Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Оцінювання ефективності роботи за показником витрат.

Оцінка результатів виробництва основних структурних підро­зділів підприємства є першочерговою, оскільки, як уже зазнача­лося, виготовлення продукції є головною метою і змістом їх дія­льності. При цьому слід зазначити, що самостійне значення ця оцінка має передусім стосовно внутрішньо-коопераційних підроз­ділів. Що стосується предметно спеціалізованих підрозділів, орі­єнтованих на виготовлення і поставку продукції на ринок, то їх виробнича діяльність оцінюється у тісному зв'язку з комерцій­ними її наслідками — обсягом продажу і прибутком.

Виробництво продукції контролюється й оцінюється за таки­ми показниками: загальний обсяг продукції, виконання плану ви­робництва з номенклатури (комплектності), ритмічність вироб­ництва, якість продукції.

Загальний обсяг виробництва визначається у прийнятому ви­мірнику і за результатами звітного періоду оцінюється відповід­ність його фактичного рівня плановому або темп (індекс) зміни порівняно з попереднім періодом.

,

де Р пл.в — виконання плану виробництва продукції, %;

Вкф, Вкпл — відповідно фактичний і плановий обсяги кінцевої продукції підрозділу в прийнятому вимірнику.

У підрозділах з тривалим виробничим циклом виготовлення продукції замість кінцевої береться обсяг валової продукції (Вс). Перевиконання плану з цього показника не завжди є доцільним, тому тут потрібний глибший аналіз. Збільшення фактичного ви­пуску певних виробів (комплектів, агрегатів, деталей) порівняно з планом має сенс тоді, коли в цьому є внутрішня потреба (попо­внення запасів до нормативного рівня) або можливість додатко­вого продажу на ринку. В інших випадках це може призвести до необгрунтованого збільшення незавершеного виробництва, його некомплектності.

Виконання плану виробництва з номенклатури продукції об­числюється у такому порядку: на плановий обсяг продукції діли­ться фактична його величина, але без урахування перевиконання плану за окремими номенклатурними позиціями або, що те ж са­ме, — плановий обсяг, зменшується на суму невиконання плану за окремими виробами.

Виконання завдання з номенклатури продукції тісно пов’язане з комплектністю виробництва. Виробництво є комплектним, як­що кількість виготовлених компонентів (деталей) продукції від­повідає їх потребі на випуск готових виробів. Забезпеченню ком­плектності виробництва продукції, що складається з ряду дета­лей, значною мірою сприяє планування та облік виготовлення останніх у комплектах (машино-комплектах, бригадо-комплектах). Планово-обліковими одиницями (номенклатур­ними позиціями) продукції цеху є машино-комплекти, тобто на­бори деталей на машину. За таких умов відсутність хоча б однієї деталі в комплекті означає, що він не виготовлений. Некомплект­ні деталі не включаються в обсяг продукції і, як правило, не оплачуються у звітному періоді.

Деталі, що не увійшли до машино-комплектів звітного періоду і відповідно до кінцевої продукції цеху, перебувають у внутрішньо цеховому незавершеному виробництві.

Слід мати на увазі, що повна (стовідсоткова) комплектність виробництва в окремі календарні періоди практично малоймовірна, оскільки складові виробів (деталі, складальні одиниці) виготовляються, як правило, різними партіями, мають різні цикли виробництва. Але істотне її порушення негативно впливає на економічні показники діяльності підрозділу і підприємства в цілому: зростає незавершене виробництво, падає ритмічність випуску продукції і, що найгірше, продукція вчасно не надходить на ринок, зриваються терміни її поставки.

Причини некомплектності виробництва наступні: недоліки МТЗ, вихід із ладу устаткування, затримка з його ремонтом, тимчасова відсутність потрібних робітників, недоліки оперативно-календарного планування та ін.

Важливим показником рівня організації виробничої діяльності є ритмічність виробництва. Якщо говорити взагалі, то ритмічним є таке виробництво, у якому в рівні проміжки часу виготовляється однакова кількість продукції. З практичної точки зору таке розуміння ритмічності прийняте лише в масовому та багатосерійному виробництві, де є регулярна повторюваність виготовлення продукції. В інших типах виробництва, особливо з тривалим виробничим циклом, ритмічність означає рівномірну роботу підрозділів згідно з календарним планом-графіком.

Узагальнюючим показником ритмічності роботи певного підрозділу є коефіцієнт ритмічності, який характеризує календарну відповідність фактично виконаної роботи встановленому плановому завданню. Він обчислюється за формулою:

К р = ,

де К р - коефіцієнт ритмічності виробництва за певний розрахунковий період (здебільшого за місяць);

Т – кількість календарних відтинків часу, на яку поділено розрахунковий період (днів, декад);

В к.ф.t – фактичний обсяг продукції, виготовлений за t-й відтинок часу (день, декаду) у встановленому вимірі, у межах запланованого (перевиконання не враховується);

В к.пл. – обсяг продукції, передбачений планом на розрахунковий період.

При обчисленні ритмічності за елементарний календарний відтинок часу береться здебільшого робочий день (доба). Досить часто, особливо в одиничному й дрібносерійному виробництві, розрахунковий період (місяць) поділяється на декади (Т = 3). За цих умов у розрахунок може братися не кінцева, а валова продукція.

Для оперативного визначення планових витрат на фактичний обсяг виробництва треба знати їх функціональну залежність від обсягу продукції (зайнятості). Функція витрат, у якій змінною є обсяг продукції будується на основі їх поділу на змінні та постійні витрати.

Функція витрат виражається формулою якщо обсяг виробництва продукції має натуральний вимір:

(1)

де С – загальні витрати (кошторис) за певний період, грн.;

N – кількість виготовленої продукції;

СЗ.О – змінні витрати на одиницю продукції, грн.;

СП – постійні витрати за розрахунковий період, грн.

Ця залежність ґрунтується на припущенні, що всі витрати чітко поділяються на постійні та змінні, а останні є тільки пропорційними.

Виробництво продукції контролюється і оцінюється за такими показниками: виконання зобов’язань з номенклатури і асортименту продукції, загальний її обсяг, ритмічність виробництва, якість виробів. Ефективність роботи підрозділів підприємства оцінюється за показником прибутку або витрат. Для обчислення планових витрат за кошторисом на фактичний обсяг виробництва формулу [1] – змінюємо на фактичний індекс виконання плану з обсягу виробництва

де СЗ – змінні витрати за кошторисом, грн.;

IПЛ – індекс виконання плану ( )

Перерахунки здійснюються по кожній статті кошторису і по кошторису в цілому.

 


Читайте також:

  1. I. Аналіз контрольної роботи.
  2. II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  3. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  4. II.ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  7. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  8. III. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ РОЗРАХУНКІВ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  9. Internet. - це мережа з комутацією пакетів, і її можна порівняти з організацією роботи звичайної пошти.
  10. IV Етап: Вибір стратегії керування виявленими ризиками й виділення пріоритетних напрямків роботи
  11. IV. Вимоги безпеки під час роботи на навчально-дослідній ділянці
  12. IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи




Переглядів: 366

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Критерії оцінювання діяльності | Тема 8 Механізм стимулювання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.