· Капітал і процентний дохід. Капітал як ресурс тривалого використання; форми капіталу. Рух капіталу і капітальні фонди. Поняття «позичковий процент». Вплив ставки позичкового процента на короткострокові інвестиційні проекти підприємців. Обгрунтування інвестиційних рішень у довгостроковому періоді.
· Пропозиція заощаджень. Часова перевага як економічна категорія. Гранична норма часової переваги, її графічна інтерпретація. Міжчасове бюджетне обмеження в результаті зміни ставки позичкового процента.
· Визначення ринкової ставки позичкового процента за умов досконалої конкуренції. Ринкова ставка позичкового процента, однозначність її для позичальників і кредиторів. Вплив зміни ставки на рівноважний обсяг підприємницьких інвестицій. Поняття «поточна, або дисконтована вартість», методика обчислення. Поточна вартість і ринкова ціна основних фондів. Обгрунтування інвестиційних рішень щодо придбання основних фондів. Ризик в інвестуванні та оцінка надійності вкладень.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО САМОСТІЙНОГО ОПРАЦЮВАННЯ МАТЕРІАЛУ
Найбільш загальне уявлення про механізм формування попиту на капітал і прийняття інвестиційних рішень дають підручники Е. Дж. Долана і Д. Ліндсея [3, гл. 11] та П. Семюелсона і В. Нордгауза [11, розд. 16].
У підручнику Р. Піндайка і Д. Рубінфельда [9, гл. 14] також аналізуються питання, пов’язані з попитом фірми на кредити, однак на більш глибокому теоретичному рівні і з вдалими прикладами. Досить грунтовно для початкового введення в курс висвітлено проблеми, пов’язані з попитом фірми на капітал і вартістю капітальних активів, у підручнику С. Фішера, Р. Дорнбуша, Р. Шмалензі [11, гл. 18].
У підручнику Д. Хаймана, навпаки, не дуже вдало висвітлюються питання щодо попиту фірми на капітал і показників ефективності інвестицій [13, гл. 15]. Проте за ним можна добре уяснити механізм формування пропозиції капіталу — про збереження домогосподарств і вплив зміни процентної ставки на рішення домогосподарства щодо обсягів споживання та заощадження.