Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік розрахунків за акредитивами

Відповідно до нормативних документів, що регламентують поря­док здійснення банками розрахунків з використанням акредитив­ної форми в межах України, банк-емітент може відкривати такі види акредитивів:

- покритий акредитив, для здійснення платежів за яким зав­часно бронюються кошти платника в повній сумі на окремому
рахунку в банку-емітенті або у виконуючому банку;

- непокритий акредитив, оплата за яким (якщо тимчасово
немає коштів на рахунку платника), гарантується банком-емітентом за рахунок банківського кредиту.

Акредитив може бути відкличним або безвідкличним.

Відкличнимназивається акредитив, який може бути зміне­ний або анульований банком-емітентом у будь-який час без попе­реднього повідомлення бенефіціара (наприклад, у разі недотри­мання умов, передбачених договором, дострокової відмови банку-емітента від гарантування платежів за акредитивом).

Виконуючий банк не має права приймати розпорядження без­посередньо від заявника акредитива (за винятком, якщо банк-емітент є виконуючим банком).

Виконуючий банк зобов'язаний оплатити документи, які від­повідають умовам акредитива, виставлені бенефіціаром і прийняті виконуючим банком, до отримання останнім повідомлення про зміну або анулювання акредитива. У разі здійснення виконуючим банком платежу до отримання ним повідомлення про зміну або ануляцію акредитива, проти документів, які за зовнішніми озна­ками відповідають умовам акредитива, банк-емітент зобов'язаний надати відшкодування виконуючому банку, уповноваженому на здійснення платежу.

Акредитив, який може бути анульований або умови якого мо­жуть бути змінені лише за згодою на це бенефіціара, на користь якого він був відкритий, є безвідкличним.

Безвідкличний акредитив, що підтверджений виконуючим банком, не може бути змінений або анульований без згоди вико­нуючого банку.

Безвідкличний акредитив становить зобов'язання банку-емі-тента сплатити кошти в порядку та в строки, визначені умовами акредитива, якщо документи, передбачені ним, подано до банку, зазначеного в акредитиві, або банку-емітента та дотримані стро­ки й умови акредитива.

Умови акредитива є чинними для бенефіціара, поки він не повідомить про згоду на внесення змін до нього того банку, який авізував ці зміни. Бенефіціар має письмово повідомити про пого­дження або відмову щодо внесення змін.

Прийняття часткових змін не дозволяється.

Бенефіціар може достроково відмовитися від використання акредитива.

Відносини між банком-емітентом та авізуючим і/або викону­ючим банком в разі необхідності регулюються договорами. Акре­дитив може бути авізований бенефіціару через інший (авізуючий) банк. Авізуючий банк, якщо він не визначений виконуючим бан­ком, не несе зобов'язань щодо сплати за акредитивом.

Кожний акредитив призначається для розрахунків тільки з одним бенефіціаром і не може бути переадресований.

Відносини між банком-емітентом та виконуючим банком ре­гулюються договорами, у яких передбачається розмір комісійних, пов'язаних з відкриттям і виконанням акредитива, відповідаль­ність сторін щодо оплати документів згідно з умовами акредити­ва тощо.

Розглянемо документообіг залежно від того, де депонуються кошти для виконання акредитива (рис. 4.9-4.10).

На рисунку цифрами позначені такі етапи:

1. Для відкриття акредитива підприємство подає банку-емітен-ту заяву (як правило, у чотирьох примірниках), де має вказа­ти: назву заявника та бенефіціара; номери їх банківських ра­хунків та ідентифікаційні коди за Єдиним державним реєст­ром підприємств та організацій України; назву банку-емітен-

 

та та банку, який виконує акредитив; їх місцезнаходження та коди; вид акредитива; строк дії акредитива; суму акредитива; дату і номер договору (угоди), яким передбачається відкриття акредитива; перелік документів, за якими має бути здійсне­ний платіж; умови акредитива.

2. Перший примірник заяви банк-емітент обліковує за відповідним позабалансовим рахунком 9802 «Акредитиви до сплати»,
призначеним для обліку акредитивів, виставлених банку для
оплати, другий (з потрібною позначкою банку про дату надходження) - разом із випискою з рахунку він видає заявнику як
розписку банку про відкриття акредитива, третій та четвертий, як правило, використовується для інформування виконуючого банку та бенефіціара про умови акредитива. Разом із
заявою подається платіжне доручення на перерахування ко­штів для бронювання їх у виконуючому банку.
Банк-емітент перераховує кошти виконуючому банку на аналітичний рахунок «Розрахунками акредитивами» та повідом­ляє його про умови акредитива. Акредитив вважається відкри­тим після того, як здійснено відповідні бухгалтерськіз аписи за рахунками та надіслано повідомлення про відкриття та умо­ви акредитива бенефіціару. Дата виконання платіжних дору­чень і дата повідомлення мають збігатися.

