ПОНЯТТЯ НАУКОВОГО ВІДКРИТТЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ ТА ЗАХИСТ АВТОРСЬКОГО ПРАВА НА НАУКОВЕ ВІДКРИТТЯ
Наукове відкриття - встановлення невідомих раніше, але об’єктивно існуючих закономірностей, властивостей та явищ матеріального світу, які вносять докорінні зміни у рівень наукового пізнання.
Об’єкти відкриттів:
1. закономірність матеріального світу – це невідомий раніше, але об’єктивно існуючий і такий, що вносить докорінні зміни в рівень пізнання, істотний і стійкий зв'язок між явищами або властивостями матеріального світу
2. властивість матеріального світу – це невідома раніше, об’єктивно існуюча якісна сторона матеріального світу
3. явище матеріального світу – це невідома раніше, об’єктивно існуюча і така , що вносить докорінні зміни в рівень пізнання, форма прояву сутності об’єкта матеріального світу.
Зміст відкриття – встановлення певних наукових фактів, які досить часто не достатньо просто констатувати, а необхідно ще й науково пояснити.
Ознаки відкриття:
- світова новизна
- вірогідність
- фундаментальність
особливість наукового відкриття порівняно з іншими об’єктами інтелектуальної власності:
відкриття є цінним само по собі, незалежно від можливостей його безпосереднього використання
Є надбанням людства через що не може бути об’єктом виключного права певних осіб і тому будь-яка особа може безоплатно ним користуватися на свій розсуд
Особисті немайнові права автора наукового відкриття:
- Авторство
- Пріоритет
- Право на найменування відкриття
Майнові права автора:
- Винагорода за здійснення відкриття у вигляді матеріального заохочення
- Інші права та пільги за заслуги перед наукою
Документом, що підтверджує право на відкриття є диплом. Він видається на ім’я автора і засвідчує визнання виявлених закономірностей, властивостей і явищ матеріального світу науковим відкриттям, пріоритет на авторство на наукове відкриття.