Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ДІАГНОСТИЧНИЙ АЛГОРИТМ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ХВОРОГО З ЖОВТЯНИЦЕЮ

МЕТОД ДІАГНОСТИКИ ОЗНАКИ ТА СИМПТОМИ ЖОВТУХИ
ПАРЕНХІМАТОЗНОЇ МЕХАНІЧНОЇ
тривалість до 1 місяця більше 1 міс. або інтермітуюча
інтенсивність червонувата, виражена помірно зеленого з відтінком насичених кольорів
збільшення жовчного міхура відсутнє збільшений у 50%
наявність загальних симптомів часто як продром як результат обтурації жовчних шляхів
аналіз сечі уробіліногенурія, білірубінурія уробіліногенурія перемінна, при повній обтурації- відсутня
кал не характерний ахолічний
білірубінемія підвищений прямий і непрямий наростаюча (прямий)
УЗД без вогнищевих змін конкремент в холедоху,; збільшення головки панкреас, збільшення жовчного міхура і холедоха при РГПЗ
ФГДС без особливостей наявність пухлини в ділянці Фатерового сосочка, інфільтрація стінки дуоденум при РГПЗ, відсутність евакуації жовчі при раку холедоха і РГПЗ.
КТ без вогнищевих змін видно пухлину ГПЗ або збільшений ЖМ
Гіпотонічна дуоденографія без особливостей випрямлення “підкови” дуоденум, звуження і дефект наповнення низхідного відділу при РГПЗ

Послідовність кроків лікаря при наявності жовтяниці у хворого є наступною: загальний огляд і пальпація з метою виявлення збільшеного жовчного міхура, УЗД печінки, підшлункової залози і нирок, загальний і біохімічний аналізи крові і сечі, забір крові на визначення австралійськогоантигена. Подальші кроки залежать від результатів проведеного дослідження. Якщо є дані про механічну природу жовтяниці при відсутності даних за віддалені метастази то проводиться інтенсивна передопераційна підготовка впродовж 2 – 3 днів. Об`єм операції вирішується за результатами ревізії органів черевної порожнини.

При пухлинах хвоста підшлункової залози клініку, як це представлено в таблиці буде визначати продукція певного гормону.

Клінікоморфологічна характеристика пухлин хвоста підшлункової залози

Пухлини Гормон Первинний гормональний ефект Морфологія Клінічні прояви
Інсулома Інсулін Гіпоглікемія з високим рівнем інсуліну в крові β-клітини (90% доброяк.) Гіпоглікемія
Глюкагома Глюкагон Гіперглюкагонемія α-клітини (60% злоякісні) Гіперглікемія, ураження шкіри і підшкірної клітковини
Гастрінома Гастрин Гіперсекреція гастрину не β-клітини (іноді їх називають G-клітини) Множинні виразки ШКТ, діарея
Карциноїд Серотонін Порушення моторики кишківника не β-клітини Карциноїдний синдром з приливами, задухою, діареєю, непереносимістю алкоголю, гепатомегалією
Соматостатінома інгібіція інсуліну, секреція гастрину і панкреатичних ферментів δ-клітини Біль в животі, діарея, анемія
Панкреатична холера Вазоактивний кишечний пептид Порушення водно-солевого транспорту в кишечнику δ-1 клітини Виражена діарея, втрата маси тіла

 

ЛІКУВАННЯ ХІВОРИХ НА РПЗ, РХ, РФС.

Вибір операції при раці головки ПЗ залежить від тривалості жовтухи та даних про відсутність поширення на сусідні анатомічні структури і у віддалені органи.

Переважна більшість хворих передаються під опіку хірургів, коли тривалість жовтяниці сягає декількох місяців. Проведення таких операцій як панкреатодуоденальна резекція (ПДРПЗ) або панкреатектомія можуть бути виконані тільки в два етапи. На першому етапі формується холецистоєюностомія, а через місяць ПДРПЗ. 5-річне виживання після цих операцій становить біля 10% З погляду на те, що у переважної частини хворих під час операції виявлють поширення пухлини на прилеглі анатомічні структури то лікування обмежується формуванням біліодігестивних анастомозів. Тривалість життя цих хворих обмежується місяцями.

При пухлинах хвоста підшлункової залози виконується операція резекція його.

При раці Фатерового сосочка можливе виконання економної трансдуоденальної резекції його з частиною тканини підшлункової залози.

ЛЕКЦІЯ № 6

“Рак легенів: етіологія, клініка, діагностика, лікування”

План лекції.

- Актуальність теми і епідеміологія раку легенів (РЛ).

- Вихідний рівень знань з анатомії і фізіології легенів.

- Фактори, які визначають виникнення РЛ.

- Сучасні механізми канцерогенезу в легенях.

- Класифікація, шляхи метастазування і біологічні особливості РЛ.

- Особливості клінічного перебігу РЛ.

- Виявлення і діагностика РЛ.

- Принципи і прогноз лікування РЛ.

Рекомендована література.

А. Основна

- Білинський Б.Т. і співавт. Онкологія, 1992.

- Білинський Б.Т. і співавт. Онкологія, 1998.

- Петерсон Б.Е. Онкология, 1980.

- Трапезников Н.Н., Шайн А.А. Онкология, 1985.

Б. Додаткова

- Петерсон Б.Е. Ранняя онкологическая патология, 1985.

Актуальність теми характеризується:

- Неухильним ростом захворюваності і смертності населення у всіх розвинутих країнах світу;

- Ураженням найбільш діяльного і працездатного контингенту населення, має характер епідеміологічного лиха, тому РЛ став не тільки медичною, але і народногосподарською і соціальною проблемою;

- Агресивним перебігом (напр. в порівнянні з плоскоклітинним раком шкіри);

- Затруднення діагностики в ранньому (доклінічному) періоді перебігу хвороби;

- Недостатньою ефективністю лікування.

