Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік безготівкових розрахунків з використанням банківської платіжної картки

Платіжні картки є банківськими картковими продуктами. Пла­тіжна картка - спеціальний платіжний засіб у вигляді емітова­ної в установленому законодавством порядку пластикової чи іншо­го виду картки, що використовується для ініціювання переказу грошей з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування грошей зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання грошей у готів­ковій формі в касах банків, фінансових установ, пунктах обміну іноземної валюти уповноважених банків та через банківські авто­мати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповід­ним договором. Банківські картки призначені для здійснення без­готівкової оплати товарів і послуг власником картки, а також для одержання ним готівки зі свого банківського рахунка в спеціаль­них банкоматах практично в будь-якому місці світу. Цей вид кар­ток становить найбільший інтерес, оскільки саме ці картки в основному й використовуються як для здійснення покупок в Інтер-неті, так і в оффлайновій торгівлі. Основна функція пластикової картки - забезпечення ідентифікації особи, яка її використовує, як суб'єкта платіжної системи. Для цього на пластикову картку наносяться логотипи банка-емітента і платіжної системи, що об­слуговує картку, ім'я власника картки, номер його рахунку, строк дії картки.

Для того, щоб за допомогою таких карт клієнт міг оплатити покупку чи послугу, необхідно бути учасником платіжної систе­ми. Під платіжною системоюрозуміється комплекс правил і за­собів, що дозволяють проводити розрахунки між покупцем товару чи послуги торгово-сервісною організацію й організацією, що ви­дала клієнту картку для здійснення таких операцій. Як уже зазна­чалося, система об'єднує три категорії фінансових учасників:

1) емітентів - організації, що випустили картки;

2) еквайрів - банки, що обслуговують карткові угоди в підпри­
ємствах торгівлі/сервісу;

3) розрахункові банки, покликані врегулювати фінансові зобо­
в'язання інших учасників. Той самий банк може бути й емітен­
том, й еквайром, і розрахунковим банком одночасно.

Обслуговування торговців і розрахунки з ними за операції, виконані із застосуванням платіжних карток, банк здійснює, уклавши договір з торговельною організацією. Договір надає право останній приймати до сплати картки відповідної платіжної сис­теми з дотриманням її правил та має містити:

- види карток, які приймаються;

- зобов'язання еквайра щодо навчання персоналу торговця пра­вилам обслуговування платіжних карток;

- зобов'язання торговця інформувати клієнтів про можливість
оплати товарів (послуг) за допомогою платіжної картки, не
підвищуючи при цьому ціну за товар (послугу);

- спосіб авторизації та авторизаційний ліміт;

- порядок і строки одержання стоп-листів (списку платіжних
карток, за якими заборонено операції);

- строки відшкодування торговцю суми проведених операцій;

- порядок повернення сум, опротестованих учасниками сис­теми;

- дотримання правил безпеки;

- інше.

У момент купівлі товару або послуги власник картки пред'яв­ляє картку. Безготівкові операції держателів платіжних карток повинні виконуватись з оформленням документів на паперових носіях (сліп, квитанція платіжного термінала тощо) у трьох при­мірниках. Перший примірник одержує власник картки, другий залишається в продавця, третій відсилається банку-еквайру.

Сліпвикористовується в разі обладнання підприємств торгівлі та послуг імпринтерами (пристроями для перенесення рельєфних зображень платіжної картки на сліп); квитанціявидається за на­явності в торговця платіжного терміналу. Сліп і квитанція платі­жного терміналу повинні мати такі обов'язкові реквізити:

- ідентифікатор торговця;

- дата здійснення операції;

- вид операції (купівля, повернення);

- валюта та сума операції;

- реквізити платіжної картки (згідно з правилами платіжної
системи);

- код авторизації;

- підпис касира (якщо це передбачене правилами платіжної системи);

- підпис держателя платіжної картки (у разі оформлення сліпа
обов'язково, а в разі оформлення квитанції платіжного термі­нала — згідно з правилами платіжної системи).

Авторизацію (голосова або через електронний термінал) слід здійснювати швидко, щоб не змушувати покупця чекати. Водно­час це дуже трудомістка процедура, яка потребує часу й уваги. Ро­бітник, що відповідає на запит, фіксує на клавіатурі свого термі­налу такі дані:

- ідентифікаційний номер торгового підприємства (мінімум
16 знаків);

- номер рахунку власника картки (16 знаків);

- дату закінчення терміну картки (4-6 знаків);

- суму операції (5-10знаків).

