Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ІНОЗЕМНИЙ — ІНШОМОВНИЙ — ЗАКОРДОННИЙ.

Іноземний — «належний іншій, чужій землі, країні; чужинний»: іноземний корабель, іноземний солдат, іноземна мова та ін. Проте якщо йдеться не про мову загалом, а про слова, наголоси, вимову, тоді вживаємо іншомовний: іншомовна назва, іншомов­на вимова, словник іншомовних термінів та ін. Усталилася на­зва кафедра іноземних мов, але іншомовні слова. Щодо міністер­ства загальновживаною є назва — міністерство закордонних справ (не іноземних, не зарубіжних). Звідси й міністр закор­донних справ, а от видання — і закордонні, й зарубіжні, куль-тУра закордонна і зарубіжна та ін., тобто слововживання регу­люється усталеністю тих чи тих словосполучень.

ІНТЕРВ'Ю — БЕСІДА.Синонімами нерідко стають слова, Що запозичені з різних мов. Так сталося і з англійським словом interview, що вживається тепер як міжнародний термін. В укра-Іській мові його відповідниками є слова бесіда, розмова. Чим саме відрізняються слова інтерв'ю та бесіда, що активно вико­ристовуються в сучасній мові?

Інтерв'ю, за Словником української мови в 11 томах, — це *призначена для опублікування в пресі, передачі по радіо, те-


лебаченню розмова журналіста з політичним, громадським дія­чем і т. ін.>>. Назва інтерв'ю поширюється також на газетну статтю або передачу по радіо, телебаченню, що містить виклад такої розмови, напр.: Яо телебаченню передавали інтерв'юз відомим політичним діячем; Газета опублікувала інтерв'юписьменника. У цих випадках слово інтерв'ю можна замінити словами бесіда, розмова.

На відміну від інтерв'ю, слово бесіда має в українській мові набагато ширший зміст. Крім загальномовних значень «розмова з ким-небудь» та «доповідь, повідомлення на яку-небудь тему з наступним обміном думками», словник кваліфікує іменник бесі­да як розмовний та діалектний.

Інтерв'ю — частковий відповідник слів бесіда, розмова. Це, як правило, розмова двох співбесідників. Головне завдання од­ного з них (журналіста) — запитувати про щось, а другого (того, хто дає інтерв'ю) — відповідати. Професійний термін у мові працівників засобів масової інформації -- газетярів, радіо- й тележурналістів розширив сферу функціонування, став загально­вживаним. Нові слова, утворені від інтерв'ю, належать до спе- j ціальної, професійної лексики: інтерв'ювати («брати в кого-; небудь інтерв'ю»), інтерв'юер («журналіст, який інтерв'ює кого-1 небудь»), інтерв'ювований («той, у кого беруть інтерв'ю»).

Як і більшість слів-синонімів, інтерв'ю та бесіда розрізня-І ються своєю сполучуваністю. Нормативними є словосполучен­ня брати інтерв'ю у кого-небудь, давати інтерв'ю (журналіс­тові, газеті). У таких контекстах доречне тільки слово інтерв'ю. А втім, цілком прийнятними й рівноправними є вислови бесіда з} письменником, розмова з письменником та інтерв'ю з письмен-1 ником.

ІНТЕРЕС — ЦІКАВІСТЬ.Іменники інтерес і цікавість не ] в усіх випадках тотожні.

Так, кажемо: Інтерес перемагав переляк: хто стукав у\ двері! або: Цікавість перемагала переляк: хто стукав у двері! \ Отже, спільним значенням обох іменників є: «бажання, намаган­ня щось почути, побачити, про щось дізнатися докладно, з усіма | деталями».

Інтерес, як і цікавість, викликає те, що ми бачимо вперше, що І привертає нашу увагу: з інтересом (з цікавістю) розглядав^ картину; з інтересом(з цікавістю) розгорнув книжку.

Спільне значення «увага до чогось», «зацікавленість чимось» І передають синонімічні вислови інтерес до наукової праці -цікавість до наукової праці. У значенні «те, що найбільше ціка-| вить кого-небудь, що становить зміст чиїхось думок і турбот; j прагнення, запити, потреби» вживаються відносно слова заці­кавлення та інтереси, переважно у формі множини, пор.: коло] зацікавлень молоді, духовні інтереси нації.

Іменник інтерес має також значення «те, що йде на користь! кому-, чому-небудь, відповідає чиїмось прагненням, потребам»,.


