Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТРАНСФОРМАТОРИ

Трансформатор – це статичний електромагнітний апарат, призначений для підвищення або пониження напруги , що супроводжується відповідним зменшенням струму, і працює тільки на змінному струмі, при незмінній частоті.

ПРИЗНАЧЕННЯ

За кількістю фаз трансформатори поділяються на однофазні, трифазні і багатофазні.

За типом охолодження на сухі ( повітряне) і масляні (охолоджуються з допомогою трансформаторного масла).

Застосування: силові, для управління і сигналізації, для телерадіоапаратури, вимірювальні (струму, напруги), автотрансформатори, спеціальні (зварювальні, випростувальні, для індукційних печей, для медичних цілей).

– Трансформатори є понижувальні і підвищувальні.

БУДОВА

       
   
 


складається з двох або більше обмоток і магнітопровода

 

МАГНІТОПРОВОД

Для зменшення втрат від вихрових струмів осердя трансформатора набирається із листів електротехнічної сталі ( холоднокатаної), завтовшки 0,35...0,5 мм, тобто осердя трансформатора роблять шихтованим. Тоненькі пластини ізолюють між собою лаком або відпалюють. Сталь у своєму складі має кремній, що підвищує електричний опір і не впливає на магнітний опір. Осердя усіх типів можуть виготовлятися із феромагнітної стрічки. Це більш технологічне виконання.

 

ОБМОТКИ

За характером будови обмоток розрізняють трансформатори з циліндричними обмотками та дисковими. Обмотку до якої підводять електричну енергію називають первинною, а від якої енергія відводиться до споживача вторинною. Обмотки виготовляють з мідного або алюмінієвого дроту. Первинна і вторинна обмотки можуть розміщуватись як на одному стрижні так і на різних, в залежності від конструкції трансформатора. Вони між собою ізолюються.

 

Конструкція трансформатора (в залежності від типу магнітопровода)

У високочастотних та імпульсних трансформаторах осердя пресовані із спеціальних матеріалів (феритів). Магнітопроводи можуть бути як замкнені так і роз'ємні. В потужних трансформаторах застосовують осердя стрижневого ( мають нерозгалужене магнітне коло), броньового типів( мають розгалужене магнітне коло). Частину магнітопроводу , на якій розміщені обмотки називають називають стрижнями, а частина магнітопроводу без обмоток – ярмами.

Стрижень
Ярмо

Втрати в осерді (втрати у сталі) складаються з:

       
 
   
 

Втрат від гістерезису Втрат від вихрових струмів

 

Синусоїдний магнітний потік індукує ЕРС самоіндукції, тобто:

е = – W d Ф / dt;

е = ω W Фm cos ωt;

е = ω W Фm sin (ωt – π/2);

е = Еm sin (ωt – π/2);

При увімкненні котушки на синусоїдну напругу у котушці інду­кується синусоїдна ЕРС самоіндукції, що відстає від потоку на чверть періоду.

Взявши до уваги, що Ет = ω W Фm; Е = Еm / ; ω = 2πƒ; = 4,44; можна визначити діюче значення ЕРС самоіндукції: Е = 4,44W f Фm. Це рівняння трансформаторної ЕРС.

 

 

ПРИНЦИП РОБОТИ ТРАНСФОРМАТОРА

Дія ґрунтується на законі електромагнітної індукції. Якщо до первинної обмотки (W1) підвести напругу u1, то в обмотках протікатиме струм і1, який створює змінний магнітний потік Ф1 (рисунок 3.). Силові лінії цього потоку в основному замикаються по сталевому осердю (Ф1t) і частково повітрям (ФР1) (або трансформаторному маслі) навколо обмоток W1 (Ф1 = Ф1t + ФР1), не зчіплюючись з обмотками W 2. Цей потік ФР1 називають потоком розсіювання. Магнітний потік Ф1t, який створюється струмом і1, індукує в первинній обмотці трансформатора ЕРС самоіндукції е1, а у вторинній обмотці ЕРС взаємоіндукції е2. Якщо вторинну обмотку замкнути на опір Z2, то то в вторинному контурі за рахунок ЕРС е2, буде протікати струм і2.

Своєю чергою , струм вторинної обмотки створює магнітний потік Ф2 (Ф2 = Ф2t + ФР2), який замикається в основному по магнітопроводу (Ф2t), і частково повітрям (ФР2). ФР2 – це потік розсіювання вторинної обмотки. Магнітні потоки Ф1t і Ф2t утворюють в магнітопроводі (Ф = Ф1tФ2t ) результуючий магнітний потік, який повністю зчіплюється в обома витками. Цей магнітний потік (Ф) називають основним або робочим потоком трансформатора.


Магнітні потоки розсіювання , при правильному розташуванні обмоток і досконалій технології виготовлення трансформаторів не перевищують 0,25% основного магнітного потоку. У первинній обмотці трансформатора електрична енергія перетворюється в енергію магнітного поля , а у вторинній обмотці – енергія магнітного поля перетворюється в електричну. Перетворення енергії супроводжується виділенням тепла в обмотках і магнітопроводі. При номінальному режимі втрати невеликі і ККД для силових трансформаторів досягає 98…99%. Трансформатор розрахований на режим роботи при якому він не буде перегріватися, як завгодно довго працюючи. Цей режим роботи називають номінальним. Номінальні параметри трансформатора (потужність, напруга,струм, ККД тощо)вказані в паспорті трансформатора. Напруга і інші величини трансформатора (u1, і1, е1, Ф, u2, і2, е2, еР1, е,) змінюються за синусоїдним законом , що характерно для силових трансформаторів. Трансформатори , які застосовуються в автоматиці чи спеціальних установках , часто живляться не від синусоїдної напруги. Однак теорія для всіх трансформаторів однакова.


Читайте також:

  1. Автотрансформатори
  2. Автотрансформатори
  3. Вимірювальні трансформатори струму і напруги
  4. Гідромуфти і гідротрансформатори
  5. Електричні трансформатори
  6. Магнітні трансформатори
  7. Теплові насоси і термотрансформатори
  8. Трансформатори
  9. Трифазні трансформатори




Переглядів: 1195

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Глава 33 | Основні співвідношення величин і рівняння трансформатора.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.053 сек.