Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ОСОБЛИВОСТІ НАЦІОНАЛЬНИХ СТРАТЕГІЙ ПРОВІДНИХ КРАЇН

3.1. Мета та завдання стратегій економічного розвитку провідних країн.

3.2. Реалізація стратегій економічного розвитку у провідних країнах.

Нині навряд чи доводиться заперечувати, що головною метою економічного розвитку є створення матеріальної та інституційної бази для виробництва широкого кола товарів та послуг і досягнення на цій основі високого рівня добро­буту усіх членів суспільства. Відповідно важливість ви­вчення стратегій економічного розвитку країн, які досягли значних результатів на цьому шляху, є безсумнівною. У цьому розділі ми розглянемо загальну проблематику еко­номічного розвитку провідних країн світу, а також засоби, які використовувалися ними для вирішення стратегічних завдань економічного розвитку.

3.1. Мета та завдання стратегій економічного розвитку провідних країн

Стратегія, як і сама можливість економічного розвитку будь-якої країни, істотно залежить від історичних, соціаль­но-культурних і природно-географічних чинників. Вони впливають на формування економічних інститутів, відпові­дальних за успіхи та негаразди в економічному житті краї­ни. Ресурсна забезпеченість, географічне сусідство, панівна ідеологія визначають розвиток країни можливо навіть більшою мірою, ніж цілеспрямована діяльність членів су­спільства щодо економічного зростання. Тому потрібно детально розглянути склад та групування провідних країн, а також проаналізувати загальні уявлення бізнесменів, науковців та урядовців у цих країнах щодо того, що саме слід вважати метою економічного розвитку.

Групування провідних країн.До провідних країн світу належать, насамперед країни "Великої сімки" — США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія та Канада. Додатково до групи розвинених можна віднести ще декілька країн, зокрема, країни Західної Європи. Крім того, з певними обмеженнями, сюди ж включають Австралію, Нову Зеландію, Ізраїль та Південно-Африканську Республіку. Проте остаточний перелік навряд чи може бути складений, оскільки самі критерії розвиненості чітко не визначені. Так, останнім часом замість "Великої сімки" часто згадують "Велику вісімку", додаючи Російську Феде­рацію. Крім того, з кожним роком усе важче ігнорувати економічну міць та великий потенціал Китайської народної республіки. Але ці дві країни потрапляють у перелік най-впливовіших завдяки своєму ресурсному та військово-полі­тичному потенціалу, а не у зв'язку з досконалістю суспіль­но-економічної системи. Тому аналізуючи стратегії еконо­мічного розвитку провідних країн світу, будемо мати на увазі саме "Велику сімку".

Головним критерієм, за яким визначають, чи є країна провідною, вважають обсяг виробництва ВВП на душу на­селення. На межі XX—XXI ст. він становив у середньому (за паритетом купівельної спроможності валют) 21,5 тис. доларів, тоді як для країн, що розвиваються, — в середньо­му 3,2 тис. доларів, а для країн з перехідною економікою — 5,5 тис. Окрім цього показника зважають також на роль країни у міжнародній торгівлі, фінансовій і виробничій сфері. Так, країни ЄС, США та Японія сукупно контролю­ють понад 93 % світового ринку цінних паперів, більшість транснаціональних корпорацій та всі транснаціональні банки.

Зауважимо, що провідні країни поділяють на три групи і формують, відповідно, три всесвітні економічні центри, або економічні полюси:

Північноамериканський економічний центр, до яко­го входять Сполучені штати Америки та Канада;

Західноєвропейський економічний центр. До складу цієї групи розвинених країн крім вже згаданих Німеччини, Великої Британії, Франції та Італії можна віднести пере­важну більшість країн Західної Європи, оскільки їхні на­ціональні економіки дуже тісно пов'язані з економіками провідних країн цього регіону;

Далекосхідний економічний центр. Цей центр формує одна країна — Японія, проте своєрідність її економічної

стратегії, а також її визначна роль на світовій економічній арені дають змогу вважати її економічним гравцем нарівні з першими двома угрупованнями.

Термін "полюси" вказує на протистояння, протиборство, конкуренцію. Це пояснюється тим, що відносини між США та Японією, Європою та США, а також між ЄС та Японією — це відносини конкуренції, боротьби за лідерство на ре­гіональній та світовій арені. Однак слід зазначити, що кон­куренція доповнюється співпрацею, а поділ країн певною мірою є умовним. Так, Канада і Велика Британія є при­кладом проміжної належності. Перша, яка належить до Північноамериканського центру, здійнює політику, яка значною мірою нагадує економічну стратегію європейських країн, особливо у соціальній сфері, а друга вважається осе­редком неоконсервативних методів вирішення економіч­них проблем у Європейському Союзі і досить часто здійснює проамериканську політику.

Оскільки стратегія економічного розвитку будь-якої країни логічно випливає з системи обмежень ресурсного, соціально-політичного та організаційно-економічного ха­рактеру, то є сенс розглянути головні проблеми, з якими стикаються провідні країни.

Головні економічні проблеми провідних країн.Напрям­ки стратегії економічного розвитку країн — світових лі­дерів випливають з основної проблематики економічного життя як у національних економіках цих країн, так і у від­носинах між ними, а також у взаєминах між більш розви­неними країнами та країнами, що перебувають на нижчих щаблях світової економічної ієрархії. Нині найбільш зга­дуваними серед цих проблем є такі:

1. Структурно-технологічна проблема. В цілому вона виникла як закономірний наслідок переходу найбільш роз­винених країн до постіндустріального етапу економічного розвитку. Як результат зміщення акцентів на високі техно­логії, яке постійно спостерігається у сфері досягнення між­народної конкурентоспроможності, виникла ситуація, що

нагадує своєрідні науково-технічні перегони. Кожний еко­номічний центр намагається сформувати та посилити свою перевагу порівняно з іншими провідними країнами. Суттє­ва технологічна перевага попереджує появу нових країн -конкурентів на світовому ринку. Тому розробка нових технологій є ключовим пріоритетом для світових лідерів. Наприклад, США тільки в інформаційну сферу вкладають понад третину від загального обсягу інвестицій, що дорів­нює близько 7,2 % ВВП. У інших розвинених країнах ситу­ація приблизно така сама. Це характеризує перехід до пост-індустріального етапу економічного розвитку з притаман­ним йому переважанням інформаційного сектору та сфери послуг. Проте така високотехнологічна модель здобуття конкурентної переваги має також і негативні наслідки:

• додатковий прибуток інвестується здебільшого у ту саму галузь, у якій він був отриманий. Це призводить до структурних розбалансувань, випереджаючого зростання одних галузей за рахунок інших;

• сталий надприбуток може призвести до спроб держа­ви вилучити такі кошти на користь суспільства за допомо­гою податків. Проте таке вилучення навряд чи виправдане, оскільки для збереження конкурентних переваг кошти повинні вкладатися у подальший розвиток технологій. Водночас порівняно "м'яке" оподаткування великих кор­порацій є соціально неприйнятним;

• спеціалізація на виробництві вузького кола товарів, у виробництві яких досягнута відчутна технологічна пере­вага, робить економіку більш вразливою у випадку зміни структури попиту на товари або зменшення попиту на про­дукцію ключових галузей.

Тому з початку 80-х років XX ст. провідні країни здійс­нюють структурну трансформацію економіки, метою якої є більш ефективне пристосування промисловості, транспорту й інших галузей народного господарства до нових реалій.

2. Ресурсно-енергетична проблема. На сьогодні природ­ні ресурси, які використовуються, розміщені вкрай нерів­номірно на поверхні земної кулі внаслідок, принаймні, двох причин:

• неоднорідність геологічної будови земної поверхні, що зумовлює природні відмінності в обсягах наявних ко­рисних копалин на території різних країн;

• різні країни почали розробку наявних ресурсів неод­ночасно і з різною інтенсивністю. Відповідно, "старі про­мислові країни" значною мірою вичерпали корисні копа­лини на своїй території, тоді як країни, що розвиваються, ще здебільшого не мали нагоди не тільки видобувати копа­лини у великих обсягах, а й здійснювати геологічну розвід­ку. Це формує комплекс техногенних причин диференціа­ції міжнародного розподілу ресурсів.

Отже, більша частина корисних копалин, зокрема енер­гетичних, зосереджена у країнах, що розвиваються. Енер­гетична проблема додатково загострюється тим, що спожи­вання енергетичних ресурсів у розвинених країнах значно перевищує аналогічні показники для країн менш розвине­них. Так, розвинені країни на початку XXI ст. споживають близько 54 % від загальносвітового обсягу виробництва енергії, при цьому загальна чисельність населення дорів­нює приблизно 800 млн осіб (тобто приблизно восьмій час­тині від загальної чисельності мешканців Землі).

Наявність енергетичної проблеми добре усвідомлюється не тільки "золотим мільярдом", а й бідними країнами — власниками енергетичних ресурсів. Це стало зрозуміло в 70-х роках XX ст., коли почалося швидке зростання цін на нафту, пов'язане з тим, що окремі нафтовидобувні країни, які об'єдналися в Організацію країн—виробників нафти (ОПЕК) і провели часткову або повну націоналізацію своєї нафтової промисловості, уклали між собою картельну угоду з метою компенсувати втрати, викликані нестійкістю світової валютно-фінансової системи і девальвації долара. Зростання цін набуло характеру енергетичної кризи в жовт­ні 1973 p., після початку арабо-ізраїльської війни, коли країни ОПЕК, здебільшого арабські, наклали ембарго на постачання нафти в західні країни, що підтримували Ізра­їль. Тоді вперше була усвідомлена вразливість західних країн і важливість нафти як засобу міжнародної політики.

Ситуацію в країнах Заходу, особливо в США, загострили радикальні економічні заходи, початі адміністрацією Р. Ніксона, — перехід до прямого державного регулювання цін на енергоносії, заморожування цін і заробітної плати. Тоді ж уперше були сформульовані основні цілі енергетичної політики країн Заходу: зниження нафтової залежності економіки, заміна нафти іншими енергоносіями, розвиток енергозберігаючих технологій.

3. Екологічна проблема безпосередньо пов'язана з пер­шими двома проблемами і є їх логічним продовженням. Вона має, принаймні, два аспекти:

• загроза життю та здоров'ю населення розвинених країн внаслідок збільшення екологічного навантаження на території цих країн;

• погіршення стану довкілля внаслідок економічної діяльності менш розвинених країн.

Перший аспект на сьогодні сприймається гостріше на­селенням розвинених країн, оскільки, по-перше, кількість шкідливих викидів у розрахунках на душу населення у розвинених країнах у десятки разів більша, ніж у країнах, що розвиваються, а, по-друге, більшість викидів чинить локальний вплив. Крім того, досить високий середній рі­вень споживання у провідних країнах світу зумовлює зміну у структурі потреб населення, зміщуючи акцент із задово­лення найбільш нагальних потреб на потреби вищого рівня, до яких, зокрема, можна віднести і турботу про стан дов­кілля і долю майбутніх поколінь.

Населення "золотого мільярда" тільки-но починає усві­домлювати необхідність глобального вирішення цієї про­блеми, пов'язаної з погіршенням стану довкілля внаслі­док екологічних негараздів на території менш розвинених країн, але реальна всесвітня діяльність щодо її вирішення навряд чи активізується найближчими роками, оскільки для населення менш розвинених країн екологічна проблема є не найважливішою, а без узгоджених дій реальні резуль­тати навряд чи можливі.

1. Соціально-політична проблема. Усі без винятку роз­винені країни є країнами демократичними у сучасному розумінні, що загалом створює умови для більш повної реалізації приватної підприємницької ініціативи, розкрит­тя внутрішніх якостей особистості, в тому числі і в еконо­мічному житті. Такий тип побудови суспільства склався історично і передбачає узгодження особистих та суспільних інтересів. Проте практична реалізація демократичних прин­ципів наштовхується на цілий комплекс проблем соціаль­но-політичного характеру, зокрема:

• диференціація доходів у суспільстві є неминучою, але її ступінь має бути суспільно прийнятним;

• усі члени суспільства повинні мати доступ до найваж­ливіших благ (освіти, медичного обслуговування, задово­лення базових фізіологічних потреб та потреби у безпеці);

• члени суспільства повинні мати можливість волеви­явлення і реалізації своїх інтересів через посередництво держави, причому важливим моментом є формальна рівно­правність усіх членів суспільства;

• декларуючи примат особистого, суспільство тим не менше домагається певного балансу між суспільними та індивідуальними інтересами (у сфері власності, виробни­чого споживання, демократичних прав і свобод тощо).

2. Реалізація цих стратегічних завдань потребує відповід­них інститутів, діяльність яких дала б змогу, по-перше, виявити уподобання членів суспільства і, по-друге, знайти шляхи компромісного вирішення. Сучасні провідні держа­ви найбільшою мірою спираються на інститути приватної власності, виборчих органів законодавчої та виконавчої влади, а також надають надзвичайно великого значення судовому порядку вирішення суперечок. Вважається, що сукупність цих інститутів (звісно, якщо вони функціонують належним чином) є запорукою дотримання демократичних цінностей. Але насправді є досить великий перелік суб'єк­тивних чинників, які деформують усталений порядок ви­рішення суспільних протиріч. Наявність суб'єктивних складових соціальної та економічної політики є підґрунтям сталої напруги у відносинах між різними соціальними верствами населення.

5. Міжнародна конкуренція є лише однією складовою тих глобалізаційних процесів, які охопили практично весь світ із кінця XX ст. Проте ця складова є, мабуть, найбільш проблемним моментом у взаємовідносинах провідних країн, а також у відносинах з іншими країнами. І виявляється вона за трьома напрямами:

• конкуренція на ресурсних ринках;

• конкуренція за ринки збуту;

• конкуренція політико-економічного характеру. Для кожної країни актуальним питанням залишається

розширення, або, як мінімум, утримання своїх позицій на світових ринках. Очевидно, що досягнення цієї мети однією країною означає неповне досягнення її іншою. Причому в сучасних умовах спостерігається тенденція до екстерналі-зації — перенесення внутрішніх економічних проблем у зовнішнє економічне середовище. Скажімо, нестачу внут­рішнього сукупного попиту можна перекрити за рахунок експорту, а окремі екологічно небезпечні технологічні ста­дії виробництва перемістити на територію інших країн. У зв'язку з цим конкуренція загострюється у періоди, коли погіршується внутрішня економічна ситуація. Оскільки кожна з провідних країн використовує дуже схожі методи для вирішення подібних проблем, то рівень конкуренції між ними є досить високим. Крім того, провідні країни стика­ються з конкуренцією з менш розвиненими країнами.

Загальні принципи вирішення стратегічних завданьу провідних країнах.Вирішуючи зазначені вище проблеми структурно-технологічного, соціально-економічного та між­державного характеру, провідні країни враховують загальні економічні принципи. Базова проблема економіки (обме­женість економічних ресурсів на тлі безмежності потреб) знаходить своє відображення і в економічній політиці флаг­манів світової економіки. Наявність пар цілей, які супере­чать одна одній, є наочним підтвердженням того, що будь-яка економічна дія є водночас і досягненням, і відмовою від чогось. До основних дуальностей на рівні національної еко­номіки, інтегрованої у світову, слід віднести зв'язок та суперечність швидкості й стабільності економічного розвитку, справедливості розподілу та ефективності виробництва, спеціалізації країни та її незалежності у сфері економічної політики, а також протиріччя між суспільним характером світового виробництва і споживання та намаганням кожної країни досягти найбільшої вигоди саме для себе.