напр.: дбати про власні інтереси, державні інтереси вимага­ють збереження таємниці; або «користь, вигода, прибуток» -поїздка за кордон — то немалий інтересдля бізнесмена. Звідси й звороти: а) в інтересах чиїх (кого) — тобто «на користь кого-небудь» -- В моїх інтересахкупити хату; б) в інтересах чого — «з метою, заради чого-небудь» — Діяти в інтересах захисту держави; в) зачіпати (зачепити) інтереси кого -«завдавати шкоди чиїмсь інтересам» — Закон про податок зачі­пає інтереси дрібних підприємців.

Інтерес, за Словником української мови, — це ще й «вага, значення»: дослідження має теоретичний інтерес; праця втра­тила для нього інтерес.

Іменник інтерес зрідка вживається у розмовно-побутовій і художній мові в значенні «діло, справа»: Сусід прийшов до ньо­го з інтересом(тобто з якоюсь справою).

Пам'ятаймо про різні значення слів інтерес і цікавість.

ІСТОТНО — СУТТЄВО.Коли ми наголошуємо на чомусь вагомому, важливому, то кажемо: це істотно або це суттєво. Обидва прислівники-присудки походять від прикметників істот­ний, суттєвий.

Що може бути істотним і суттєвим! За даними лексичної картотеки Інституту української мови НАН України, істотни­ми і суттєвими можуть бути зміни, ознаки, особливості, зру­шення, питання, вади, недоліки, резерви; істотною й суттєвою може бути різниця, допомога тощо.

Прикметники істотний і суттєвий входять до синонімічно­го ряду слів сутній, посутній, вагомий, важливий, головний, основний, значний, необхідний, кардинальний та ін. Не вини­кає сумнівів і щодо синонімічності прислівників істотно й сут­тєво. Сучасна мовна практика надає перевагу слову істотно, подекуди обмежуючи функціонування синонімічного вислову суттєво. Російський вислів существенним образом перекла­даємо істотно. У повсякденному спілкуванні, в писемній прак­тиці не варто захоплюватися тільки цими синонімами, оскільки існують слова з конкретнішим значенням. Напр.: Наука істот­но [значно] розширила сферу свого впливу (3 журналу); Для характеристики процесу формування української народності суттєво [надзвичайно] важливі дані історії мови, зокрема мови писемних пам'яток XIV-XVI cm. (З наукової літератури).

КАВА — КОФЕ.Донедавна українці послуговувалися дво­ма висловами: чашка кави, чашка кофе. Але дедалі більше у сучасній мовній практиці утверджується слово кава — як назва Духмяного тонізувального напою.

Слово кава (запозичене з польської мови) раніше вживалося переважно в західних областях України, звідки поширилося і на схід. Кофе, — запозичене через російську і функціонувало в українській мові з XVIII ст.


 




А взагалі слова кава і кофе — фонетичні варіанти, походжен­ня яких більшість дослідників зводить до слова Каффа — на­зви гірської місцевості на південному заході Ефіопії. Назва місце-1 вості дала ім'я тропічним деревам, що мають плоди з пахучими зернами.

Словник української мови вії томах фіксує обидва слова; сучасні російсько-українські словники на перше місце у пере­кладній частині ставлять слово кава, тим самим виявляючи тен-1 денцію до переважання саме такої лексичної норми.

КІНЕЦЬ — КРАЙ.Обидва ці слова мають своє коло зна-1 чень, і мовці ніколи не плутають край у значенні «сторона, місцевість, територія, область» та кінець у значенні «завершення, припинення» тощо. Проте в українській мові у деяких вислов­люваннях в обох іменниках можлива синонімічна заміна. На­приклад, взаємозамінні вони в таких словосполученнях кінець мотузки і край мотузки, кінець колоди і край колоди, кінець паперової смужки і край паперової смужки.

Певний простір чимось обмежується, має свій край, тобто об­межувальну лінію. Умовно краєм можна назвати лінію, а те, що прилягає до неї, називають кінцем, пор.: зав'язані на вузол кінці хустки; край паперу пожовтів на сонці.

Слово кінець вживається у словосполученнях на зразок кінець книжки, кінець статті (порівняймо антонімічні початок книж­ки, статті), а також у висловах із часовим значенням: У кінці літа Тасю одвели до школи (М. Коцюбинський).

У значенні «завершення, припинення якоїсь дії, стану» мо­жуть виступати іменники край і кінець, які вживаються з да­вальним або родовим відмінками: Пора й перестати, бо є кінець сльозам, є крайлементові (Панас Мирний).

КЛЮКВА — ЖУРАВЛИНА.Російська назва болотяної рос­лини клюква пов'язується із звуконаслідувальним клюк (звук розчавленої ягоди), з клюкать «шуміти» та із застарілою на­звою журавля.

