Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Охорона надр.

 

Опорні поняття теми: Надра як об'єкти правової охорони. Державний фонд надр та державний фонд родовищ корисних копалин. Власність на надра. Види користування надрами. Порядок надання надр у користування. Ліцензування діяльності щодо користування надрами. Права та обов'язки користувачів. Захист прав користувачів надр. Припинення права користування надрами. Управління та контроль у галузі використання й охорони надр. Функції управління надрами: розподіл і перерозподіл надр, розпорядження геологічною інформацією, державний облік і кадастр родовищ, запасів і проявів корисних копалин. Державний контроль і нагляд за проведенням робіт з геологічного вивчення надр, їх використанням і охороною. Правова охорона надр: поняття, ознаки, форми, методи та заходи. Зміст правової охорони надр.

 

Методичні рекомендації:

Під час самостійної роботи студент повинен ознайомитися з рекомендованою літературою і нормативним матеріалом. Особливу увагу слід приділити аналізу норм КУН.

При вивченні цієї теми необхідно звернути увагу на наступне: відповідно до ст.1 КУН від 27 липня 1994 року, надра – частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння. Корисні копалини відповідно до ст. 5 КУН – це природні мінеральні утворення органічного і неорганічного походження у надрах, на поверхні землі, у джерелах вод і газів, на дні водоймищ, а також техногенні мінеральні утворення в місцях видалення відходів виробництва та втрат продуктів переробки мінеральної сировини, придатні для промислового використання. Поділ корисних копалин на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення визначає рівень управління ними: загальнодержавний чи місцевий, а також має значення для фактичних критеріїв розмежування загального і спеціального використання надр. Крім терміна «корисні копалини» гірниче законодавство використовує поняття «родовище корисних копалин» та «техногенні родовище корисних копалин». Усі родовища корисних копалин у тому числі техногенні, становлять державний фонд родовищ корисних копалин.

Відповідно до ст. 14 КУН, надра надаються у користування для геологічного вивчення, видобування корисних копалин, будівництва та експлуатації підземних споруд, створення геологічних територій природно-заповідного фонду України, для задоволення інших потреб. Ст.56 КУН встановлює основні вимоги в галузі охорони надр.

З огляду на невідтворний характер та економічне значення мінеральних багатств, які містяться в надрах, законодавство встановлюєпріоритет використання й охорони корисних копалин. Такий пріоритет проявляється в тому, що забудова площ залягання корисних копалин загальнодержавного значення, а також будівництво на ділянках їх залягання споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, допускаються лише у виняткових випадках за погодженням з відповідними територіальними геологічними підприємствами та органами державного гірничого нагляду. Важливою передумовою охорони та раціонального використання надр є діяльність, пов’язана з державним обліком родовищ запасів і проявів корисних копалин.

Завдання для самостійної роботи:

1. Проведіть розмежування сфери дії земельного і гірничого законодавства.

2. У якому випадку можна використовувати надра на праві загального користування?

3. Охарактеризуйте порядок регулювання видобутку коштовностей.

4. Проаналізуйте правове регулювання розподілу та перерозподілу надр.

5. Хто здійснює розпорядження геологічною інформацією?

 

ТЕМА 7


Читайте також:

  1. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  2. VI. ОХОРОНА ФЛОРИ І ФАУНИ
  3. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  4. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ та ОХОРОНА ПРАЦІ.
  5. Блок 4. Умови та охорона праці.
  6. Використання і охорона надр
  7. Вільсон О. Г. Охорона праці в галузі (на прикладі будівництва). Навчальний посібник. – К.: «Основа». 2006. – 204 с.
  8. Властивості Конституції України. Охорона Конституції України
  9. ВОПРОС 18 Права людини: охорона та способи захисту суб’єктивних прав та свобод
  10. Вступ до курсу «Охорона праці в електроенергетиці»
  11. Геологічне вивчення надр.
  12. Глава 9. РЕЛІГІЯ, ОСВІТА І ОХОРОНА здоров'я




Переглядів: 570

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ | ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.