Дуальність "розвитокстабілізація" виникає на мак-рорівні навіть для країни, яка неінтегрована у світову еко­номіку. Існують досить ґрунтовні дослідження у цій галузі, які належать як економістам кейнсіанського напрямку еко­номічної науки, так і представникам неокласичних течій. Загалом, неокейнсіанці вбачають головну причину неста­більності економічного розвитку у внутрішньому механізмі функціонування економіки, а неокласики — у діяльності держави, яка суттєво впливає на ринковий механізм через податки, державні закупівлі, трансферти і законодавчі об­меження, чим унеможливлює ефективну ринкову коорди­націю. Відповідно неокласики вважають, що потрібно нада­ти ринку максимальну свободу в усіх сферах, де ця свобода не шкодить самому ринковому механізму (як, скажімо, у випадку монополізації галузей). На відміну від них, неокейн-сіанська доктрина управління економікою передбачає досить активне втручання органів державного управління в еконо­мічні процеси. Проте на сьогодні жодна з провідних країн не базується цілком ані на неокейнсіанських, ані на неокласич­них рекомендаціях щодо певного управління національною економікою. Має місце ситуативне використання аргумен­тації та методів, рекомендованих неокласиками та неокейн-сіанцями, залежно від макроекономічної ситуації і уподо­бань уряду щодо певного періоду. Відносний плюралізм у методологічній базі для проведення макроекономічної полі­тики пояснюється кількома чинниками.

1. Реалії сучасного економічного життя не підпадають під визначення національної економіки, як її розуміли протягом XX ст. Економічні кордони стали дуже прозори­ми внаслідок діяльності Всесвітнього банку, Міжнародно­го валютного фонду, Всесвітньої торговельної організації

та транснаціональних корпорацій. Уніфікація господарчо­го законодавства й узгодження податкової політики приве­ли, з одного боку, до вирівнювання умов господарювання економічних суб'єктів різних країн, а з іншого, — змен­шення можливостей оперативного втручання держави в економіку. Навіть у галузі валютного регулювання біль­шість розвинених країн втратили повну самостійність.

2. Посилення міжнародної конкуренції вимагає від на­ціональних урядів кардинальної перебудови у сфері конку­рентної політики. Так, стратегічна лінія на підтримання ефективності національного виробництва за рахунок збере­ження рівня конкуренції є на сьогодні абсолютно безперс­пективною у цілій низці галузей — електронній, авіаційній, хімічній, автомобіле- та суднобудівній промисловості, у фінансовому секторі та у сфері комп'ютерних технологій. Примусове подрібнення національних підприємств у по­дібних галузях практично позбавляє їх шансів у боротьбі з іноземними компаніями, щодо яких національні уряди не застосовували штучних обмежень, пов'язаних із підтриман­ням конкуренції. В таких умовах вигідним є створення ве­ликих корпорацій для цілеспрямованого поширення впли­ву певної країни у глобальному економічному середовищі. Скажімо, "економічне диво" повоєнної відбудови економіки Японії відбувалося за умов безпосередньої державної під­тримки заздалегідь призначених великих корпорацій у чорній та кольоровій металургії, хімії та суднобудуванні. Водночас у інших галузях, у яких тиск з боку міжнародних компаній послаблений з тієї або іншої причини (роздрібній торгівлі, сфері роздрібних послуг тощо), класична прокон-курентна політика залишається актуальною.

3. Зростання ролі впливових недержавних суб'єктів міжнародних відносин — транснаціональних корпорацій — приводить до необхідності врахування їхньої поведінки під час формування національних стратегій. Можливо, найбільш яскравим підтвердженням визначної ролі ве­ликих корпорацій є той факт, що зустрічі президентів та інших посадовців найвищого рівня з "капітанами економіки" (керівним складом провідних підприємств країни) стали невід'ємною складовою офіційних міжнародних візитів. Зв'язки між урядом і бізнесом сьогодні не розгляда­ються як однозначно корупційні. Проте час від часу все ж виявляються конфлікти, як, наприклад, у випадку з ви­криттям протизаконного фінансування політичного блоку ХДС/ХСС у Німеччині, що у 90-х роках XX ст. призвело до відставки уряду Г. Коля.

На тлі зростання ролі транснаціональних корпорацій загострюється питання, пов'язані зі справедливістю. До­сить часто економічну справедливість не можна визначити, але вона, тим не менше, використовується як аргумент, що підтверджує або спростовує необхідність проведення того або іншого типу економічної політики, особливо стосовно соціальної політики та оподаткування. Невизначеність терміна "справедливість" зумовлює існування таких типів викривлень.

Невиправдано великий перерозподіл доходів між більш забезпеченими верствами населення та менш забезпече­ними. Конкретними виявами такого типу викривлень мо­жуть бути надто високі виплати у випадку безробіття, які суттєво знижують мотивації безробітних до пошуку роботи і збільшують безробіття, як це було практично в усіх роз­винених країнах Європи.

Як правило, досягнення справедливого (на думку біль­шості членів суспільства) розподілу благ та доходів ви­кликає невдоволення з боку забезпеченої меншості, тобто тих осіб та організацій, які є нетто-донорами у соціальних програмах. Виплати за такими програмами, по суті, є по­датками з позицій бізнесу, а, отже, слугують антистимулом у пропозиції товарів та послуг. Відповідно, в умовах гло­балізації бізнес, особливо крупний, мігрує у країни з мен­шими обсягами вилучень доходів.

Таким чином, виникає протиріччя "справедливість — ефективність", тобто намагання держави досягти так зва­ного справедливого розподілу благ, як правило, знижує загальну ефективність економічної системи. У довгостроковій перспективі надмірне захоплення перерозподілом може призвести до зниження ефективності практично в усіх сферах національної економіки і, навіть, до фактичного банкрутства соціально-економічної моделі, як це було у випадку "шведського соціалізму".

Пошук критеріїв оптимальності та достатності держав­ного вручання стосується не тільки політики у сфері до­ходів. За останні десятиріччя разом із розвитком міжна­родної економічної інтеграції значно загострилися пробле­ми взаємодії між національними економіками. Виходячи на зовнішній ринок, провідні країни намагаються як міні­мум отримати:

• доступ до більш широких ринків збуту;

• доступ до сировини та інших видів природних ре­сурсів;

• можливість використовувати відносно дешеві трудові ресурси;

• шанс перенесення шкідливих та небезпечних вироб­ництв на територію інших країн.

Якщо додати до цього переліку можливість більш ефек­тивного використання фінансових ресурсів та спрощення доступу до передових технологій, які розробляються в ін­ших країнах, то зрозуміло, що вигоди глобалізації для провідних країн є суттєвими. Водночас міжнародна спів­праця створює певні загрози: загрозу втрати частки ринку (навіть вітчизняного), можливість витіснення громадян із власного ринку праці дешевою трудовою імміграцією та ін. Тому, долучаючись до міжнародного поділу праці, країна повинна визначити для себе оптимальний рівень інтегро­ваності у світові економічні процеси. Підхід до оптималь­ності визначається парами протилежних цілей "спеціалі­зація — незалежність" та "співпраця — вигоди". Відкрит­тя економічних кордонів — процес, як мінімум, двосторон­ній. За таких умов збільшення прозорості економічного середовища, яке включає кілька країн, може бути симе­тричним (орієнтованим на формальну рівноправність суб'єктів кожної країни) або асиметричним (для суб'єктів деяких країн існують преференції, а для інших — ні). На сьогодні практично всі провідні країни використовують вибірковий протекціонізм, тобто намагаються створити більш вигідні умови для власних підприємств і організацій. Проте обсяг такого протекціоністського впливу не може бути надто великим і обмежується, як правило, можливос­тями застосування контрпротекціонізму протилежною стороною.

3.2. Реалізація стратегій економічного розвитку у провідних країнах

Вирішуючи головні завдання, провідні країни застосо­вують низку заходів у стратегічних напрямках, як: про­мислова та структурна політика, соціальна політика, еко­логічна політика, зовнішньоекономічна та стабілізаційна політика.

Визначити чіткі межі між цими напрямами на практиці майже неможливо, тому розподіл є дещо умовним і базуєть­ся не на інструментах і результатах, а, швидше, на аргу­ментах, які використовуються для обґрунтування тих або інших дій держави.

Промислова та структурна політика.Реалізуючи про­мислову та структурну політику, провідні країни стика­ються з певними протиріччями. З одного, вони активно фор­мують економіку постіндустріального типу, яка характе­ризується, зокрема, збільшенням у ВВП частки послуг і, відповідно, зменшенням частки промисловості та сільсько­го господарства. З іншого боку, матеріальне виробництво є основу високого рівня споживання і тому обсяги виробниц­тва промислової продукції у провідних країнах залишають­ся дуже значними. Виробництво промислової та сільсько­господарської продукції є також необхідним елементом економічної безпеки будь-якої країни. Тому збереження провідних позицій у світовому промисловому виробництві є ключовим завданням. Гострота цієї проблеми є неоднако­вою для США, Японії та Західної Європи. Об'єктивним наслідком підвищення рівня життя є збільшення витрат на оплату праці, а, значить, зростання собівартості продукції. За таких умов закономірним і очікуваним сценарієм роз­витку виробничих галузей є пошук стратегій "економії на праці". Зокрема, використання таких стратегій, кожна з яких має свої недоліки:

1. Зменшення трудомісткості продукції: стратегія пе­редбачає здійснення широкої механізації та автоматизація виробництва. Так, у процесі реформування однієї з базових галузей промисловості Японії — чорної металургії — за період 1970—1980 pp. було скорочено близько ЗО % робо­чих місць. За цей же період у галузі було здійснено докорін­ну технологічну перебудову — впроваджено понад одну тисячу автоматизованих систем управління на рівнях від окремої ланки до підприємства в цілому. Завдяки цьому, навіть враховуючи падіння попиту і жорстку конкуренцію з азійськими "тиграми", вдалося підвищити середньогалу-зеву продуктивність праці в 1,9раза у чорній металургії. Проте платою за це було зростання безробіття, пригасити якого не змогла навіть система довічного найму і поширена практика переведення працівників на інші посади в межах розгалужених японських корпорацій.

2. Залучення до виробничих процесів дешевшої робочої сили за рахунок категорій населення, які раніше не працю­вали, та трудових мігрантів. Наприклад, у 1965 р.у США.працювали 39,3 % жінок, що становило 34,8 % від загаль­ної кількості зайнятих, а наприкінці XX ст. — вже майже 60 %, що становило 46,2 % зайнятих. Частка працюючих афроамериканців, іспаномовних американців, азіатів та індіанців виросла за той самий період з 10,8 до 20,6%.

3. Перенесення найбільш трудомістких операцій за кор­дон. Наприклад, сьогодні в результаті "відпливу" середньо­го бізнесу з Німеччини країна втрачає в промисловості близько 100тисяч робочих місць за рік. До 2009 р.цяцифpa приблизно становитиме від 135 до 177 тис. робочих місць. З кожним робочим місцем у промисловості, перенесеним компаніями в інші країни, зникають 1,7 робочого місця в сфері обслуговування. Раніше німецькі фірми за кордоном в основному здійснювали виробництво, нині німецький ри­нок праці втрачає усе більше робочих місць у сфері науко­вих досліджень і розробок, послуг і управління.

Проте ці три більш-менш традиційні методи мають од­ну спільну ваду — фактично створюють безробіття серед корінного населення країни. Таким чином виявляється певна суперечність між інтересами бізнесу та населення. Високий рівень життя, який був одночасно і метою еконо­мічного розвитку, і його умовою (через високий платоспро­можний попит на внутрішніх ринках), в умовах глобалі­зації став причиною зниження конкурентоспроможності економік провідних країн. Тому визначаючи необхідність вирішення зазначеної суперечності, провідні країни з сере­дини 80-х років XX ст. здійснили фактично принципову перебудову як своєї економіки, так і принципів промислової політики. Не витримуючи цінової конкуренції з боку менш розвинених країн, провідні країни винайшли четвертий шлях подолання суперечностей між високою заробітною платою та конкурентоспроможністю продукції: на основі тісної взаємодії між наукою і виробництвом пропонують споживачу принципово нові товари і послуги, створюють нові ринки, замість того, щоб конкурувати на вже існую­чих.

Незважаючи на те, що головна сутність перетворень є однаковою для США, Японії та країн Євросоюзу, стратегія і тактика досягнення поставлених цілей відрізняється в кожному світовому економічному центрі. Ці відмінності зумовлені, зокрема, історичним підґрунтям та економіч­ними інститутами, що склалися. Так, Сполучені Штати вирізняються з-поміж усіх розвинених країн найбільш яскраво вираженою орієнтацією на свободу підприємни­цтва і домінуванням приватної ініціативи. Роль держави у економіці є менш активною, ніж в інших розвинених країнах (включаючи і географічного сусіду США — Канаду). тручання в економічні процеси часто опосередковані, а застосування прямих методів управління як окремими підприємствами, так і галузями, є швидше вимушеним і здійснюється у випадках крайньої потреби. Така модель заємовідносин приватного сектору і держави склалася яаслідок двох причин.

По-перше, Сполучені Штати як держава формувалися поступово, шляхом колонізації і приєднання територій, просуваючись зі сходу на захід. Окремі територіальні одиниці мали досить значне коло повноважень і були слабо зв'язані з центральним урядом. Відповідно і бізнесові структури сприймали принцип власної недоторканості й незалежності у межах існуючого законодавства стосовно до органів місцевого і центрального управління як своє природне право. Тому навіть після централізації системи державного управління наприкінці XIX — початку XX ст. зберігся високий ступінь незалежності.

По-друге, Сполучені Штати за останні 100 років не мали проблем, які б вимагали рішучого втручання уряду для їх вирішення. Економіка Сполучених Штатів не постраждала під час Першої та Другої світових воєн. Навпаки, сільське господарство і промисловість (особливо військова) отрима­ли величезні можливості збуту товарів на ринки розореної війнами Європи. Навіть "повзучий соціалізм" Ф.Д. Руз­вельта часів Великої децресії 1929—1933 pp. зійшов нанівець, оскільки був невиправданим на тлі надзвичайно сприятливих умов, які склалися для американських ком­паній після закінчення Другої світової війни. У час, коли Велика Британія, Франція, Німеччина і Японія консо­лідували економіку під управлінням держави, намагаючись відбудувати народне господарство і розрахуватися з бор­гами, які виникли під час війни, США не мали такої по­треби і надавали своїм корпораціям, які поступово пе­ретворилися на транснаціональні, широкі можливості для самостійного захоплення провідних позицій на світових ринках. Проте поступово переваги "раннього старту" втрачалися. Позначилася проблема енергомісткості виробництва (ви­робляючи близько 22 % загальносвітової кількості товарів та послуг, США витрачали понад 25 % світового обсягу споживання енергії). Крім того, з кінця 70-х років XX ст. можливості для екстенсивного розвитку американської промисловості практично вичерпалися. Тому постала необ­хідність винайдення принципово відмінної системи конку­рентних переваг національної економіки. Рішення було знайдене адміністрацією президента Р. Рейгана. Його "рей-ганоміка" включала не тільки заходи щодо зменшення по­даткового тиску на великий бізнес, але й фактичну його підтримку через систему державних замовлень. "Локомо­тивом оздоровлення" став військово-промисловий комп­лекс. Проголошена "Стратегічна оборонна ініціатива" (СОІ) стала тим стержнем, який об'єднав аерокосмічну, хімічну, електротехнічну, а також інші високотехнологічні галузі. Розвивалися інші найновітніші засоби ведення війни, у тому числі інформаційні технології. За короткий час цей напрямок виділився в окрему галузь. Особлива система організації ВПК США створила умови для швидкого впро­вадження досягнень оборонної сфери у виробництво товарів цивільного призначення. Посилилася роль інноваційної складова у діяльності американських компаній після вве­дення державою процедури відшкодування з державного бюджету витрат фірм на дослідження та розробки.

