Проблема лідерства і керівництва – одна з кардинальних проблем соціальної психології.
Лідер (від англ. leader – провідний, керівник) – особистість, що користується визнанням та авторитетом в групі і за якою група визнає право приймати рішення про дії у важливих ситуаціях, бути організатором діяльності групи і регулювати відносини в ній.
Поняття “лідер” пов’язано з поняттями “управління” і “керівник”. На відміну від лідера, який переважно здійснює регуляцію міжособистісних стосунків у групі, керівник здійснює регуляцію офіційних стосунків. Лідер – це член групи, який добровільно взяв на себе значну міру відповідальності у досягненні групових цілей. Формальний лідер призначається або вибирається, набуваючи таким чином офіційного статусу керівника. Неформальний лідер – це член групи, який найбільш повно у своїй поведінці відповідає груповим цінностям і нормам. Він веде групу, стимулюючи досягнення групових цілей і виявляючи при цьому більш високий рівень активності порівняно з іншими членами групи.
Лідер і керівник мають справу з однопорядковим типом проблем, а саме – вони повинні стимулювати групу, націлювати її на вирішення певних задач. В психологічних характеристиках їх діяльності є багато спільних рис. Однак лідерство – це чисто психологічна характеристика поведінки окремих членів групи. Керівництво у більшості є соціальною характеристикою відносин у групі, перш за все з точки зору розподілу ролей управління і підпорядкування.
Типи лідерства
Лідери розрізняються за:
· способом організації змісту діяльності колективу
а) лідер-програміст – спроможний створити способи колективної діяльності і надихає колектив на її виконання;
б) лідер-виконавець – організовує виконання вже створеної (опрацьованої) програми;
в) універсальний лідер – уособлює в собі програміста і виконавця;
· характером діяльності
а) лідер діяльний – який постійно демонструє свої здібності;
б) лідер ситуативний – який виявляє себе лише в певних ситуаціях.