3. Банк бенефіціара відкриває акредитив і зараховує кошти (бронює) на аналітичному рахунку «Розрахунки акредитивами».

4. Постачальник товарів і послуг повідомляється про відкриття
акредитива й умови його дії.

5. Після відвантаження продукції, виконання робіт або послуг
бенефіціар подає необхідні документи, передбачені умовами
акредитива, разом з реєстром документів виконуючого банку.
Реєстр документів за акредитивом подається в банк у чотирьох
примірниках. Виконуючий банк ретельно перевіряє подані бе­нефіціаром документи.

6. Перший примірник реєстру документів за акредитивом зали­шається в документах дня виконуючого байку (на підставі ньо­го здійснюється списання коштів з аналітичного рахунку «Роз­рахунки за акредитивами»), другий (з необхідними відмітками банку про дату одержання та виконання) - видається бене­фіціару (6а).

7. У банк-емітент надсилають спецзв'язком третій та четвертий
примірники реєстру разом з документами, передбаченими
умовами акредитиву.

Таблиця 4.5. Облік розрахунків покритими акредитивами з депонуванням коштів в банку бенефіціара

№ пор. Зміст операції Назва рахунків
Дт Кт
Урахування прийнятої до виконання заяви про відкриття акредитива в банку-емітенті 9802 "Акредитиви до виконання" 9910 "Контррахунок"
Перерахування суми акредитива з рахунку платника у виконуючий банк 2600 "Кошти на вимогу субєктів госопдарювання" (рахунок платника) 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
Перерахування банком-емітентом плати за виконання акредитива 7100 "Комісійні витрати на розрахунково-касове обслуговування" 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
Депонування коштів для розрахунків у банку бенефіціара 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ" 2602 "Кошти в розрахунках субєктів господарювання"
Отримання плати за виконання акредитива банком бенефіціара 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ" 6110 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
Зарахування коштів на рахунок бенефіціара 2602 "Кошти в розрахунках субєктів господарювання" 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання" (рахунок-одержувача)
Списання суми заяви з позабалансового рахунку на підставі примірника реєструдокументів 9910 "Контррахунок" 9802 "Акредитиви до виконання"

 

 

8. На підставі третього примірника списується сума заяви за ак­редитивом з позабалансового рахунку 9802, а четвертий при­мірник видається заявнику акредитива разом з іншими доку­ментами за акредитивом.

Кореспонденції рахунків для обліку розрахунків покритими акредитивами з депонуванням коштів у банку бенефіціара наве­дено в табл. 4.5.

Розглянемо документообіг у розрахунках акредитивами, коли виконуючим є банк-емітент.

Документообіг у розрахунках акредитивами відбувається в такій послідовності (рис. 4.10):

1. Платник подає заяву (чотири примірники) на відкриття акре­дитива та перераховує кошти платіжним дорученням зі свого
рахунку на аналітичний рахунок «Розрахунки за акредити­вами» в банку-емітенті.

2. Банк-емітент відкриває акредитив і зараховує кошти на ана­літичний рахунок «Розрахунки за акредитивами».

3. Банк-емітент видає другий примірник заяви (з необхідними
відмітками банку про дату одержання) заявнику як розписку
банку про відкриття акредитива.

4. Пересилає третій та четвертий примірники заяви для інформування виконуючого банку та бенефіціара про умови акре­дитива.

5. Урахування банком бенефіціара суми заяви на позабалансо­вому рахунку «Акредитиви до оплати».

6. Повідомлення бенефіціара про відкриття акредитива і про
умови його дії (протягом 10 днів).

7. Після відвантаження продукції, виконання робіт або послуг
подає необхідні документи, передбачені умовами акредитива,
разом з чотирма примірниками реєстру документів.

8. Четвертий примірник виконуючий банк видає бенефіціару з
необхідними відмітками банку про дату одержання. Третій -
використовується для списання суми заяви на акредитив з від­повідного позабалансового рахунку (після надходження кош­тів від банку-емітента). Перший та другий примірники реєстру документів за акредитивом разом з іншими документами за ак­редитивом надсилаються спецзв'язком до банку-емітента.

9. Банк-емітент після перевірки виконання всіх умов акредити­ва на підставі першого примірника реєстру документів за акредитивом списує кошти з аналітичного рахунку «Розраху­нки акредитивами» та перераховує на рахунок бенефіціара.

10. Перший примірник реєстру документів підшивається в доку­менти для банку-емітента, а другий разом з іншими документами за акредитивом банк-емітент видає заявнику акредитива.