Звісно, прикладні промислові розробки базуються на фундаментальних дослідженнях з хімії, фізики та біології, тому виникає проблема фінансової підтримки цих галузей науки. Тоді як створення нових зразків товарів може бути профінансоване приватним капіталом завдяки очікуваній швидкій віддачі від капіталовкладень, фундаментальні до­слідження не дають гарантій щодо прибутку за короткий термін. Крім того, важливим чинником є система загаль­ної та спеціальної освіти. Для отримання якісних "мізків" США застосовують два підходи: фінансування досліджень у власних університетах із федерального бюджету та залучення провідних учених з-за кордону. В цілому високий рівень оплати праці наукових робітників приваблює до Сполучених Штатів велику кількість талановитих учених з усього світу. Відповідно можна констатувати, що СПІА побудували цілісну систему підтримання конкурентоспро­можності національного виробництва в умовах науково-технічного прогресу, починаючи з фундаментальних дослі­джень і закінчуючи безпосереднім запуском у виробництво. Принципово інший підхід використовується в Японії. За останні 150 років японська промисловість двічі блиска­вично відродилася майже з небуття. Вперше — наприкінці XIX — початку XX ст., коли напівфеодальна країна за кіль­ка десятиріч створила важку промисловість і військово-промисловий комплекс, що дало їй змогу розпочати широ­комасштабну експансію у Південно-Східній Азії. Вдруге — після нищівної поразки у Другій світовій війні, коли фактично за 35—40 років її вдалося посісти другу позицію у світі (після США). І в першому, і в другому випадку швид­кість розвитку промисловості була досягнута за рахунок, в основному, іноземних технологій, отримання яких за кор­доном і швидке їх впровадження було стратегічним завдан­ням не тільки окремих корпорацій, а й держави в цілому. Замість фінансування власних досліджень, Японія почала активно полювати на патенти у всьому світу. Виявилося, що така діяльність має позитивний економічний ефект. За рахунок економії на фундаментальних розробках націо­нальній економіці вдалося сконцентруватися на впрова­дженні передових досягнень безпосередньо у виробництво. Проте згодом виявилася стратегічна слабкість такої про­грами дій. По-перше, подібна стратегія корисна для краї­ни, яка наздоганяє інші країни у своєму розвитку, але мало придатна для економіки, яка вийшла на передові позиції, оскільки у цьому випадку кількість закордонних розробок, які можуть відкрити справді нові перспективи, суттєво зменшується. По-друге, успіх Японії привернув увагу ін­ших країн, у тому числі тих, які були науково-технологіч­ними "донорами" японського економічного дива. Країни Європи та Сполучені Штати також усвідомили, що розробки університетів і науково-дослідних інститутів коштують відносно дешево лише доти, доки вони не впроваджені у масове виробництво (за оцінками фахівців, ціна патенту на використання ідеї товару або технології після її реального випробування у виробничому процесі й на ринку зростає мінімум у десять разів). Тому починаючи з 80-х років XX ст. країни Європейського та Північноамериканського еко­номічних центрів перебудували систему відносин між наукою і виробництвом, намагаючись створити науково-промислові комплекси, аби уникнути перехоплення пер­спективних розробок вітчизняних науковців іноземними конкурентами. Потік нових ідей з-за кордону, який під­живлював японську промисловість, почав слабнути. У зв'язку з цим робляться спроби активізувати власні дослі­дження японських корпорацій, але хронічне відставання країни у галузі фундаментальних досліджень не дозволяє сподіватися на відчутний позитивний результат у корот­костроковій перспективі.

Європейські країни навпаки є традиційно сильними у фун­даментальній науці, але майже так само традиційно від­стають у сфері маркетингу. Усвідомлення того, що ставка на випереджаючий розвиток базових галузей (перелік яких був складений ще на початку XX ст. і включав металургію, хімію та енергетику, а в подальшому змінювався на користь високоточного машинобудування та електроніки) вже не виправдовує себе в умовах надзвичайного динамізму в еко­номічній сфері, призвело до намагання підготувати на­ціональну економіку до будь-яких змін. Так, новітня про­мислова політика Євросоюзу базується на таких загальних засадах.

1. Економіка знань. Усі економічні методи повинні під­тримуватися системою знань, науковими школами, а також досконалою системою генерації, обробки та використання інформації.

2. Взаємодія бізнесу, держави та суспільства.

3. Зменшення енерговитрат, відхід від брудних техно­логій і заміщення їх новими, екологічно чистими.

Отже, Євросоюз, як і інші світові економічні центри, орієнтується на створення підприємств інноваційного типу і підтримку системи знань, що дає змогу отримувати кон­курентну перевагу за рахунок постійного удосконалення продукції. Але суттєвою особливістю європейської про­мислової стратегії є орієнтація, насамперед, на гуманітар­ну складову інноваційного процесу. Так, на противагу США європейські уряди утримуються від широкого застосування генетично модифікованих продуктів, хоча це означає від­носно більші витрати на одиницю продукції. На відміну від японських автомобілебудівників, провідні європейські фірми цієї галузі основну увагу приділяють не економії матеріальних витрат у процесі створення та експлуатації транспортних засобів, а їх безпеці. Загалом, Європа мен­шою мірою налаштована на всесвітню економічну екс­пансію, орієнтується насамперед на внутрішні європейські ринки збуту. Відповідно, і товари, які виробляються, орієн­товані на потреби саме європейського споживача.

Соціальна політика. Сучасне виробництво характери­зується насамперед як суспільне. Тому проблема розподілу результатів національного виробництва є однією з найна-гальніших. Економіки провідних країн світу на сьогодні вважаються змішаними, оскільки включають як ринкові, так і неринкові механізми вирішення основних проблем суспільства. Стосовно соціальної політики це означає таке:

— первинний розподіл доходів регулюється відносина­ми власності, але у подальшому держава перерозподіляє час­тину доходів на користь менш забезпечених верств населення;

— надання окремих послуг, які мають суттєве соціальне значення (деякі види медичного обслуговування, початко­ва, середня, а іноді й вища освіта, пенсійне забезпечення тощо), держава фінансує за рахунок бюджету або програм обов'язкового соціального страхування.

Власне, як перший, так і другий спосіб проведення со­ціальної політики по суті є методами вирівнювання спожи­вання товарів та послуг у часі або між окремими членами

суспільства. Відповідно, їх реалізація пов'язана з вирішен­ням вказаних вище протиріч "розвиток — стабілізація" та "ефективність — справедливість". Необхідність подолання антистимулів, які виникають під час перерозподілу доходів від одних (як правило, економічно більш активних) суб'єк­тів до інших (які здебільшого дають менший вклад у суспіл­ьне виробництво), стала причиною того, що провідні держа­ви пройшли у розвитку інститутів державного соціального забезпечення такі три фази.

1. Державні соціальні інститути "вступають у гру" тіль­ки після того, як ринок та сім'я продемонстрували свою нездатність вирішити проблему.

2. Державні інститути соціального забезпечення постій­но впливають на суспільство, проте їхня діяльність має до­поміжний характер.

3. Державне соціальне забезпечення є невід'ємною скла­довою суспільства і надається на універсальній основі з урахуванням індивідуальних та суспільних потреб.

Звісно, просування до третього етапу, який інколи нази­вають "держава добробуту", відбувалося через компроміси на тлі жорсткого протистояння між різними верствами населення і мало суттєві історичні відмінності у різних краї­нах. Розглянемо це на прикладі розвитку економіки Німеч­чини (як типовий вияв активного і безпосереднього регу­лювання державою відносин у соціальній сфери) і Сполу­чених Штатів Америки (як вияв відносно ліберального підходу держави до формування соціальної політики у розвиненій країні).

