1. Ентеросорбенти (ентеросгель, каопектат, аттапульгіт, поліфепан) адсорбують із кишечника, а деякі із крові (трансмембранно із капілярів ворсинок) різні токсичні метаболіти. Деякі із препаратів можуть адсорбувати також мікроорганізми і навіть віруси.
ТАБЛИЦЯ 70
Міжнародна
назва
Торгова
назва
Клініко-фармакологічна
характеристика
Атапульгіт
Атапульгіт-Дарниця («Дарниця», Україна)
Каопектат («Фармація і Алджон», США)
Не всмоктується в кишечнику, завдяки обволікаючій дії препарат утворює захисну плівку на слизовій шлунка, адсорбує бактерії й віруси. При діареї разову дозу препарата приймають після кожної дефекації. Проти-показаний при високій температурі, при вагітності, дітям до 3 років.
Діосмектит
Смекта («Бофур Іпсен», Франція)
Висока обволікуюча здатність до слизової шлунка, здатна адсорбувати бактерії.
Не має протипоказів.
Поліфепан
Поліфепан («Екосфера», Росія)
Препарат володіє гіпохолестеринемічною дією. В деяких випадках можлива слабість, відчуття важкості в епігастрії, закрепи.
Володіє сорбційною селективністю – адсорбує середньомолекулярні токсичні метаболіти, а високомолекулярні речовини (білки, імуноглобуліни тощо) й іони сорбції не піддаються. Селективний у відношенні сорбції мікроорганізмів – адсорбує тільки умовно-патогенну флору, тому не викликає дисбактеріоз. Не має протипоказів.
Адсорбує важкі метали, радіонукліди.
Використовують при діареї в складі комплексної терапії.
Може викликати диспепсію.
Вугілля активоване
Карболонг («Екосорб», Україна), Вугілля активоване («Стома», «Борщагівський ХФЗ», Україна)
Ентеросорбент пролонгованої дії. Адсорбує токсичні речовини, що поступають ззовні, із крові або утворюються в ШКТ. Не метаболізується в організмі і повністю виводиться через 36-48 годин. При діареї слід використовувати по 2-4 г 3-4 рази на день.
2. Силікони– хімічно інертні поверхнево-активні речовини, виготовлені на основі кремнію. Це піногасники, що зменшують поверхневий натяг утворених в кишечнику міхурців. Міхурці тріскаються, резорбуються і виводяться природнім шляхом. Препарати діють тільки на поверхні газу і не впливають на слизову кишечника та не всмоктуються, виводяться з калом в незміненому вигляді.
Силікони не токсичні, можна призначати вагітним, годувальницям, дітям. Сьогодні переважно використовують диметикон (цеолат) і симетикон (дисфлатіл, еспумізан).