Російському слову клюква відповідає українське журавли­на — кущова рослина, що росте на болоті, і має червоні їстівні ягоди.

Слово журавлина як єдину українську назву цієї рослини фіксує і «Словарь української мови» за ред. Б. Грінченка. До того ж цей іменник має давню традицію вживання в українській літературній мові, напр.: Журавлина -- це сланкий, дуже дрібний вічнозелений кущ з ниткуватими повзучими пагонами (З журналу).

Вживання цього слова історично підтверджено і цілком пра­вомірне.

КНИГА — КНИЖКА.Узяті в палітурку друковані або ру­кописні аркуші з певним текстом — книжка. Звичайно таких аркушів буває понад п'ять. Книжка — це окремо виданий чи


призначений до видання чималий за обсягом твір або одна з великих частин літературного твору (здебільшого роману), а також окремий номер журналу, напр.: Троянське плем'я все за­сіло Коло книжок,що аж потіло і no-латинському гуло (І. Кот­ляревський). Слово книжка універсальне: його можна вживати щодо невеликих і більших за обсягом видань, гумористичних і серйозних за змістом, строго інформативних і насичених висо­ким публіцистичним пафосом. Воно нейтральне, не має додатко­вих стилістичних відтінків і придатне до вживання у різних сферах, за різних обставин спілкування, тобто в усіх стилях і для всіх стилів. Не варто боятися применшити вагомість со­лідного тому, назвавши його книжкою. Останнім часом іменник книжка чомусь почали невиправдано обминати, його щораз час­тіше заступає книга.

Слово книга звучить із певним відтінком урочистості, підне­сеності: Книга вчить, як на світі жить (Прислів'я); Кни­ги — морська глибина: хто в них пірне аж до дна, Той, хоч і труду мав досить, Дивнії перли виносить (І. Франко). Від іменника книга утворено й назву книжкового магазину — кни­гарня, а також чимало складних слів на зразок книговидання, книгозбірня, книгознавець, книгодрукування, книгосховище.

В офіційно-діловому мовленні книгою називають зшиті в одну оправу аркуші паперу з якими-небудь записами: бухгалтерська книга, касова книга, книга обліку товарів, книга скарг і пропо­зицій, книга відгуків (вражень), домова книга та ін. Слово книж­ка також входить до багатьох термінологічних висловів, це, зокре­ма, назва певного документа у вигляді зшитих докупи аркушів з якимось текстом і місцем для офіційних відміток. У такому ро­зумінні іменник книжка, як правило, має при собі конкретизую­че означення: трудова книжка, ощадна книжка, залікова книж­ка, телефонна книжка тощо. Звідси й загальновживане запис­на книжка, куди занотовують щось для кращого запам'ятову­вання: думки, враження від почутого, побаченого, прочитаного, адреси й телефони тощо. Записні книжки (або записники) відо­мих письменників містять чимало спостережень над життям, мовою та ін. У них знайдемо й цікаві слова, влучні народні висло­ви, цілі історії, що дають початок майбутнім творам.

Отже, книжка і книга синонімічні, але різняться усталеною сполучуваністю з певними словами.

КОРИСТУВАТИСЯ — СПОЖИВАТИ.У мові реклами не­рідко сплутують ці два слова, хоча вони й мають різні значення, наприклад чуємо: ...економна користуватися електроенергією. Такий вислів неправильний. Користуватися чимось — означає «використовувати що-небудь для власних потреб»: користува­тися послугами, користуватися вогнем, користуватися зна­ряддям праці, користуватися підземним переходом, користу­ватися човном, користуватися громадським транспортом, користуватися кредитами. У сполученні з абстрактними імен-


никами слово користуватися функціонує в значенні «мати що-небудь»: користуватися повагою, користуватися правом не­доторканості. Такі вирази часто трапляються в публіцистично­му і художньому стилях, напр.: Якщо він мав право звести цей бік життя до примітиву, то, безперечно, друга сторона цим правом могла користуватисятак само (В. Підмогильний); За винахід шовку великою повагою користуваласьу китайців імператриця Ше Ліпше, яка жила 5 тисяч років тому (3 газе­ти). У всіх словосполученнях слово користуватися має прозо­ре значення «мати з чогось користь».

