обличчя і чорні твої, як антрацит, трохи косуватіочі (О. Донченко). Як свідчать приклади з художньої літератури, слово косий може характери­зувати і форму, і розріз очей, не маючи нічого спільного з фізич­ною вадою, напр.: Лі Юнк-Шан, косоокий,...як всі китайці, сидів на горбочку, жував чорний хліб... (Мирослав Ірчан).

Хоч у розмовно-побутовій і художній мові звична синонімія прикметників зизий, зизоокий — косий, косоокий, проте у книж­них стилях усталилися як терміни слова косоокий, косоокість, напр.: Корекція зору в косооких дітей починається зі спе4 ціальних тренувальних вправ (3 журналу); Косоокість — відхи­лення зорової осі одного з очей від спільної точки фіксації при відсутності бінокулярного зору (3 газети).


Читайте також:

  1. I. По сферам оборота
  2. IIІ. Ноосфера
  3. IV. НС у природному середовищі та інших сферах життєдіяльності людини
  4. VI. ЭМОЦИОНАЛЬНО-ВОЛЕВАЯ СФЕРА ЛИЧНОСТИ,
  5. АГД як галузь економічної науки
  6. Аграрна сфера виробництва та її особливості
  7. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  8. Адміністративне право як галузь права
  9. Атмосфера
  10. Атмосфера.
  11. Атмосфера. ЇЇ хімічний склад та будова
  12. Б- не збуджена ділянка мембрани , на яку діють електричні струми збудженої ділянки. Стрілками показано напрям струмів, кружечками – дійсне переміщення іонів.




Переглядів: 5210

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ВІДЗНАЧИТИ — ЗАУВАЖИТИ — ЗВЕРНУТИ УВАГУ. | ЗМІСТ — ЗНАЧЕННЯ — СУТЬ — СУТНІСТЬ — СЕНС.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.044 сек.