Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Формування структури ковкого чавуну під час графітизуючого відпалу.

Ковким називається чавун із пластівчастим графітом, що утворюється із білого чавуну в результаті спеціального графітизуючого відпалу (томління).

При виробництві ковкого чавуну досить важливо одержати при виливку чисто білий чавун, тому що часткова графітизація при литті й, отже, утворення пластинчастого графіту будуть викликати при наступній графітизації відкладення графіту на цих пластинках. Такий чавун буде мати знижені властивості, близькі до властивостей простого сірого чавуну.

Незважаючи на прагнення одержати у виливку білий чавун, не слід надмірно збільшувати вміст елементів, що перешкоджають графітизації (наприклад, марганцю), тому що в цьому випадку буде важко провести графітизуючий відпал. Тому хімічний склад ковкого чавуну обмежується порівняно вузькими межами.

Звичайний хімічний склад ковкого чавуну наступний : 2,4-2,8 % З; 0,8-1,4 % 51; <1 % Мп; <0,1 % 5, <0,2 % Р.

Через низький вміст вуглецю виходить мала кількість графітних утворень і поліпшується якість чавуну. Однак чавун з таким низьким вмістом вуглецю важко виготувати у вагранці, і для розплавлювання ковкого чавуну користуються спеціальними печами, що, природно, підвищує вартість виробу.

Однак основна частина витрат на одержання виробу з ковкого чавуну приходиться на відпал , який є тривалою й дорогою операцією.

Розглянемо структурні зміни, що відбуваються при відпалі білого чавуну при одержанні з нього ковкого.

Процес розпаду цементиту при відпалі ковкого чавуну ілюструє схема графітизації.

При нагріванні білого чавуну вище лінії Р. утворяться аустеніт і цементит; цементит при цих температурах, розпадається з утворенням пластівців графіту (I стадія графітизації). Якщо потім остудити чавун нижче РSК и дати тривалу витримку (що відповідає дуже повільному охолодженню), то розпадається і цементит перліту (II стадія графітизації). При такій обробці весь вуглець виділиться у вільному стані й структура чавуну буде складатися з фериту й включень пластівчастого графіту відпалу. Такий чавун називається феритним ковким чавуном.

Якщо зламати виріб з феритного ковкого чавуну, то внаслідок великої кількості графітних включень у феритній основі утворюється матовий темний злам. Через такий вид зламу феритний ковкий чавун називається чорносердечним.

Якщо охолодження (особливо у районі температур не набагато нижче лінії РSК діаграми залізо — вуглець) була недостатньо повільним або витримка на ІІ стадії графітизації була недостатня, то графітизація перлітного цементиту може протікати не до кінця; у цьому випадку чавун здобуває структуру перліт + ферит + графіт відпалу. Такий чавун називається ферито - перлітним ковким чавуном.

Якщо охолодження нижче критичного інтервалу температур було прискореним (наприклад» виливок охолоджували на повітрі), то процес графітизації не охопить цементит перліту, у цьому випадку чавун здобуває структуру перліт + графіт відпалу. Такий чавун називається перлітним ковким чавуном.

Є також спосіб (який мало використовується) одержання ковкого чавуну за допомогою відпалу в зневуглецьовую чому середовищі (у руді, окалині, відпал у спеціальних атмосферах). При такому відпалі значна частина вуглецю вигорає, а в поверхневому шарі глибиною до 1,5-2,0 мм виходить повне зневуглецьовування. Звичайно при такому відпалі витримку нижче критичної температури не дають, і в металевій основі серцевини виходить багато перліту.

Внаслідок зневуглецьовування злам виходить світлим і чавун називається світлосердечним. Через велику кількість перліту в серцевині цей чавун також часто називають перлітним ковким чавуном. Треба відзначити, що найбільше застосування має феритний ковкий чавун (рис . 10.1). Феритний чавун має більше високу пластичність, чим перлітний, але більш висока твердість перлітного чавуну забезпечує кращу зносостійкість.

Рисунок 10 .1 Схематичне зображення мікроструктура сірого чавуну

на ферито - перлітній основі

 

На рис. 10.2 наведений зразок графіку відпалу для одержання ковкого феритного чавуну в великих пічах.


Читайте також:

 1. I. ІСТОРИЧНІ ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
 2. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
 3. XIII. Формування та оприлюднення рейтингового списку вступників, рекомендованих до зарахування
 4. Адаптація організаційної структури до стратегії
 5. Адаптивні організаційні структури управління.
 6. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
 7. Алгоритм формування комплексу маркетингових комунікацій
 8. Алгоритм формування потенціалу Ф2
 9. Алгоритм формування статутного фонду банку
 10. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу
 11. Аналіз асортименту і структури продукції
 12. Аналіз асортименту й структури випуску продукції.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.