Споживати функціонує переважно у значенні «їсти, пити»: споживати воду, споживати фрукти, споживати хліб. Ці ви­рази звичні і зрозумілі: —Вітаю вас, панове] — гукнув [Вене-ціанов] з порога. — Що ви тут споживаєте!— Наливку, сало, пундики,сказав Мокрицький, ловлячи його захований у скельце погляд (В. Шевчук); Від того, яку людина спожи­ває воду, залежить до 60 відсотків її здоров'я (3 газети).

Крім цього, слово споживати часто вживається у значенні «витрачати щось для задоволення власних потреб»: споживати вологу, споживати електроенергію, споживати енергію сонця. Тому правильно сказати: економна споживати електроенергію.

Отже, обидва слова позначають один з основних елементів суспільного буття людини — необхідність щось використовува­ти. Однак перед тим, як ужити одне з них, — уважно вчитаймося в його зміст.

КРЕМНІЙ — СИЛІЦІЙ.Сполуки кремнію, поширені у при- ( роді, відомі людині з кам'яного віку. У 1825 р. Й. Берцеліус] уперше отримав елементарний кремній. Новому елементові дали назву силіцій (від лат. silex — кремінь). Термін кремній увів у ; 1834 р. Г. Гесс. Відтоді слова кремній та силіцій вживаються па­ралельно у спеціальній літературі.

Міжнародна традиція вживання свідчить, що у виборі назви хімічного елемента перевагу віддають латинському слову silicium, хоча у деяких слов'янських мовах нормативною є друга назва. Пор.: silicon (англ.), silicium (фр.), silizium (нім.), silicio (ісп.), силиций (болг.), силицщ (серб.) і krzem (польськ.), kremik (чес.), кремний і силиций (рос.).

Згідно з сучасними хімічними словниками нормативним для І наукового стилю є термін силіцій. Цю назву рекомендує також Міжнародна спілка теоретичної і прикладної хімії.

КУЛІСИ — ЛАШТУНКИ.Ці театральні слова-терміни ма-1 ють багато спільного. Словом куліси називають плоскі бічні де­корації на театральній сцені. Куліса -- це частина м'якої (підвісної) декорації. Зазвичай буває три-чотири пари кг/лг Куліси підвішуються паралельно до переднього краю сцени, рам­пи, закриваючи від глядача закулісний простір. Це слово широ-] ко побутує в театрі, а також у художній літературі, напр.: Бачу — !


з-за куліс дві... дівчини ведуть під руки згорблену стару жінку (М. Рильський); За кулісами — у холодному бараці, прибудо­ваному до шапіто, зчинився страшенний гармидер (Ю. Щербак).

Слово куліси здебільшого вживають у формі множини.

У тому самому значенні -- «бічні театральні декорації» — функціонує і слово лаштунки: На сцену з-за лаштунків...вийшов Семен Барабаш з гармонією (Л. Смілянський). Кулі­сами і лаштунками називають також частину театральної сце­ни, розташованої за декораціями. Отже, слова куліси і лаштун­ки вказують на одне поняття.

Вислови за кулісами, за лаштунками означають «за сценою» або переносно «в театральному, акторському середовищі», «при­ховано, в неофіційній обстановці», напр.: Нехай би він був ос­таннім у редакції, або хоч зовсім був без професії, та за ку­лісамив нас він був би тільки моїм чоловіком, а не попихачем театральним; Уся оця заколота, певне, перейде собі за лаш­тунками,а на сцені її не буде й видно (Леся Українка).

Вислів за лаштунки вживається в прямому («за сцену») і переносному («на менш значне, другорядне місце») розумінні.

Слово куліси — іншомовне за походженням (фр. coulisse), належить до міжнародних термінів і сприймається як стилістич­но нейтральне. Лаштунки — слов'янського походження. Зга­даймо вживане в розмовних ситуаціях дієслово лаштувати. На тлі нейтрального куліси назва лаштунки набула стилістичного забарвлення небуденності, вишуканості.

ЛИЦАР — КАВАЛЕР.Серед звань і титулів, що з'явилися у незалежній Україні, є лицар ордена Богдана Хмельницького (І —III ступеня) та кавалер ордена Ярослава Мудрого (І — V ступеня).

Чому так розподілилися слова на позначення «того, хто наго­роджений орденом»?

