Студентам належить самостійно написати домашню контрольну роботу, що складається з практичної та теоретичної частин, та захистити її. Метою цього завдання є поглиблене вивчення окремої проблеми, яка обрана студентом за допомогою викладача з програми нормативного курсу, набуття навичок самостійного наукового дослідження та ведення теоретичної дискусії. Студенти мають навчитися також здійснювати самостійні висновки у вигляді узагальнення та пропозицій, а також аргументувати їх. Перші кроки в цьому напрямі вони роблять при підготовці фіксованих виступів на семінарських заняттях, а також у процесі дискусій при обговоренні тих чи інших питань. Потрібно також навчитися оформляти науковий текст, здійснювати зноски на використані джерела, складати список літератури відповідно до вимог стандартів.
Студенти мають провести кропітку систематичну роботу із вивчення широкого кола літератури — наукових монографій, спеціальної періодичної преси, урядових документів та статистичних довідників, а також вміти використовувати загальні методи наукових досліджень. Механічне переписування тексту з монографій, учбових посібників і інших допоміжних засобів без глибокого, логічно послідовного, повного висвітлення теми не зараховується.
Типова структура ДКР: зміст, вступ, основна частина: теоретичне питання, практична частина (задача), висновки, список літератури. На титульній сторінці потрібно вказати: назву вузу та кафедри, найменування дисципліни, тему реферату, а також номер групи, прізвище, ім'я та по-батькові студента, який виконав роботу та викладача, який перевірив, внизу сторінки вказується місто та рік. Перелік використаних джерел повинен містити прізвище автора, повне найменування монографії, посібника чи статті; місто, видавництво та рік видання; кількість сторінок.