Наслідки впливу шкідливих хімічних речовин на організм людини
Негативні наслідки впливу на організм людини можна умовно розділити на безпосередні та опосередковані.
Безпосередній вплив полягає у виникненні гострих і хронічних отруєнь та інтоксикацій, алергічних захворювань, онкопатології, захворювань дихальної системи (риніти, бронхіти, бронхіальна астма), неспецифічної хронічної патології з боку серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, патології вагітності та вад розвитку плода тощо.
Найбільш характерними специфічними наслідками впливу хімічних речовин на здоров’я людини слід вважати отруєння.
Гострим отруєнням називають зрушення у стані здоров’я людини, які виникають після однократної дії шкідливої хімічної речовини на організм.
Гострі отруєння можуть мати місце у випадку аварій, значних порушень технологічного режиму, правил техніки безпеки і промислової санітарії, тобто в умовах, коли кількість шкідливої речовини значно (в десятки, сотні разів) перевищує ГДК.
Хронічним отруєнням називають зрушення у стані здоров’я людини, які розвиваються після систематичної тривалої дії малих концентрацій або доз шкідливої речовини. Найбільш часто подібні стани розвиваються на виробництві та мають назву хронічних професійних отруєнь.
Опосередкований вплив хімічних речовин полягає у тому, що, по-перше, внаслідок зниження прозорості атмосфери (утворення смогу через накопичення хімічних речовин за відповідних погодних умов) втрачається значна частина ультрафіолетових променів (до 50 % і більше), що призводить до розвитку остеопорозних явищ, авітамінозу, а також зниження загальної резистентності організму; по-друге – внаслідок руйнування озонового шару до земної поверхні проникає більша кількість канцерогенного ультрафіолетового випромінювання та збільшується частота виникнення раку шкіри і фотоалергічних захворювань; по-третє – парниковий ефект викликає зміни клімату, збільшення засушливих територій і як наслідок зменшення врожайності сільськогосподарських культур, що в свою чергу зумовлює виникнення аліментарно-зумовлених захворювань, пов’язаних із кількісною та якісною недостатністю харчування.