11. Банк бенефіціара після отримання коштів від банка-емітента
списує суму за акредитивом з позабалансового рахунку «Розрахунки акредитивами» і зараховує кошти на поточний раху­нок бенефіціара.

Кореспонденції рахунків для обліку розрахунків покритими акредитивами з депонуванням коштів у банку-емітенті наведено в табл. 4.6.

Таблиця 4.6. Облік розрахунків покритими акредитивами з депонуванням коштів у банку-емітенті

№ пор. Зміст операції Назва рахунків
Дт Кт
Врахування прийнятої до виконання заяви про відкриття акредитива в банку-емітенті 9802 "Акредитиви до виконання" 9910 "Контррахунок"
Депонування коштів для розрахунків на окремому рахунку в банку-емітенті 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання" (рахунок платника) 2602 "Кошти в розрахунках субєктів господарювання"
Стягнення банком-емітентом плати за виконання акредитива 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання" (рахунок платника) 6110 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування"
Перерахування суми акредитива у банк бенефіціара 2602 "Кошти в розрахунках субєктів господарювання" 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
Зарахування коштів на рахунок бенефіціара 1200 "Кореспонденський рахунок банку в НБУ" 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання" (рахунок одержувача)
Списання суми заявт позабалансового рахунку в банку-емітенті на підстваві реєстру документів 9910 "Контррахунок" 9802 "Акредитиви до виконання"

 

Уразі відкриття непокритого акредитива платником подаєть­ся заява в кількості чотирьох примірників. У заяві в рядку «Вид акредитива» має бути додатковий запис «непокритий». Перший примірник заяви в цьому разі враховується банком-емітентом на позабалансовому рахунку 9122 «Непокриті акредитиви».

За дебетом рахунку проводяться суми відкритих непокритих акредитивів або акцептів щодо акредитивів.

За кредитом рахунку відображаються суми виконаних акре­дитивів.

Отриманий від банку-емітента примірник заяви або повідом­лення про відкриття непокритого акредитива враховується вико­нуючим банком на позабалансовому рахунку 9802 «Акредитиви до сплати». Такий облік ведеться окремо від повідомлень про від­криття покритих акредитивів, які враховані на цьому позабалан­совому рахунку.

Якщо умовами акредитива передбачений акцепт заявника акредитива, то для його здійснення уповноважена особа заявни­ка має подати бенефіціару:

- паспорт або інший документ, що його замінює;

- зразок свого підпису, завірений заявником акредитива, якщо
такого немає у виконуючому банку;

Таблиця 4.7. Облік розрахунків непокритими акредитивами

№ пор. Зміст операції Назва рахунків
Дт Кт
Відкриття непокритого акредитива в банку-емітенті 9122 "Непокриті акредитиви" 9900 "Контррахунок"
Перерахування коштів до банку бенефіціара 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання" (рахунок платника) 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
Урахування суми акредитиву на окремому аналітичному рахунку в банку бенефіціара 9802 "Акредитиви до виконання" 9910 "Контррахунок"
Зарахування коштів на рахунок бенефіціара 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ" 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання" (рахунок одержувача)
Списання суми заяви з позабалансового рахунку в банку бенефіціара після виконання акредитива 9910 "Контррахунок" 9802 "Акредитиви до виконання"
Закриття акредитива в банку-емітенті 9900 "Конррахунок" 9122 "Непокриті акредитиви"

 

- доручення, видані заявником, який відкрив акредитив, щодо його повноважень.

Банки повинні здійснювати контроль за строком дії акреди­тивів. Усі акредитиви мають передбачати дату закінчення стро­ків і місце подання документів для платежу. Дата, зазначена в заяві на акредитив, є останнім днем для подання бенефіціаром до оплати реєстру документів за акредитивом та документів, передбачених умовами акредитива.


Читайте також:

  1. III. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ РОЗРАХУНКІВ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. Автоматизація зведеного обліку та складання звітності засобами універсального програмного продукту
  5. Автоматизація обліку виробничих запасів та МШП засобами універсального програмного продукту
  6. Автоматизація обліку витрат на виробництво засобами універсального програмного продукту
  7. Автоматизація обліку праці та її оплати засобами універсального програмного продукту
  8. Автоматизація обліку фінансово-розрахункових операцій засобами універсального програмного продукту
  9. АВТОМАТИЗАЦІЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ КОМПЛЕКСУ ЗАДАЧ З ОБЛІКУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ТА НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
  10. Автоматизована форма бухгалтерського обліку.
  11. Автоматизована форма обліку
  12. Автоматизовані робочі місця облікового працівника




Переглядів: 2417

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік розрахунків із застосуванням платіжних доручень та платіжних вимог-доручень | Облік безготівкових розрахунків з використанням банківської платіжної картки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.026 сек.