Вся сукупність грошей, що перебуває в обігу, поділяється за рівнем ліквідності. Грошовий агрегат— це специфічний показник грошової маси, що характеризує певний набір її елементів залежно від їх ліквідності. Відповідно до зниження рівня ліквідності виділяють грошові агрегати М1, М2, М3 тощо. Цей поділ є неоднаковим у різних країнах з різними грошовими та фінансовими системамУ різних країнах існує багато методів статистичного обліку грошової маси, однак в узагальненому вигляді вони можуть бути представлені так:
М0 – готівкові кошти в обігу;
М1 = М0+кошти нга поточних рахунках КБ і депозити до вимоги;
М2= М1 + строкові ощадні депозити в КБ;
М3= М2+ ощадні депозити в спеціалізованих кредитно-фінансових установах;
М4= М3 + облігації, депозитін сертифікати комерційних банків, векселі фізичних та юридичних осіб;
М5= М4 + кошти в іноземній ваплюті фізичних та юридичних осіб.
Грошові агрегати М0 та М1 характеризують найбільш ліквідну складову грошової маси (вузькі гроші). Інші агрегати грошової маси включають в себе грошові кошти, які використовуються в розрахзунках з певними обмеженнями (квазі – гроші, майже гроші).
В різних країнах розраховується різна кількість грошових агрегатів: в Японії – 4, У Великобританії – 5, в США – 4. Кожна країна – член МВФ обов’язково розраховує грошовий агрегат М1 за методикою МВФ, відповідно до якої до грошово агрегату М1 включають гогтівокову грошову масу та залишки коштів на всіх видах поточних рахунків у банках.
Розрахунок грошових агрегатів майє важливе практичне значення для проведення монетарної політики ЦБ. Адже в усіх країнах світу ця політика спрямована на скорочення частки готівки у структурі грошової маси і збільшення питомої ваги безготівкових коштів.