Лицар (лицарь) (фіксується у пам'ятках з 1388 р.) уперше в історії нової української літературної мови вжив у художньому тексті, як засвідчує «Словарь української мови» за ред. Б. Грін-ченка, І. Котляревський, у XIX ст. — П. Куліш, Т. Шевченко та ін., коли це слово використовувалося у текстах на історичну тему. Словник української мови кваліфікує слово лицар як істо­ризм у значенні «самовідданий, благородний захисник кого-, чого-небудь», «вільний козак-запорожець, якому властиві козацька до­блесть і воєнне мистецтво». Отже, слово зберігає сему «воїн», «захисник» і передусім асоціюється з добою визвольної бороть­би козацтва. Тому воно, очевидно, й обране для назви особи, що нагороджена орденом найславетнішого українського гетьмана Богдана Хмельницького. Походження орденів як знаків відзна­ки пов'язане з історією лицарства. В Україні лицарями нази­вали себе запорозькі козаки, підкреслюючи цим свої права на волю та військову організацію, козацьку доблесть і воєнне ми­стецтво.


 




Значення іменника кавалер (слово фіксується у текстах із таким наголошуванням з 1698 p., тобто з часів Петра І, коли було встановлено перший орден у Росії) — «той, хто нагороджений орденом» розвинулося пізніше, а в народній мові до цього вжи­валося лише на позначення особи чоловічої статі, холостяка та кавалериста. Цікаво, що у назві кавалерія поєднувалися значен­ня «воєнна кавалерія» та «орден»: Дав звістку, що йому поче­пили кавалерію.

Відійшли в минуле часи, коли іменник кавалер вживався у словосполученнях кавалер ордена Трудової слави, кавалер орде­на Леніна, кавалер ордена Червоної Зірки, кавалер ордена Трудового Червоного Прапора... А тепер у назвах кавалер ордена Ярослава Мудрого та лицар ордена Богдана Хмельницького імен­ники на позначення «того, хто нагороджений орденом» стали синонімами.

ЛІЦЕНЗІЯ — ДОЗВІЛ.Ринкові відносини збагатили не лише економіку, а й мову сучасної України. Йдеться про те, що слов­никовий склад нашої мови за останні десятиліття істотно збага­тився новими словами — почасти такими, які не мають питомо українських аналогів, а почасти й іншомовними значеннєвими «двійниками». Чи завжди такі нововведення є виправданими й необхідними, а чи просто це чергова данина новим суспільно-економічним та мовно-культурним умовам?

Візьмімо для прикладу популярне сьогодні слово ліцензія. Сфера його побутування, так само, як і коло лексичної сполучу­ваності, є надзвичайно широкою: ...освітянська діяльність дозво­ляється лише після отримання ліцензії(3 газети); ...надання ліцензій різних типів здійснюється відповідно до чинного за­конодавства України (3 журналу); Підприємцям, щоб отри­мати бажану ліцензію,нерідко доводиться пройти усі кола бюрократично-податкового пекла (3 газети).

Зрештою, не лише у мові засобів масової інформації, сучасної фахової чи науково-популярної літератури, а й щокроку на рек­ламах або торгових кіосках читаємо «Ліцензія №...».

Ліцензія (від лат. licentia — свобода, право) за «Словником іншомовних слів» (2000) — це 1. Дозвіл, що надається на пев­ний термін відповідними державними установами на право здійснення деяких операцій у банківській, торговельній та інших сферах; 2. Надання права іншій особі або організації використо­вувати запатентовані винаходи, технології, інформацію тощо. Від цього слова маємо в українській мові також низку похідних, як-от: ліцензувати, ліцензування, ліцензований. Усі вони в су­часній українській літературній мові унормовані як терміни.

Питоме українське слово дозвіл — багатозначніше. Із семан­тикою слова ліцензія збігається лише в значенні «документ, який посвідчує право на здійснення чого-небудь». Із паралельних нор­мативних нині слововживань ліцензія на виробництво / дозвіл на виробництво; ліцензія на торгівлю / дозвіл на торгівлю


та ін. Перші є новітнішими, зумовленими розвитком на постра­дянському просторі ринкових відносин, тоді як другі — уста­лені, мають давню традицію мовного вживання.

ЛІЧИТИ — РАХУВАТИ.Лічити і рахувати — це слова-синоніми, що мають значення «встановлювати кількість пред­метів». Однак вони не виступають абсолютними синонімами в усіх значеннях, відрізняючись також стилістичним забарвлен­ням, оскільки вживаються у різних сферах мови. Рахувати зде­більшого характерне для нейтральних стилів, а лічити — у роз­мовному та художньому стилях. Наприклад, виразна експресія дієслова лічити нерідко стає одним із засобів текстової органі­зації розмовної, невимушеної мови. Пор.: Один перелічуєшибки на вікні, а друга лічить піщинки на долівці (Г. Квітка-Основ'я-ненко).

У стійкому словосполученні лічити (рахувати) на [по] паль­цях правомірним є вживання обох дієслів-синонімів.

ЛЮБИТИ -- ПОЛЮБЛЯТИ.Дієслово любити широко вживається в українській мові, поєднуючись із назвами різних понять. Люблять дітей, книжку, оперу, мрію, квіти тощо. Так само звичне поєднання слів любити борщ, любити плавати тощо. Дієслово полюбляти має відтінок розмовності, вживаєть­ся як синонім до висловів подобатися, бути до вподоби, мати схильність до чого-небудь, віддавати перевагу чому-небудь. Напр.: А-ярмарки я полюблявз дитинства за їх веселу люд­ську метушню (М. Рильський); Микола хоч і полюблявбіга­ти, а був добрий учень (І. Сенченко).

Семантико-стилістичні відтінки слова полюбляти обмежують коло слів-понять, з якими воно сполучається. Не можна сказати полюбляти професію, полюбляти вчительку, а тільки любити професію, любити вчительку. Взагалі, сполучуваність дієслова полюбляти з назвами осіб належить до нетипового, незвичного слововживання. У сучасній мовній практиці, надто журналіст­ській, спостерігаємо часте вживання дієслова полюбляти, пор.: Чи не найбільше Остап Вишня полюблявневеличкий художній твір про смішну пригоду (3 журналу); Фантасти полюбля­ли зображати Венеру як планету світанку людства (3 жур­налу); Інна не дуже полюблялав них бувати (В. Дрозд). Природніше звучали б наведені фрази із синонімічними висло­вами любити, надавати перевагу, уподобати та ін.

МАЙДАН — ПЛОЩА.Назва майдан прийшла до нас із тюркських мов, площа — давнє слов'янське слово. Обидва імен­ники мають спільне значення — «рівний, незабудований простір». У сучасній українській мові ці слова нормативні. В діловій мові переважає слово площа, як нейтральне, не обтяжене додаткови­ми стилістичними відтінками. У Києві маємо власні назви з обо­ма іменниками: Майдан Незалежності і Європейська площа.


Від слова майдан утворено низку термінологічних словоспо­лучень на зразок будівельний майданчик, дитячий майданчик, стартовий майданчик. Має також термінологічне значення імен­ник площа: площа квадрата, площа під сільськогосподарськи­ми культурами та ін.

МАТЕРИЗНА — РІДНЙЗНА.У сучасній мовній практиці ці два іменники використовуються як синоніми, пов'язані з по­няттям «рідна земля, Батьківщина, рідна мова, звичаї, національ­на культура».

Слово материзна фіксує Словник української мови в 11 то­мах з одним тільки значенням: «спадщина, що залишилася від матері». Саме такий зміст розкривається в прикладах-ілюстра-ціях з української класичної літератури: На такій батьківщині та з такою материзноюможна було й добре на світі про­жити, та, на жаль, обрали опікуном до сироти дядька Кузьму (Л. Яновська).

Сучасне слововживання відходить від такого конкретного зна­чення, підкреслюючи в слові зв'язок із своїм корінням, родово­дом, ширше — з духовною культурою народу. У знаменитому «Треносі» [«Плачі»] 1610 р. Мелетій Смотрицький рішуче стає на захист українського народу, його звичаїв і вірувань, гнівно І таврує тих, хто відступився від материзни...(З журналу).

Очевидно, за моделлю слова материзна утворено й іменник ріднизна, якого не знайдемо у словниках. Проте його семантич­не наповнення і стилістичне забарвлення виокремлюється сер синонімічних висловів, допомагає чіткіше висловити відчуття рідної землі, напр.: Не належала [Євпраксія] до невиразної племені втікачів з невизначеністю їхніх мандрів. Знала, кус втікати. Додому] До ріднизниі (П. Загребельний); 7 в повіси естонця М. Траата «Танець навколо парового котла» людину теж не залишає відчуття зв'язку з ріднизною(В. Фещенко).

Отже, у слові материзна розвинулося нове значення, спільне j з синонімічним ріднизна. Обидва іменники мають прозору фор­му, тобто легко пов'язуються з поняттям «рідна земля, вітчизна».

МЕМОРІАЛЬНИЙ — ПАМ'ЯТНИЙ.Слова меморіальний і і пам'ятний — синоніми. Вони близькі за значенням, але мають ! різні відтінки, різну активність у функціонуванні та не завжди і однакову сполучуваність.

Меморіальний -- слово іншомовного походження (лат.1 memorialis — пам'ятний). У сучасній українській мові вживається | зі значенням «той, що служить для увічнення пам'яті кого-не-; будь або якоїсь визначної події», напр.: меморіальний знак, ме-1 моріальна дошка, меморіальний напис, меморіальний комплекс.

Часто вживається словосполучення меморіальний музей. Ме-\ моріальним можна назвати тільки той музей, який особливеєтя-1 ми своєї колекції та своїм розташуванням пов'язаний зі збере-] женням пам'яті про якусь видатну людину чи знаменну подію.


Це музеї-квартири письменників, художників, акторів та інших відомих діячів: меморіальний музей М. Заньковецької у Києві, меморіальний будинок-музей М. Лисенка, літературно-мемо­ріальний музей М. Рильського.

Прикметник пам'ятний має значно ширший спектр значень. Одне з основних тлумачень — «який добре зберігся в пам'яті, довго пам'ятається»: Ох, і ловилися ж прокляті коропи В те літо пам'ятне(М. Рильський). А також «такий, про якого пам'ятають»: Я... хочу буть такою ж, як і ти: Не чуть знайо­мої ходи, Не трепетать від пам'ятногостуку, Прожогом не летіти до дверей (Л. Забашта). Синонімами до цього значення є слова знайомий, відомий.

Слово пам'ятний має ще значення «дорогий як пам'ять про кого-, що-небудь»: Воно [ім'я] між пам'ятнихлистків Зоста­вить слід незрозумілий (О. Пушкін, пер. М. Зерова).

Уживається пам'ятний також для позначення поняття «той, якого не можна забути», синонімізуючись зі словом незабутній: Від далекого логова опришків ледве доносяться звуки пісні. Все про нього, все про славного, вічно пам'ятногогероя Гу-цульщини Олексу Довбуша (Г. Хоткевич).

Синонімічним слову меморіальний є значення «той, що слу­гує для запам'ятовування, для зберігання в пам'яті кого-, чого-небудь або для нагадування про когось, щось»: У Києві вста­новлено понад сто пам'ятників, пам'ятних плит і стел, ме­моріальних дощок та пам'ятних знаків (3 журналу).

МЕНТАЛЬНІСТЬ — МЕНТАЛІТЕТ.Це дублетні назви того самого поняття (від лат. mentalis — розумовий, mens, mentis -розум, інтелект, мислення). До речі, спільне з ними походження мають і слова коментувати, коментар.

В англійській мові mental, з яким співвідноситься прикмет­ник ментальний, тлумачиться так: «розумовий; характерний думками», а друге споріднене слово mentality означає «1) інте­лект, розумовий розвиток; 2) склад розуму; 3) спрямування, ха­рактер розуму», тобто те, що називають книжним словом умо­настрій. Французьке mentalite, від якого, очевидно, й пішла широковживана нині форма менталітет, має подібні значення.

Іменник ментальність (утворений за допомогою поширеного в слов'янських мовах суфікса) більше узвичаївся в сучасній мовній практиці.

Отже, що означають такі частотні тепер словосполучення: ук­раїнська ментальність, ментальність українського народу?

Філософський словник тлумачить поняття ментальність як характер думок, сукупність розумових навичок і духовних інте­ресів, притаманних окремій людині або суспільній групі. Ось як звучить це слово у роздумах відомого науковця, економіста Б. Гав-рилишина: Не всупереч тому, що мають різний, національний склад, а, я б сказав, завдяки цьому Швейцарія і Сінгапур є економічно дуже ефективними. Бо є різна ментальність,

4 «-540


різна «оптика», тому вони можуть спілкуватися з людьми різних країн, оперувати не тільки своїми категоріями, а ба­чити світ наче крізь різні призми (3 журналу).

Наведемо приклад розмови кореспондента часопису «Украї­на» з англійською журналісткою служби Бі-Бі-Сі. На запитан­ня кореспондента: Себто, передачі Бі-Бі-Сі чи то французь­кою, чи то українською мовою мало чим відрізняються!, -журналістка відповідає: Так було б, коли б ми не враховували ментальність, інтереси конкретної слухацької аудиторії, коли б у всіх національних редакціях працювали переважно британці, а не українці, росіяни, болгари.

Отже, ментальність народу — це його світосприймання, світо­відчуття, особливості бачення світу й себе у світі, це природно й історично зумовлений психічний склад, національний характер, який відбивається в мові, культурі, звичаях, у матеріальній та | духовній діяльності народу.

МЕР — МІСЬКИЙ ГОЛОВА.Обидві назви поширені у су­часному суспільно-політичному словнику і позначають керів­ника, чи голову міста. У княжі часи їх відповідником було слово посадник, напр.: У великих європейських містах та в столи­цях вогнища розкладалися перед ратушами, а честь запалю­вати їх належала самому мерові(посадникові міст) (О. Вс ропай).

