Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Арбітраж у сфері інтелектуальної власності за законодавством України.

 

Поряд із судовим захистом прав інтелектуальної власності у багатьох країнах світу й у структурі міжнародних організацій все більшу популярність набувають третейські суди, які розглядають спори, що виникають у сфері інтелектуальної власності. Зокрема найбільш відомим і популярним є Арбітражний центр при Всесвітній організації інтелектуальної власності.

Законодавство України у сфері інтелектуальної власності, зокрема Закони України "Про авторське право і суміжні права", "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі", "Про охорону прав на промислові зразки", "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" та інші, поряд із судовим захистом прав інтелектуальної власності також передбачають можливість передачі спорів, що виникають, на розгляд третейських судів у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до чинного законодавства України третейським судом, що має право розглядати спори, які виникають, у тому числі у сфері інтелектуальної власності, є Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (далі МКАС при ТПП України), що був створений 11 серпня 1992 року і за минулий час завоював заслужений авторитет як в Україні, так і за кордоном.

МКАС при ТПП України діє відповідно до Закону України "Про міжнародний комерційний арбітраж", на підставі Положення про Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (додаток № 1 до вищевказаного Закону) і Регламенту Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України, затвердженого рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 25 серпня 1994 року.

До компетенції МКАС при ТПП України відноситься розгляд спорів з договірних та інших цивільно-правових відносин, що виникають при здійсненні зовнішньоторговельних та інших видів міжнародних економічних зв'язків, якщо комерційне підприємство хоча б однієї зі сторін знаходиться за кордоном, а також спори підприємств з іноземними інвестиціями і міжнародних об'єднань і організацій, створених на території України, між собою, спори між їхніми учасниками, а також їхні спори з іншими суб'єктами права України. При цьому сторонами у зазначених спорах можуть бути як громадяни, так і юридичні особи.

Відповідно до пункту 2 Положення про Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України і пункту 1.1 Регламенту Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України МКАС при ТПП України, крім зовнішньоекономічних спорів торгового характеру, може розглядати зовнішньоекономічні спори, що виникають у сфері науково-технічного обміну, а також обміну іншими результатами творчої діяльності, тобто спори, що виникають у зв'язку з захистом прав інтелектуальної власності. До таких спорів відносяться, зокрема, спори про відновлення порушених авторських прав, укладання і виконання ліцензійних договорів, порушення майнових прав власника свідоцтва або власника патенту, винагороду автору, виплату компенсації, а також інші спори.

Важливою гарантією прав учасників арбітражного розгляду є те, що рішення, винесені МКАС при ТПП України, підлягають виконанню як за межами України, відповідно до Нью-Йоркської Конвенції 1958 року "Про визнання і приведення до виконання іноземних арбітражних рішень", ратифікованої Україною 22 серпня 1960 року, так і на території України відповідно до Законів України "Про міжнародний комерційний арбітраж", "Про виконавче провадження", а також Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 74/5 від 15 грудня 1999 року.

З огляду на те, що в останні роки в Україні зросли масштаби порушень прав інтелектуальної власності, у зв'язку з чим зросла і необхідність ефективного захисту прав інтелектуальної власності, Торгово-промислова палата України рішенням від 17 квітня 2002 року в складі МКАС при ТПП України створила спеціалізовану Колегію по розгляду зовнішньоекономічних спорів у сфері інтелектуальної власності, поширивши на діяльність Колегії Регламент МКАС при ТПП України і Положення про арбітражні збори і витрати.

У зв'язку з особливостями розгляду спорів по захисту прав інтелектуальної власності Торгово-промисловою палатою України розроблене і затверджене доповнення до Регламенту МКАС при ТПП України "Про особливості розгляду зовнішньоекономічних спорів, що виникають у сфері інтелектуальної власності". При розробці доповнень враховані положення Арбітражного регламенту Всесвітньої організації інтелектуальної власності, що є одним із найбільш докладних, а також прогресивних серед регламентів провідних третейських установ світу. У доповненні до Регламенту МКАС при ТПП України докладно освітлені процедурні питання з проведення попередніх засідань з метою організації і планування розгляду справи, опитування свідків і експертів, проведення випробувань, огляду речових доказів, подання й оцінки експертизи. Особлива увага приділена питанням конфіденційності інформації, що розкривається сторонами в арбітражному процесі.

Оскільки спори у сфері інтелектуальної власності мають свою специфіку і вимагають спеціальних знань, до складу Колегії, крім юристів (вчених і практиків), які спеціалізуються у питаннях інтелектуальної власності, ввійшли досвідчені в судових спорах патентознавці, фахівці різних галузей знань. Це істотно впливає на оперативність і об'єктивність у прийнятті рішень, тому що в більшості випадків запрошені до розгляду спорів фахівці можуть безпосередньо давати кваліфіковану оцінку матеріалам справи, діям сторін без призначення експертиз і направлення документів для одержання висновків від різних інстанцій.

Оскільки МКАС при ТПП України приймає до розгляду спори за наявності письмової угоди (домовленості) між сторонами про передачу йому всіх або певних спорів, що виникають між сторонами у зв'язку з конкретними правовідносинами, сторонам, що хочуть передати спір на розгляд до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України, рекомендується вносити в контракти (договори) арбітражне застереження наступного змісту: "Будь-який спір, що виникає за цим договором або у зв'язку з ним, підлягає передачі на розгляд і остаточне вирішення до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України.

Сторони погоджуються з тим, що в процесі розгляду і вирішення спору буде застосовуватися Регламент Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України, а також доповнення до нього "Про особливості розгляду зовнішньоекономічних спорів, що виникають у сфері інтелектуальної власності".

Вищевказане арбітражне застереження рекомендується для спорів, що базуються на договірних відносинах і можуть виникнути в майбутньому. Якщо ж спір вже існує і базується на позадоговірних цивільно-правових відносинах, сторонам рекомендується укласти арбітражну угоду наступного змісту: "Ми, вищевказані сторони, погоджуємося на те, що наступний спір (короткий зміст спору) має бути переданий на розгляд і остаточне вирішення до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України.

Сторони погоджуються з тим, що в процесі розгляду і вирішення спору буде застосовуватися Регламент Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України, а також доповнення до нього "Про особливості розгляду зовнішньоекономічних спорів, що виникають у сфері інтелектуальної власності".

Сторонам також нагадується, що для уникнення ускладнень і витрат слід точно вказати матеріальне право, відповідно до якого буде регулюватися їх контракт або яке буде застосовуватися при розгляді спору, в разі, якщо спір базується на позадоговірних відносинах. Сторони також можуть, за бажанням, зазначити кількість арбітрів, місце проведення і мову арбітражного розгляду.

 

 


Читайте також:

  1. А) Відносини власності і форми господарювання в сільському господарстві
  2. А/. Верховна Рада України.
  3. А/. Право власності.
  4. Авторське право і право власності на матеріальний об’єкт, в якому втілено твір
  5. Адвокатура України.
  6. Адміністративний захист об’єктів інтелектуальної власності від недобросовісної конкуренції
  7. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
  8. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  9. Акти законодавства ЄС у сфері інтелектуальної власності
  10. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  11. Аналіз, звітність і аудит у сфері праці




Переглядів: 1237

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Способи захисту прав інтелектуальної власності. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.