Слід зауважити, що піднесення Німеччини відбулося за досить короткий термін. Кріпацтво було скасоване лише на початку XIX ст. після наполеонівських воєн, а вже до 80-х років XIX ст. Німеччина вважалася промислово розвине­ною країною. Наприкінці XIX ст. поряд із завершенням індустріалізації розвивався не менш важливий процес — урбанізація. Пролетаризація населення зробила соціальне питання одним з центральних, і це спонукало уряд Німеч­чини на чолі з канцлером О. Бісмарком піти на безпрецедентні заходи соціального захисту найманих робітників. Були запроваджені обов'язкове медичне страхування (1883 p.), за умовами якого 2/3 страхових внесків робили працівники і 1/3 — роботодавці; підприємець не ніс відповідальність за нещасні випадки на виробництві (1884 p.); було введено в дію страхову пенсійну систему з виплатою пенсій після досягнення старості чи настання інвалідності (1889 р. — для робітників, 1911 р. — для службовців), причому внески робили рівними частками робітники і роботодавці з деякою державною субсидією. О. Бісмарк заклав основи соціальної політики держави, що збереглася протягом усього XX ст. Однак упродовж першої половини XX ст. гострота соціаль­ного питання була одним з чинників розвитку країни. Со­ціальне невдоволення виражалося то в спробах "соціалі­стичних" революцій (1918, 1923 р.), то в "націонал-соці-алістських" путчах, то в "легітимному" приході нацистів до влади.

Реформи Л. Ерхарда наприкінці 40-х років XX ст. стали більш значимим чинником вирішення соціального питання вНімеччині, ніж заходи О. Бісмарка. Впродовж 10—15 ро­ків у післявоєнній Німеччині вдалося досягти високого життєвого рівня для більшості населення — як за рахунок постійно зростаючої заробітної плати, так і за допомогою широкої мережі соціального забезпечення. Ця система соціальної держави стала прикладом для багатьох країн. Однак поступово держава стала занадто "щедрою і турбот­ливою". Крім того, що заробітна плата в Німеччині була однією з найвищих у світі, додаткові виплати (лікарняні від підприємства, відпускні, 13-та заробітна плата й ін.) досягли неперевершеного у світі рівня (у 1995 р. загальні витрати на оплату праці становили 45,52 марки на годину, з яких 20,44 марки — додаткові виплати; відповідні показ­ники становили для СІЛА — 25,18 і 7,42, для Японії — 35,48 і 14,56, для Великої Британії — 20,96 і 6). Зрозуміло, що працівники раділи зростанню заробітної плати і додат­кових виплат. Але робочі місця були настільки дорогими, що в умовах світової конкуренції приносили лише збитки. Як наслідок — ліквідація робочих місць або небажання ство­рювати нові, що насамперед обумовлювалось їх неконку­рентоспроможністю як прямим наслідком великої кіль­кості соціальних благ, величина яких не узгоджувалася з продуктивністю праці. Створило проблеми й об'єднання ФРН та НДР. Остання, розвиваючись в рамках соціалістич­ної ідеології, значно відставала в економічному розвитку від своєї західної "сестри". Тому після поглинання Східної Німеччини Західною відбулося загальне гальмування роз­витку. Необхідність вирівнювання рівня розвитку східних і західних федеральних земель призвела до фактичного донорства більш розвиненого Заходу на користь депресив­ного Сходу. Це стосувалося і соціальних питань. Найзнач-нішою невирішеною соціально-економічною проблемою об'єднаної Німеччини став високий і стійкий рівень без­робіття. Щоправда, існування проблеми безробіття аж ніяк не може пояснюватися тільки об'єднанням, у всякому разі в західній частині країни: більш ніж двомільйонна армія безробітних була постійним явищем у ФРН із середини 80-х років XX ст. У 90-ті роки вона щорічно зростала на 200—300 тис., і до неї додалося більш мільйона безробітних у нових федеральних землях. Якщо на початку 90-х років XX ст. вважали, що високий рівень безробіття на Сході — це короткочасне явище перехідного періоду, то за таких умов стало зрозуміло, що разом із соціально-економічною моделлю ФРН на нові федеральні землі занесене і хронічне структурне безробіття.

Скорочення зайнятості в 90-ті роки відображало насам­перед зменшення кількості робочих місць в обробній про­мисловості, що не компенсувалися створенням нових у сфері послуг. Думка фахівців щодо причин такого високого по­казника безробіття одностайна. Вони вбачають проблему у завищеній вартості робочої сили у Німеччині, що призво­дить до небажання підприємців створювати робочі місця. Ускладнює проблему і розширення ЄС. Разом із приєднан­ням нових країн-членів на Сході німецький бізнес отримав ще більший стимул до еміграції. Якщо раніше виникали певні проблеми митного та законодавчого характеру, то тепер процес перенесення виробництва за кордон значно прискорився. Стрімке скорочення бази для фінансування соціальних програм змусило уряд піти на безпрецедентне скорочення соціальних виплат. Так, за новим законом про допомогу безробітним "Хартц-2" таких людей прирівняли до отримувачів соціальної допомоги. А це означає, що май­же один мільйон громадян перемістяться на найнижчий соціальний щабель суспільства. І така соціальна "контрре­формація" відбувається не тільки у Німеччині. Згортання соціальних програм в Італії, Франції, Великій Британії та інших країнах Європейського економічного центру досить чітко демонструє необхідність кардинальної зміни соціаль­но-економічної стратегії в Європі.

Суттєво відрізняється від європейської моделі стратегія розвитку соціальної сфери у США. Сполучені Штати тради­ційно вважають країною, в якій ступінь державного втру­чання у соціальну сферу найменший. Звісно, це означає не брак соціальних гарантій для американських громадян, а відносно більпіий ступінь самостійності й персональної відповідальності з боку громадянина щодо вибору форм і міри своєї соціальної захищеності. Не тільки, скажімо, освіта та охорона здоров'я, а й матеріальне забезпечення старості переважно купуються на ринку й оплачуються самими користувачами тих чи інших видів соціальних по­слуг. Європейською соціал-демократією такий тип соціаль­ної політики не тільки- не підтримується, а і морально за­суджується. Модель соціальної політики США відносять до умовно залишкової, за якої держава свідомо обмежує свої функції лише тими, які не хочуть або не можуть забез­печити приватний капітал або ринок. З першого погляду, така соціальна політики виглядає як анахронізм, залишок епохи "дикого капіталізму", але це не так. Хоча СІЛА піз­ніше, ніж європейські держави запровадили головні со­ціальні програми, але саме вони спромоглися сформувати ліберально-консервативний консенсус щодо мети та методів державного регулювання, який розглядав соціальну полі­тику не відокремлено, а у безпосередньому зв'язку з економічною політикою на макро- та мікрорівні. Власне, саме цим були створені підвалини концепції держави загально­го добробуту (welfare state), заснованої на визнанні того факту, що ринкова економіка не в змозі усунути нерівність, а тому держава повинна сприяти більш рівномірному роз­поділу доходів і забезпечувати мінімальний рівень соціаль­ного захисту. Американські дослідники вважали, що "но­вий соціальний контракт" склався у зв'язку з тим, що на базі прискореного економічного зростання держава була здатна поставити перед собою завдання компенсації "со­ціальних витрат" економічного розвитку. Це положення є ключовим у розумінні сутності американської соціальної політики.

На відміну від європейської концепції, яка розглядає підвищення добробуту населення як головний і пріоритет­ний критерій ефективності державної економічної політи­ки, американський уряд (незалежно від партійної належ­ності) на перше місце виносить економічне зростання, а соціальні програми розглядаються у двох аспектах:

1) соціальний захист малозабезпечених верств населен­ня необхідний для досягнення суспільної згоди. Як респуб­ліканці, так і демократи намагаються на практиці демон­струвати турботу щодо найбідніших громадян США не ос­танньою чергою з огляду на голоси виборців. Природно, якщо соціальні програми не забезпечують мінімально до­статній рівень добробуту значеної кількості виборців, то партія втрачає голоси. Однак з іншого боку, надмірний по­датковий тягар також призводить до втрати голосів. Отже, як правляча, так і опозиційна партії керуються одними й тими ж принципами, які спонукають боротися з бідністю, але уникати виявів соціального утриманства;

2) фактично недостатній рівень витрат на освіту та науку призводить до сталої потреби у "імпорті мізків". Проте для провідної у науково-технічному плані країни залежність від іноземних кваліфікованих спеціалістів не може вважа­тися нормою. Тому у відповідь на суттєве зниження якості робочої сили США з середини 70-х років XX ст. розпочали декілька програм активного сприяння освіті населення.

