Тема 5. Облік фінансово-господарських процесів в державному секторі економіки
1. Фінансово-господарські процеси в державному секторі економіки.
2. Роль ДКСУ в обліку основних фінансово-господарських процесів в державному секторі економіки.
3. Облік фінансових та бюджетних зобов’язань.
4. Організація обліку видатків.
5. Порядок закриття рахунків обліку доходів і витрат.
6. Методика виведення фінансового результату і відображення у звітності.
Фінансово-господарські процеси в державному секторі економіки.
Більшість суб’єктів в державному секторі економіки мають неприбутковий характер, тобто в основній меті їх діяльності не лежить отримання прибутку, наприклад це органи законодавчої влади, заклади охорони здоров’я, заклади освіти, культури, різних міністерств та відомств, тощо. Некомерційний характер діяльності установ полягає у наданні населенню безоплатних послуг, пов’язаних з різними сферами діяльності людини.
Процес надання нематеріальних послуг установами державного сектору є основним і відповідно найскладнішим видом діяльності. Даний процес характеризується досить високими матеріальними та фінансовими витратами, які виникають і накопичуються протягом року; порівнюються із їх доходами (асигнуваннями), і, в результаті, визначається результат виконання кошторису за поточний рік.
Виходячи з того, що в суб’єктів державного сектору економіки мають місце як бюджетне фінансування, так і власні кошти зароблені установою,організація та ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах має свої особливості. Вони полягають в тому, що необхідно вести облік та здійснювати постійний контроль за отриманими асигнуваннями, власними надходженнями та їх використанням відповідно до вимог, встановлених Бюджетним кодексом, інструкціями Державного казначейства та згідно затвердженого кошторису фінансування діяльності установи.
Відповідно до цього можна виділити основні процеси, що відбуваються в державному секторі економіки, які зокрема виступають як об’єкти обліку:
Планування доходів та видатків
Облік фінансових та бюджетних зобов’язань
Фінансування та отримання доходів
Організація обліку видатків
Порядок закриття рахунків обліку доходів і витрат.
Порядок виведення фінансового результату і відображення у звітності.