Комплексні і елементні показники точності зубчастих
Та черв’ячних передач
Загальні положення
Зубчасті колеса та передачі широко застосовуються у машинобудуванні. Вони служать для передавання сил і крутних моментів, перетворення частоти обертання та напрямку руху, лінійного руху в обертовий та навпаки тощо.
За призначенням зубчасті передачі поділяють на кінематичні, вимірювальні, силові, загального, спеціального призначення; за формою робочих поверхонь зубчастих коліс — на циліндричні, конічні, гвинтові, шнекові, гіпоїдні, рейкові; за напрямком зубів — на прямо-, косозубі, шевронні; за профілем зубів — на еволь-вентні, циклоїдні, колові; за розміщенням зубів на колесі — на колеса із зовнішнім і внутрішнім зчепленням.
За швидкістю обертання зубчасті передачі бувають тихохідними та швидкісними. Наприклад, колова швидкість обертання зубчастих коліс турбінних редукторів може досягати 100 м/с, а потужність, що передається ними — 50 Мвт. Зубчасті передачі засобів вимірювання призначені для передавання мізерних навантажень, але вимоги до їх точності дуже високі. До тихохідних належать також зубчасті передачі редукторів транспортерів, ескалаторів, для яких значними є силові навантаження та низькі вимоги до їх точності. Поширені у техніці також реверсивні зубчасті передачі, окремою вимогою до яких є відсутність проміжків тощо.
Велике розмаїття зубчастих коліс і передач ставить до них різні вимоги, які можуть бути несумісними. Тому уніфікація та стандартизація параметрів, методів і засобів їх вимірювання та контролю — це складне й актуальне завдання.