Оскільки в умовах сучасної розвиненої економіки суспіль­не відтворення (в тому числі й робочої сили) практично не­можливе без свідомих зусиль держави, роль "суспільних амортизаторів", закладених у бюджет, є значною. У сере­дині 80-х років XX ст. за середньої величини соціальних витрат у 18 найбільш розвинених країн, яка дорівнювала 25 % від ВВП, США витрачали на соціальну сферу близько 21% (Японія —18%).

Проте не слід вважати, що японці забезпечують менший соціальний захист своїм громадянам, ніж північноамери-канці або європейці. Щодо Японії, то зазначена величина витрат є не показовою, оскільки японці використовували так звану корпоративну модель соціальної політики. В ос­новному, її сутність зводилася до таких положень.

1. Компанія укладає контракт із працівником на весь строк його активної трудової діяльності (система "довічно­го найму").

2. Оплата праці співробітника визначається не тільки (або, навіть, не стільки) його посадою, скільки стажем ро­боти в компанії та бездоганністю послужного списку.

3. Виходячи на пенсію, співробітник отримує від ком­панії одноразову вихідну допомогу (еквівалент заробітної плати за рік або більше), якою він та його сім'я можуть розпоряджатися на свій розсуд.

Крім того, держава схвалювала корпоративні програми сприяння творчій та обдарованій молоді, створення спри­ятливих умов для праці та відпочинку співробітників тощо. В цілому така політика була спрямована на створення імід­жу "фірми-сім'ї", яка беззастережно піклується про кож­ного свого працівника і його рідних. Можливо, найбільш показовим результатом корпоративної моделі був дуже низький рівень безробіття, який не підвищувався навіть під час економічних криз. У надто скрутних випадках фір­ми не звільняли працівників, а зменшували заробітну пла­ту, причому знаходили моральну підтримку у самих пра­цівників. Безперечно, така модель є, з одного боку, є необ­тяжливою для державного бюджету, а з іншого — забезпечує населенню впевненість у майбутньому. Проте з'ясува­лося, що в умовах важкої кризи, що продовжувалася в Японії понад 10 років на межі XX—XXI ст., патерналіст-ські наміри корпорацій не витримали перевірки зміною фінансово-економічної кон'юнктури. На початку XXI ст. частка безробітних сягнула позначки 4,9 %. Хоча цей по­казник є високим лише для Японії, це означало початок краху корпоративної моделі. В умовах, коли кожен двад­цятий економічно активний японець залишився без роботи, а деякі "стовпи економіки", які, власне, повинні були нести тягар забезпечення звільнених співробітників, збанкруту­вали, стало зрозуміло, що корпоративна модель соціально­го забезпечення не відповідає реаліям, що склалися. Деякі дослідники вважають, що соціальна політика Японії неза­баром почне трансформуватися, набираючи ознак амери­канської або європейської моделі.

Екологічна політика.Сучасна екологічна політика по­чала цілеспрямовано формуватися з 60-х років XX ст. І до цього людство переживало соціально-екологічні кризи, виробляло прийоми і способи пом'якшення та вирішення екологічних проблем, але здебільшого це були локальні та регіональні кризи. У XX ст. зміни навколишнього середо­вища стали глобальними, що було зафіксовано в 60-х роках спостереженнями науковців і ґрунтувалося на аналізі ви­користання ресурсів. Саме в цей час у відповідь на локаль­ні екологічні катастрофи в СПІА (смог у багатьох містах, забруднення Великих озер.), у Великої Британії (важкі смоги), у Японії (отруєння ртуттю в містах Міномата і Нії-гата) була організована система моніторингу, зокрема за концентрацією вуглекислого газу в атмосфері й кислотни­ми опадами, почали створюватися великі міжнародні нау­кові програми. Екологічні потреби стали визнаватися і включатися в систему державних пріоритетів. Цікаво, що ще у 50-ті роки до переліку "основних потреб", який вико­ристовувався ООН і її спеціалізованими установах для визначення стандартів життєвого рівня, екологічні потре­би взагалі не входили.

Час із кінця 60-х до першої половини 80-х років XX ст. можна охарактеризувати як перший етап екологічної по­літики. У її основу було покладено постійний екологічний контроль, механізми якого почали активно створюватися в 70-ті роки.

В екологічній політиці на першому етапі в основному використовували адміністративно-законодавчі важелі. У країнах приймалося відповідне законодавство, яке містило певні екологічні нормативи. Перші державні установи з охорони навколишнього середовища міністерського рівня були створені у Швеції в 1969 р., у США, Канаді, Великій Британії — у 1970 p., у Японії — у 1971 р. Головним за­вданням всіх державних структур була організація еколо­гічної експертизи на основі природоохоронного законодав­ства. Звичайно в країнах приймався загальний закон про охорону навколишнього середовища, що проголошував принципи екологічної політики, і розроблялося спеціальне законодавство щодо охорони земель, вод, атмосферного повітря, лісів, тваринного і рослинного світу тощо. Чинна на цей час концепція екологічної політики брала до уваги переважно показники гранично допустимих концентрацій (ГДК) і скидань (ГДС). Підсумок проведеної за такими прин­ципами екологічної експертизи трактувався однозначно: дозволено — отже цілком безпечно.

Екологічна політика будувалася на уніфікованому ком­плексному підході до організації природоохоронного ме­ханізму, хоча в різних країнах зберігалися певні відмін­ності. Експерти виділяють дві групи країн: США і Канада та західноєвропейські країни і Японія.

У країнах Західної Європи екологічна експертиза про­ектів діє не тільки на національній, а й на регіональній ос­нові в межах Європейського економічного співтовариства (ЄЕС), згодом Європейського Союзу (ЄС). Директива ЄЕС № 337 "Про оцінку впливу деяких державних і приватних проектів на навколишнє середовище", що вступила в дію З липня 1988 p., є основним документом, що регламентує проведення екологічної експертизи в європейському ре­гіоні.

Країни ЄС здійснюють загальну природоохоронну полі­тику, що базується на основних принципах:

1) подібності багатьох екологічних проблем у європей­ських країнах;

2) обов'язковості виконання спільно прийнятих рі­шень;

3) прагненні до уніфікації заходів щодо боротьби з за­брудненням;

4) погодженій і єдиній позиції під час міжнародних пе­реговорів.

З 1992 р. діє П'ята програма природоохоронних дій. У ній, як і в попередній, питання вирішення екологічних проблем визнаються центральними, пріоритетними у всій системі політичних і економічних заходів.

У Японії в 1964 р. був прийнятий Основний закон "Про боротьбу з забрудненням навколишнього середовища", що став базою для створення цілої системи екологічного зако­нодавства. Проте на відміну від США у Японії до середини 80-х років не були розроблені й офіційно закріплені прави­ла проведення експертизи і підготовки її висновку, що рег­ламентували б організацію і здійснення цієї процедури.

Головна відмінність підходу до екологічної експертизи в Японії і західноєвропейських країн від США і Канади полягає в тому, що останні мають чітке законодавство, що регулює ці відносини, європейські ж країни і Японія керу­ються адміністративними документами виконавчої влади, більш того, орієнтуються на директиви регіональних ор­ганізацій. Зважаючи на такий стан справ, навряд чи пра­вомірно робити висновок про ступінь важливості екологіч­них проблем для цих країн — швидше за все причина є в особливості функціонування державних апаратів.

Отже, екологічні критерії залежать від рівня науково-технічного розвитку і стану економіки країни.