Отже, перш ніж дати відповідь на запит, необхідно набрати на екрані дисплея від 40 до 50 знаків. Для того, щоб контролювати швидкість і правильність роботи співробітників авторизаційного центру, банком встановлюються певні критерії:

- середня швидкість відповіді робітника банку на авторизаційний запит (у секундах із моменту телефонного дзвінка до по­чатку відповіді);

- правильність відповіді (по запису на стрічці);

- швидкість реакції, якщо картка значиться в «гарячому»
списку, коли потрібно викликати службу безпеки тощо.

 

 


 

 

 


Банк одержує від продавця (свого клієнта) щодня належно оформлені торгові рахунки. Ці рахунки розглядаються банком як еквівалент грошових сум, що підлягають негайному зараху­ванню на рахунок продавця. Продавець може відразу ж викорис­товувати ці гроші незалежно від того, чи відшкодує покупець в подальшому суму своєї купівлі банку емітенту. Виняток становить лише випадок, якщо купівля зроблена з порушенням встановле­них правил при свідомій участі продавця.

Розглянемо механізм здійснення розрахунків при купівлі то­вару з використанням платіжних карток (рис. 4.11):

1. Власник платіжної картки здійснює вибір товару в магазині.

2. Торговець зв'язується з процесінговою компанією для прове­дення авторизації (одержання дозволу на операцію) і отримує
код авторизації.

3. Торговець виписує торговий рахунок, копія якого разом із то­варом і карткою передається покупцю.

4. Наприкінці робочого дня через процесінгову компанію торго­ва організація передає звіт про проведені операції і торгові рахунки по карткових покупках банку-еквайру.

5. Банк-еквайр зараховує кошти (за вирахуванням дисконту) на
поточний рахунок торгової організації (перерахування
покриття).

6. Щомісячно власник картки отримує виписку з картррахунку
(якщо власник картки — клієнт банку-еквайра). Якщо ж влас­ник картки - клієнт іншого банку, то для одержання автори­зації торговець зв'язується з банком-емітентом через процесінговий центр (2, 2а). Після одержання дозволу ця інформація надходить до торговця, і угода завершується передачею това­ру і торгового рахунку (3).

7. Банк-еквайр через процесінгову компанію виставляє вимогу
банку-емітенту щодо оплати за товар.

8. Банк-емітент через розрахунково-банківську систему (РБС)
перераховує кошти банку-еквайру.

9. Банк-еквайр зараховує кошти (за вирахуванням дисконту) на
поточний рахунок торгової організації (перерахування покриття).

10. Щомісячно власник картки отримує виписку з картрахунку.

Безготівкові операції, що здійснюються на території України держателями карток платіжних систем України, виконуються тільки в національній валюті.

При виконанні операцій із застосуванням платіжних карток за дебетною схемою в разі відсутності (недостатності) коштів на картрахунку допускається виникнення овердрафту. Довірені осо­би клієнтів - юридичних осіб - підприємців можуть здійснювати операції з безготівкової оплати товарів та послуг із застосуванням корпоративних платіжних карток у таких випадках:

- розрахунки у валюті України за операціями, пов'язаними зі
статутною та господарською діяльністю, витратами представ­ницького характеру, а також витратами на відрядження в ме­жах України;

- витрати на відрядження та витрати представницького харак­теру в іноземній валюті за межами України.

Кошти, списані з картррахунку юридичної особи або фізичної особи-підприємця, вважаються виданими під звіт держателю картки, їх використання має бути підтверджене відповідними пла­тіжними документами.

Контроль за цільовим використання коштів з корпоративних картрахунків покладається на власників цих рахунків.

Порядок обліку банками операцій з використанням платіж­них карток визначають Правила бухгалтерського обліку опера­цій з використанням платіжних карток у банках України, затвер­джені Постановою НБУ від 08.04.2005 р. № 123.

Банки самостійно розробляють порядок бухгалтерського об­ліку операцій з використанням платіжних карток з урахуванням особливостей внутрішньобанківської платіжної системи та дотри­мання основних принципів, визначених Правилами.

Бланки платіжних карток внутрішньодержавних та між­народних платіжних систем обліковуються банком в умовній оди­ниці (одна гривня за штуку) на окремому аналітичному рахунку позабалансового активного рахунку № 9821 «Бланки суворого об­ліку» .

Основні кореспонденції в обліку бланків платіжних карток наведено в табл.4.8.