- З 1985 р. РЛ займає 1-ше місце в структурі онкозахворюваності чоловіків.

- Найвищі показники захворюваності на РЛ реєструються серед населення Кіровоградщини, Дніпропетровщини, Донеччини, Запоріжжя, Харківщини, Одещини, Херсонщини, Львівщини і Закарпаття.

- У світовому масштабі максимальні показники становлять107,2; мінімальні – 1,1, а в Європі – 96,8 і 18,6 чол. на 100 тис. населення.

- Співвідношення чоловіків та жінок, хворих на РЛ становить як 4:1 – 9:1.

- Найвищі показники захворюваності на РЛ припадають на вік 70 р. і вище (383 на 100 тис. чоловіків такого віку і 53 – серед жінок).

Вихідний рівень знань з анатомії і фізіології легенів.

– Легені, як судинно-трубчатий орган, складаються з:

а) трьох систем кровоносних судин малого і великого кола кровообігу;

б) трьох груп лімфовузлів по Рев’єру – внутрішньолегеневих, перибронхіальних і медіастінальних;

в) бронхіального дерева: трахея в діаметрі 2-2,5 см, головних бронхів – до 1,5 см, дольових бронхів – 0,8-1 см, сегментарних – 0,4 см в діаметрі, яких по Лінбергу нараховується 20 (в правій легені – 11, в лівій – 9);

г) в склад бронха входять незамкнуті кільця хрящів, між якими проходять пучки гладких м’язових волокон, над якими розташована слизова;

д) в нормі слизова представлена шістьма типами епітеліальних клітин – війчастих миготливих, гландулоцитів, базальних, шітко- і шпилькоподібних, нейросекреторних. Альвеоли вистелені пневмоцитами. У підслизовому шарі бронхіальні залози вистелені циліндричним епітелієм.

– РЛ може виникнути з більшості вказаних клітин , за винятком війчатого миготливого епітелію і пневмоцитів. Тому РЛ завжди бронхогенний.

– Існує 750 млн. альвеол, загальна поверхня яких у чоловіків становить 130 м2, у жінок – 104 м2. Вентиляція при фізичному навантаженні сягає 100-120 м3. Тобто, через легені людина дуже широко контактує з оточуючим зовнішнім середовищем, як в оптимальних умовах, так і при його забрудненні.

Фактори, які впливають на виникнення РЛ.

– Забруднення повітря хімічними канцерогенами, зокрема ПАУ (робітники, зайняті з нафтовидобувною і нафтопереробною промисловістю, двигунами внутрішнього згоряння органічних речовин, асфальтовим виробництвом, люди, які проживають на відстані до 4 км. навколо цих виробництв та автобаз, в будинках міст, які розташовані на регульованих перехрестях доріг, навколо підприємств азбестового виробництва – всі такі контингенти людей відносяться до груп підвищеного ризику на РЛ).

– Паління тютюну. Якщо взяти людей, які не палять, за одиницю, то при випалюванні за день 20 сигарет ризик вмерти від РЛ має 15, а 40 сигарет – в 25 разів більше. Аерозоль тютюнового диму містить понад 400 тис. різних хімічних сполук, які володіють канцерогенною дією, серед них: нікотин, нітрозаміни, стронцій, полоній, титан, миш’як, свинець та ін.

– Викиди з копалень радіоактивних руд – уранових, кобальтових, а також при аваріях на АЕС – Чехословакія, Саксонія, Кіровоград, Чорнобиль та ін.

– Робота з видобуванням мінералів, до складу яких входить азбест (хризоліт, амзіт та ін.), а також контакт з промтоварами, що містять в собі азбест, який є сильним канцерогеном. У хворих з азбестозом РЛ спостерігається в 10 разів частіше, ніж у популяції.

– Крім зазначених вище факторів ризик виникнення РЛ мають особи з хронічними запальними процесами в легенях – хр. абсцедуючі пневмонії, пневмосклероз, наслідки перенесеного туберкульозу, неспецифічні хронічні пневмонії.

– Може виникнути питання, чому не хворіють на РЛ всі люди, оскільки всі ми знаходимось в більш-менш однакових умовах оточуючого середовища? Чому чоловіки хворіють на РЛ частіше, ніж жінки?

– Для реалізації канцерогенної дії вказаних вище факторів необхідні певні умови, з них: підвищення рівня канцерогенів в оточуючому середовищі; постійний і довготривалий контакт їх з епітелієм бронхів. Останні дві умови виникають у людей у випадках заміни війчастого миготливого епітелію на плоский. До тих пір, поки слизова оболонка бронха вистелена циліндричним миготливим війчастим епітелієм, виникнення РЛ неможливе. Процес метаплазії бронхіального епітелію може бути фізіологічним і патологічним.


Читайте також:

  1. Rete-алгоритм
  2. Алгоритм
  3. Алгоритм
  4. Алгоритм 1.
  5. Алгоритм RLE
  6. Алгоритм безпосередньої заміни
  7. Алгоритм Берлекемпа-Мессі
  8. Алгоритм відшукання оптимального плану.
  9. Алгоритм Дейкстри.
  10. Алгоритм Деккера.
  11. Алгоритм Деккера.
  12. Алгоритм діагностики при травмах живота.




Переглядів: 850

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
КЛІНІКА РАКУ ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ, ПОЗАПЕЧІНКОВИХ ЖОВЧНИХ ХОДІВ, ФАТЕРОВОГО СОСОЧКА, ЖОВЧЕВОГО МІХУРА. | Сучасні механізми канцерогенезу в легенях.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.