Якщо в цілому проаналізувати загальний стан навко­лишнього природного середовища після першого етапу екологічної політики, то можна відзначити, що до другої половини 80-х років:

— помітно зменшився рівень забруднення повітря, особ­ливо диоксидом сірки і твердими частками. У Японії за умов зростання валового продукту на 60 % викиди двооки­су сірки скоротилися на 77 %; у США аналогічне зростання становило 23 %, а аналогічне скорочення — 39 %;

— підвищилася якість водних ресурсів, про що свідчить зниження біологічної потреби в кисні багатьох водойм;

— зменшилося надходження в навколишнє середовище багатьох небезпечних хімічних продуктів — ДДТ, поліхло-рованих бифенилів, елементів ртуті та ін.;

— помітно розширилися площі заповідників, парків, ділянок дикої природи, що захищаються від антропогенно­го впливу тощо.

У країнах зростали витрати на охорону навколишнього середовища і відтворення природних ресурсів. У результаті вони стали відігравати помітну роль в економіці. Так, дер­жавні витрати США на боротьбу з забрудненням навколиш­нього середовища за період 1970—1990-х pp. становили 1 трлн дол. У 80-ті роки у розвинених країнах частка приро­доохоронних витрат у ВВП становила в середньому (у %): Австрія — 1,32, Франція — 1,7, ФРН — 1,7, Швейцарія — 2, США — 2,1, Японія — 3,4. Але кардинальних змін в еко­логічній ситуації не відбулося. Збитки від забруднення в розвинених країнах Заходу сягали 3—6 % ВВП. До того ж виникли цікаві явища у структурі природоохоронного фі­нансування. Наприклад, у США в 80-ті роки стало очевид­но, що за досягнутого рівня зниження концентрації забруд­нюючих речовин, регульованих природоохоронними нор­мативами, подальше їх зниження є економічно не вигідним. Кожен наступний відсоток зниження забруднення вимагає багаторазового збільшення витрат. До того ж з'явилися нові проблеми, пов'язані з виявленими у всіх геосферах токсич­ними речовинами, що можуть мати мутагенні й канцеро­генні властивості довгострокового та кумулятивного харак­теру. Тому метою екологічної політики розвинених країн стає боротьба не з забрудненням як таким, а з його джере­лами, тобто акцент робиться на заходи, які попереджають виникнення забруднення.

З другої половини 80-х років XX ст. починається другий етап природоохоронної політики.Врамках цього етапу попередні принципи екологічної політики доповнюються і дещо змінюються. Колишня концепція екологічної безпе­ки, яка базувалася на екологічній експертизі, що брала до уваги тільки показники гранично допустимих концентра­цій, повинна поступитися місцем концепції екологічного ризику, за якого прийняття оптимального, з погляду охо­рони природи, рішення означає економічно і соціально обґрунтоване зведення до мінімуму негативного впливу проектованого об'єкта на екологічну систему, включаючи людину. Прицьому цілком усунути такий вплив практич­но неможливо, за винятком випадків, коли ризик занад­то великий і переважає економічні та соціальні вигоди, пов'язані зі спорудженням господарського об'єкта. У тако­му разі проект скасовується. Нині концепція екологічного ризику справедливо претендує на те, щоб стати теоретич­ною основою нової природоохоронної політики. Тільки адміністративними методами навряд чи можна запровади­ти в життя цю концепцію. На другому етапі екологічної по­літики все частіше використовуються економічні методи, що спираються на традиційний ринковий механізм. При цьому акцент зміщується з адміністративних на еконо­мічні важелі державного впливу на діяльність приватного сектору. У державній екологічній політиці усе більшого значення набувають такі екрномічні інструменти:

— прямі і непрямі субсидії на здійснення екологічних проектів;

— позики під низький відсоток для фірм, які запрова­джують природооохоронні програми;

— надання дозволу на прискорену амортизацію очисно­го устаткування й іншої екотехніки;

— пільгові ставки за непрямими податками на продаж екотехніки або звільнення її від податку;

— податкові пільги на доходи від природоохоронних програм приватних підприємств;

— пільгові тарифи фірмам на очищення стоків на муні­ципальних очисних спорудах.

На другому етапі екологічної політики, незважаючи на суто зовнішню ефективність ринкових механізмів, поси­люються вимоги природоохоронного законодавства. Пере­хід до стратегії "запобігання збиткам" замість "ліквідації забруднення" супроводжується значним зростанням ви­трат. Так, федеральні асигнування США на охорону навко­лишнього середовища за період 1979—1990 років станови­ли 12—14 млрд дол. на рік (наприклад, у 1990 р. — 12,7 млрд дол.). При цьому істотно підвищуються асигнування на програми нормотворчості, наукові дослідження та нагляд за виконанням нормативів. У 1989 р. витрати на НДДКР (науково-дослідні і дослідно-конструкторські розробки), здійснювані Агентством з охорони навколишнього середо­вища, становили 422 млн дол. У загальному обсязі інвести­цій американських компаній у нове будівництво й устатку­вання зростала частка капіталовкладень на природоохо­ронні цілі. Так, у обробній промисловості вона становила 3,7 % у 1986 p., у 1987 р. — 4,3 %, у 1988 р. — 4,1 % .

На тлі переосмислення ролі екологічного чинника у житті населення розвинених країн почав активно розвива­тися так званий "екобізнес" — галузь економіки, орієнто­вана за задоволення екологічних потреб споживачів. Про­відним виробником екологічних технологій є Німеччина. У1987 р. на частку ФРН припадав 41 % загальної кількості компаній екологічного профілю в західноєвропейських країнах; частка Франції — 15 %. У Великій Британії міст­кість ринку екологічної продукції вдвічі перевищувала місткість ринку фармацевтичних товарів.

Серед чинників, які впливали на розвиток галузі, що випускала екотехніку, важливе значення мали державні витрати, субсидії і пільгове фінансування. Приміром, Ком­пенсаційний банк ФРН (федеральний фінансовий інсти­тут у Німеччині) надає пільгові кредити фірмам і місцевій владі, що здійснюють природоохоронні інвестиції, сприяє реалізації екологічних програм. Аналогічну діяльністю в Японії здійснюють такі державні установи, як Корпорація послуг з боротьби з забрудненням навколишнього середовища, Японський банк розвитку, Фінансова корпорація малого бізнесу, Народна фінансова корпорація та ін.

Отже, аналізуючи екологічну політику провідних країн, слід зазначити, що від захисту довкілля вони реально пе­рейшли до захисту людини у цьому довкіллі, а від націо­нальних — до глобальних екологічних програм.

Зовнішньоекономічна політика.Сучасний стан зовніш­ньоторговельних відносин провідних країн між собою, а та­кож з іншими країнами дає змогу констатувати наявність дивергенції у цій сфері. Якщо на початку XX ст. зовніш­ньоекономічна політика провідних на той час європейських країн зводилася, в основному, до взаємодії з колоніями, то після розпаду колоніальних імперій після Другої світової війни від військово-політичних методів завоювання світо­вої першості довелося перейти до переважно економіко-політичних. Цікаво, що країни-переможниці (Велика Бри­танія та Франція) залишилися у кільватері країн, що були переможені. Навіть США, які впродовж війни значно зба­гатилися і закріпили свої позиції в світі, починаючи з 50-х років XX ст.


Читайте також:

  1. Http://www.minjust.gov.ua Міністерство юстиції України
  2. I. ІСТОРИЧНІ ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
  3. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  4. I. Соціалістична течія в українському визвольному русі
  5. I. Україна з найдавніших часів до початку XX ст.
  6. III. УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА ПІСЛЯ ТАТАРО-МОНГОЛЬСЬКОЇ НАВАЛИ (ДРУГА ПОЛОВИНА ХIII – XV ст.)
  7. III. Українські ліберальні партії.
  8. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  9. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  10. IXX. ОСОБЛИВОСТІ ПРИЙОМУ ДО кафедри військової підготовки НАУ
  11. Q Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України – 1996 - № 30 – Ст. 141
  12. V. Постанови Пленуму Верховного Суду України




Переглядів: 3960

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СЕРЕДОВИЩЕ ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЙ РОЗВИТКУ | СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІК ПЕРЕХІДНОГО ПЕРІОДУ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.