З кінця 80-х років XX ст. європеїзм мер активно увійшов мовний вжиток у пострадянських країнах. Мер — особа, що очо- і лює місцеві органи самоврядування; голова міської адміністрації. Напр.: мешканці підписали звернення до мера міста; мер' відвідав виставку; 3 Днем Святого Валентина вітає і сто­личний мер(3 газети) та ін. В офіційно-діловій інформації, j вживають назву міський голова, як-от: Київський міський го­лова Олександр Омельченко зустрів Президента України Леоніда Кучму в аеропорту «Бориспіль»', Львівський міськийголова заявив журналістам...; Як розпорядився Фастівський міський голова... тощо.

Отже, іншомовне слово мер — публіцистична, придатна для розмовної, неофіційної практики назва. Якщо вона доречна в тимчасових програмах, гаслах (напр., програма «Мери міст за \ чисте довкілля»), то в офіційно-ділових документах варто ви­користовувати український відповідник міський голова.

Слово мерія, французьке за походженням, вживається на по-1 значення органу міської виконавчої влади та приміщення, де роз­міщено цей орган. У розмовному стилі чуємо вислови: засідай- \ ня мерії, прийти до мерії.

Під впливом інтеграційних процесів у мові співіснують іншо-| мовний та власне український відповідники.

МІСТКІСТЬ — ЄМНІСТЬ.У сучасній мовній практиці слс ва місткість, ємність, ємкість використовуються як сине


німи. Однак у наукових текстах, де кожен із термінологічних висловів має сприйматися чітко, однозначно, така синонімія не бажана.

Якщо треба передати значення «об'єм», тобто «наповнюваність посудини, а також будівлі, літака, автобуса тощо», вживають слово місткість у його прямому значенні: місткість кузова, міст­кість залу, міра місткості, водойма місткістю 14 млрд м?, місткість для мастил та ін. Наприклад: Ми збудували додат­кові місткостідля зберігання цементу (3 газети); Досить поширеною народною мірою місткостів Закарпатті було віко (3 журналу); Крізь оглядові віконця видно, як у містко­стях «кипить» смоляниста рідина (3 газети).

Слово місткість має прозору форму і відбиває зв'язок з та­кими близькими поняттями, як містити, вміст, місткий («який багато вміщує в себе»). Пор.: місткі засіки, містке судно, місткий тролейбус, містка посудина.

За сучасними лексичними нормами літературної мови за­мість висловів вологоємкість грунту, запасні ємкості тощо слід вживати нормативні: вологонасиченість грунту, запасні міст­кості.

Трапляються випадки неправильного вживання слова міст­кість, напр.: У сертифікатах вказувалась місткістьнітратів (З газети). Треба: вказувався вмістнітратів.

Слово ємність уживається як фізичний термін — насампе­ред у зв'язку з поняттями електрики, напр.: міжелектродні ємності лампи, конденсатор змінної ємності', порівняймо та­кож теплоємність.

Сучасна літературна норма не рекомендує послуговуватися іменником ємкість, тому й складні слова теплоємкість, тепло­ємкий мають бути замінені термінами теплоємність, тепло­ємний.

Фізичний термін ємність розширює сферу свого вживання в нових словосполученнях, напр.: Вперше в серійних ПК викорис­тано нагромаджувач зовнішньої пам'яті на оптичному диску з фантастичною ємністю256 Мбайт; Екологічні ємностідля АЕС в Україні практично відсутні; Ємністьекосистем України дуже незначна (3 журналу).

Отже, залежно від значення термінологічного словосполучен­ня розрізняємо вислови з іменниками місткість і ємність.

МОВА ПРО — ЙДЕТЬСЯ.Вислів мова про щось (тобто розповідається, говориться про щось) і синонімічне йому дієсло­во йдеться завжди вживаються з іменниковим додатком: мова про фільм і йдеться про фільм; мова про Івана Петровича (про відпочинок, про передплату, про звільнення та ін.) і йдеть­ся про Івана Петровича (про відпочинок, про передплату, про •звільнення та ін.). Вислів мова йдеться, утворений із двох на­званих, неправильний.



Читайте також:

  1. Іноземний податковий кредит
  2. Статус іноземний громадян,




Переглядів: 1602

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗМІСТ — ЗНАЧЕННЯ — СУТЬ — СУТНІСТЬ — СЕНС. | НАВІДАТИСЯ - ВІДВІДАТИ — ПРОВІДАТИ - ПРИЙТИ.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.