Таблиця 4.8. Облік бланків банківських платіжних карток

№ пор. Зміст операції Назва рахунків
Дт Кт
Придбання банком бланків платіжних карток 3510 "Дебіторська заборгованість з придбання активів" 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
Віднесення вартості бланків на витрати банку 7431 "Господарські витрати" 3510 "Дебіторська заборгованість з придбання активів"
Оприбуткування бланків платіжник карток 9821 "Бланки суворого обліку" 991"Контррахунок"
Видача бланків платіжник карток під звіт 9892 "Бланки суворого обліку в підзвіт" 9821 "Бланки суворого обліку"
Списання з підзвіту на підставі відповідних звітів про викоритсання 991 "Контррахунок" 9892 "Бланки суворго обліку"

 

Для зарахування коштів під час емісії платіжних карток у бан­ку клієнтам відкриваються рахунки:

- картковий рахунок для юридичних та фізичних осіб - суб'єк­тів підприємницької діяльності – набалансовому рахунку № 2605 «Кошти на вимогу суб'єктів господарювання для здій­снення операцій з використанням платіжних карток»;

- картковий рахунок для фізичних осіб - на балансовому рахунку № 2625 «Кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використанням платіжних карток».

За кредитом рахунків проводяться суми надходження кош­тів на користь власника картки та суми нарахованих відсотків.

За дебетом рахунків відображаються суми, що перерахову­ються банком.

Внесення, поповнення та перерахування коштів на картрахун-ки та сплата комісійних можуть здійснюватися готівкою через банкомат, касу банку-емітента, банку, що працює за агентською угодою, іншого банку; шляхом переказу коштів зі своїх поточних або депозитних рахунків, а також з рахунків інших осіб за їх дорученням. Ці операції здійснюються на підставі заяв на переказ готівки, платіжних доручень, меморіальних ордерів тощо. При цьому може використовуватися балансовий рахунок № 2924 «Тра­нзитний рахунок за операціями, здійсненими з використанням платіжних карток», який призначено для обліку коштів для роз­рахунків за товари та послуги з використанням платіжних кар­ток.

За дебетом рахунку проводяться суми списання коштів на оплату товарів і послуг підприємствам торгівлі та побутового об­слуговування населення за здійсненими трансакціями та інші операції з використанням платіжних карток.

За кредитом рахунку проводяться суми перерахувань коштів з рахунків клієнтів згідно з інформацією, що надається процесин-говим центром, інші операції з використанням платіжних карток (табл. 4.9).

Таблиця 4.9. Облік операцій з видлачі банківських платіжних карток

 

№ пор. Зміст операції Назва рахунку
Дт Кт
Переказ (поповнення) коштів на картрахунки в банку емітенті 1001 "Банкноти та монети в касі банку" 1002 "Банкноти та монети в касі відділень" 2620 "Кошти на вимогу фізичних осіб" 2630 "Короткострокові вклади (депозити) фізичних осіб" 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання" 2625 "Кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використаннм платіжних карток"   2605 "Кошти на вимогу субєктів господаювання для здійснення операцій з використанням платіжних карток"
Переказ (поповнення) коштів на картрахунки через банк-учасник платіжкної системи: - внесення коштів – переказ у банку-учаснику; - переказ коштів банку-емітенту; - зарахування коштів на коррахунок банку-емітента; - зарахування коштів на картрахунки   1001, 1002, 2620, 2630, 2600   1200,1500 2924"Транзитний рахунок за операціями, здійсненими з використанням платіжних карток" 1200, 1500, 1600 2625, 2620
Одержання комісійних банком: - нарахування;   - одержання 3570 "Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування" 1001, 1002, 2600, 2620, 1200 6110 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"

 

Виписка про стан і операції з картрахунку містить таку інфор­мацію:

- установлений кредитний ліміт (для дебетової картки - 0);

- первісний залишок;

- перелік здійснених операцій за звітний період із зазначенням: дати операції, місця проведення операції (реєстраційне ім'я і номер пристрою, через який була проведена операція), суми операції у валюті здійснення операції, суми операції в еквіваленті валюти картки, комісії банку-еквайра за проведен­ня операції (для операцій з готівкою), комісії за надання дода­ткових послуг;

- кінцевий залишок на картрахунку: позитивний, негативний
(у межах кредитного ліміту), овердрафт (якщо є).

Закриття картрахунку, переоформлення картки (унаслідок зміни реквізитів клієнта, втрати, фізичного ушкодження) здійснюються на підставі заяв клієнта.

Облік операцій еквайрингу при розрахунках платіжними карт­ками за товари (послуги) наведено в табл. 4.10.

