АЧТЧ (англ. PTT) –— активований частковий тромбопластиновий час (норма: 24–35 секунд)
п/ш (англ. s /c) –— підшкірно
МНІ (англ. INR) –— міжнародний нормалізований індекс (норма 0,8–1,15)
Лікування ран
Перев’язування та зашивання ран
Військовий медик може мати доступ до безпечного та чистого місця для перев’язування ран, але такого місця може і не бути. Проте для тривалого догляду за пораненими в польових умовах важливо, щоб військовий медик добре розумів методику та основні принципи перев’язування ран. Цей розділ запозичено з праці Леони Бойєр "Посібник для студентів по перев’язуванні ран" та адаптовано для військових медиків. Щоб оволодіти методикою перев’язування та зашивання ран, необхідна ретельна практика. Чим частіше ви накладаєте шви, тим краще у вас виходить. Тому набути добру практику непросто, для цього треба оволодіти хірургічною технікою, а не просто повторювати свої дії.
Фізичний склад хірургічної нитки
Шов – це смужка будь-якого матеріалу, яку застосовують для співставлення країв рани і яка забезпечує їх підтримку, поки тканини загоюються природнім шляхом. При виборі виду шва слід приймати до уваги три чинники. На упаковці шовного матеріалу має бути зазначено:
· Нитка розсмоктується (Absorbable) або не розсмоктується (Non-absorbable)
· Нитка з природного (Natural) або синтетичного (Synthetic) матеріалу
· Нитка плетена (Braided) або монофіламентна (Monofilament)
Нитки, які розсмоктуються
Деякі нитки розсмоктуються в організмі через певний період часу за допомогою двох механізмів: протеолізу або гідролізу. Їх застосовують тоді, коли фіксація країв рани потрібна для певного періоду часу, після якого тканини, які загоюються, зможуть самі себе підтримувати. Механізм розпаду та поступового розсмоктування нитки в тканинах залежить від типу використаного матеріалу: