Як основні принципи організації еколого-захисного харчування необхідно відводити наступні положення:
1. Раціональне харчування (кількісна та якісна повноцінність раціону, оптимальна збалансованість нутрієнтів, режим харчування) забезпечує високий рівень стійкості організму до впливу сторонніх хімічних речовин.
2. Дефіцит будь-яких харчових речовин, а особливо таких, що мають захисну дію, збільшує всмоктування ксенобіотиків у шлунково-кишковому тракті і посилює їх токсичність. Доведено, що дефіцит білків у харчовому раціоні призводить до збільшення всмоктування в травному каналі важких металів і радіонуклідів, послаблює імунобіологічну реактивність. Дефіцит кальцію в раціоні приблизно в два рази збільшує всмоктування 90Sr. В таблиці 4 наведені дані про основні захисні речовини харчового раціону.
3. Ураховуючи роль сірковмісних амінокислот (метіоніну, цистеїну), а також таурину в обміні важких металів і радіонуклідів, запобіганні жировому переродження печінки, до 50% білків тваринного походження добового раціону мають становити білки молока та молочних продуктів, яєць і риби.
4. Особливу увагу слід приділити вмісту і збалансованості в харчовому раціоні основних харчових речовин, та, в першу чергу, вітамінів і мінеральних речовин.
5. Потрібно підтримувати на фізіологічному рівні (25-30 г на добу) і навіть збільшувати вміст у харчовому раціоні неспецифічних сорбентів – харчових волокон, які зменшують всмоктування сторонніх нехарчових компонентів у травному каналі.