При розрахунках платіжними картками за кліринговою схе­мою, міжбанківський переказ коштів за операціями, здійснени­ми з використанням платіжних карток, виконується розрахунко­вим банком. Розрахунковий банк є гарантом завершення розра­хунків за операціями, виконаними із застосуванням платіжних карток.

Для обліку взаємних грошових зобов'язань та зведення резуль­татів клірингу в розрахунковому банку відкривається кліринго­вий рахунок на балансовому рахунку № 3705 «Клірингові рахун­ки за розрахунками платіжними картками». За дебетом і за кре­дитом даного рахунку відображаються суми за результатами клі­рингу, які на кінець дня або звітного періоду відносяться на від­повідні рахунки (табл. 4.11).

 

Таблиця 4.10. Облік операцій еквайрингу при розрахунках платіжними картками за товари (послуги)

 

№ пор. Зміст операції Назва рахунків
Дт Кт
Облік операцій при проведенні розрахунків у банку-еквайрі
Списання коштів за придбані товари та комісійних з картрахунку покупця в банку-емітенті 2625"Кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використанням платіжних карток" 2605 "Кошти на вимогу субєктів господарювання для здійснення операцій з використанням платіжних карток" 2924"Транзитний рахунок за операціями, здійсненими з використанням платіжних карток"
Переказ коштів банку-еквайру 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 1200 "Кореспондентський рахунок банку у НБУ"
Комісійні банку емітенту 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 6110 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
Одержання коштів у банку-еквайрі 1200 "Кореспондентський рахунок банку у НБУ" 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток"
Комісійні банку-еквайру 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 6110 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
Зарахування коштів на рахунок торговця 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання"
Облік операцій за умови, що банк-еквайр одночасно є банком-емітентом
Списання коштів за придбані товари та комісійних з картрахунку покупця в банку-емітенті 2625"Кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використанням платіжних карток" 2605 "Кошти на вимогу субєктів господарювання для здійснення операцій з використанням платіжних карток" 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток"
Комісійні банку-еквайру 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 6110 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
Зарахування коштів на рахунок торговця 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання"

 

Таблиця 4.11. Облік операцій з використанням платіжних карток за кліринговою схемою міжбанківських розрахунків

№ пор. Зміст операції Назва рахунків
Дт Кт
Списання коштів за придбані товари та комісійних з картрахунку покупця в банку-емітенті 2625"Кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використанням платіжних карток" 2605 "Кошти на вимогу субєктів господарювання для здійснення операцій з використанням платіжних карток" 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток"
Комісійні банку-емітенту 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 6110 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
Списання коштів в сумі клірингових вимог з коррахунку та їх переказ в банк-еквайр 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 1500 "Кореспондентські рахунки, що відкриті в інших банках"
Списання коштів у сумі клірингових вимог з коррахунку банка-емітента в розрахунковому банку 1600"Кореспондентські рахунки інших банків" 3705"Клірингові рахунки за розрахунками платіжними картками"
Зарахування комісійних платіжній системі в розрахунковому банку 3705"Клірингові рахунки за розрахунками платіжними картками" 6110 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
Зарахування коштів на коррахунок банку-еквайра в розрахунковому банку 3705"Клірингові рахунки за розрахунками платіжними картками" 1600"Кореспондентські рахунки інших банків"
Одержання коштів банком-еквайром 1500 "Кореспондентські рахунки, що відкриті в інших банках" 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток"
Комісійні банку-еквайру 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 6110 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
Зарахування коштів на рахунок торговця 2924 "Транзитний рахунок за олпераціями, здвйсненими з використанням платіжних карток" 2600 "Кошти на вимогу субєктів господарювання"

 


Читайте також:

  1. III. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ РОЗРАХУНКІВ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. А. Розрахунки з використанням дистанційного банкінгу.
  5. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  6. Автоматизація зведеного обліку та складання звітності засобами універсального програмного продукту
  7. Автоматизація обліку виробничих запасів та МШП засобами універсального програмного продукту
  8. Автоматизація обліку витрат на виробництво засобами універсального програмного продукту
  9. Автоматизація обліку праці та її оплати засобами універсального програмного продукту
  10. Автоматизація обліку фінансово-розрахункових операцій засобами універсального програмного продукту
  11. АВТОМАТИЗАЦІЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ КОМПЛЕКСУ ЗАДАЧ З ОБЛІКУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ТА НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
  12. Автоматизована форма бухгалтерського обліку.




Переглядів: 998

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік розрахунків за акредитивами | Розрахункові операції банків з векселями

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.