Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Природне середовище і людина

 

Взаємовідносини між людиною і природою — най­більша проблема, яка хвилює сучасне суспільство. Це й зрозуміло, бо природа — один з компонентів середови­ща існування людини, і від її стану залежить майбутнє всього людства. Природа — у широкому розумінні сло­ва — це увесь матеріально-енергетичний та інформацій­ний прояв Всесвіту. Безумовно, це поняття стосується і живого світу планети Земля, у тому числі людини.

Природне середовище або довкілля зумовлено наяв­ністю абіотичних та біотичних чинників існування людини у навколишньому середовищі.

Абіотичні чинники — сукупність неорганічних ре­човин, які є основою існування біосфери. Наприклад: склад атмосферного повітря, наявність у ньому домішок, склад води і наявність у ній неорганічних речовин, температура повітря, атмосферний тиск, радіаційний фон тощо.

* Гомеостаз — процес, що регулює або підтримує систему в стійкому стані відносно змінного навколишнього середовища.

* Метаболізм — сукупність процесів хімічних перетворень речовини та енергії у живих організмах і обмін речовинами та енергією між організмом і навколишнім середовищем.

 

Активність Діяльність Результат
Природний компонент
Техногенний компонент
Соціальний компонент


 

 

Рис. 2.1. Модель життєдіяльності людини в системі "Л — НС"

Біотичні чинники — це сукупність живих організ­мів, які своєю життєдіяльністю впливають на інші ор­ганізми, у тому числі на людину. Наприклад: рослини виділяють кисень, необхідний людям, тваринам, а ті, у свою чергу, забезпечують надходження в атмосферу вуглекислого газу, який використовують рослини у процесі фотосинтезу.

Існує чотири групи основних функцій, які стосовно людини виконує природна сфера:

1) фізіологічна— підтримує життя людини як біо­логічного виду;

2) соціальна— забезпечує формування людини як соціума;

3) економічна— визначає діяльність економічних умов існування людини, а також відтворення лю­дини як трудового ресурсу;

4) екологічнаформує, регулює і підтримує стан екосистеми, в якій відбувається життєдіяльність людини.

Унаслідок розвитку природних законів (фізичних, хімічних, біологічних) близько 5 млрд років тому винило і безперервно розвивається життя на Землі. Живі істоти народжувалися, поступово еволюціонували від найпростіших до все більш складних систем з їх цен­тром — головним мозком, створили нове середовище під назвою "ноосфера".

Людина — найвищий ступінь розвитку живих орга­нізмів на землі, суб'єкт суспільної історичної діяльності і культури. В. Вернадський підкреслював, що людина без природного середовища, яке підтримує її існуван­ня, не можлива. Між організмом людини і природним середовищем постійно відбувається обмін речовин. Із природного середовища організм отримує кисень і по­живні речовини, а до природного середовища надходять шкідливі продукти розпаду. У сприятливих умовах середовища людина отримує можливість для свого ком­фортного існування, але, разом із тим, відхилення пара­метрів середовища від норми створює загрозу для її життя і здоров'я.

На організм людини впливають різноманітні природ­ні чинники: атмосферний тиск, коливання температу­ри, вологість, рівень сонячної радіації, хмарність, опа­ди, вітер, землетруси.

Атмосферний тиск — це сила, з якою повітря тисне на земну поверхню, на всі предмети, які в ній знаходяться. Нормальний атмосферний тиск становить 760 мм рт. ст. З висотою тиск зменшується. Тиск також залежить і від температури повітря. Існує два основних види атмо­сферної циркуляції. Циклони — це висхідні атмосферні вихори із замкненою ділянкою низького тиску в центрі, й антициклони — низькі атмосферні вихори з високим тиском у центрі.

Надлишковий тиск утворюється фронтом ударної хвилі під час аварій на вибухонебезпечних об'єктах або при ядерному вибуху. При цьому, залежно від величиниднадлишкового тиску, людина може отримати травми різного ступеня чи загинути.

Температура повітря залежить головним чином від географічної широти місцевості. На річний і добовий хід температури впливають також атмосферна циркуляція і підстилаюча поверхня.

Україна розміщена у помірному кліматичному по­ясі, має помірно-континентальний клімат, і лише пів­денний берег Криму — субтропічний. Температура в основному залежить від величини сонячної радіації. Середні температури січня -2—8 °С на більшій частині території України і +2—4 °С — на півдні Криму. Середні температури липня +17—19 °С, а в південних районах і в Криму +22—23 °С.

Оптимальною температурою повітря, за якої забез­печується максимальна продуктивність праці, є по­зитивна температура 18—22 °С. Надзвичайно висока температура або дуже низька при високій вологості суттєво впливає на координацію рухів людини і точ­ність реакції, що в умовах виробничої діяльності може спричинити аварійні ситуації.

Вологість залежить від кліматичних умов, пори року і доби. Відносна вологість повітря — параметр надзвичайно динамічний. На території України величина цьо­го параметру може коливатися від 90 % до 100 % у до­щову погоду, і до ЗО—40 % — у суху. Однак такі зміни вологості небезпеки для життя не становлять.

Освітленість — величина світлового потоку, що падає на одиницю поверхні. Вона повинна забезпечити зорове сприйняття предметів або їх реєстрацію за допомогою приладів. Неправильне розташування джерел світла, мала освітленість або досить велика може призвести до аварійної ситуації.

Загалом параметри природного середовища дуже активно впливають на життєдіяльність людини. Однак, якщо під дією тих чи інших чинників параметри ви­йдуть за межі сталих для певного реґіону, то створяться умови, які можуть призвести до порушення або повного припинення життєдіяльності. Такі умови вважаються небезпечними, а обставини, що склалися при цьому, характеризуються як небезпека.

Це Як стверджують вчені, за останні роки збільшилась кількість

цікаво вибухівна Сонці, які несуть заряди магнітного поля, що викли-
знатикають "геомагнітні бурі", які дуже нега­тивно впливають на

людей, хворих на сер­цево-судинні захворювання.

У результаті цілеспрямованої діяльності людини бу­ло розроблено і створено знаряддя праці та комфортні умови проживання. Як наслідок, людина впродовж багатьох століть втручалася у природну сферу, викори­стовуючи все більше "її ресурсів. Причому, на відміну від інших істот, людина застосовувала не тільки ті речо­вини, які потрібні для її фізіологічних потреб (кисень, воду, продукти харчування), але й величезну кількість копалин, лісових та інших матеріалів, потрібних для функціонування сотень тисяч електростанцій, фабрик, заводів. Відходи потрапляли у навколишнє середовище у кількості, що перевищувала можливості його самоочищен­ня, що призвело до порушення екологічної рівноваги на планеті. У результаті такої виробничої діяльності люд­ства наприкінці XX — початку XXI століть кількість різного роду небезпек на Землі збільшилася; з'явились небезпеки глобального характеру.

Серед таких глобальних проблем людства,що за­грожують його безпеці, можна виділити такі:

— вичерпання запасів корисних копалин та джерел енергії;

— зміну якісних характеристик глобальних геосфер (ат­мосфери, гідросфери, літосфери) та зміну клімату;

— неконтрольоване зростання населення;

— урбанізацію міст;

— утилізацію виробничих і побутових відходів;

— кометно-астероїдну загрозу;

— гонку озброєнь, випробування ядерної зброї.

Розглянемо детальніше кожну з цих проблем.

Вичерпання запасів корисних копалин та джерел енер­гії. Споживання корисних копалин і природних джерел енергії у сфері матеріального виробництва у світі з року врік збільшується.

Планета Земля має величезні, але не безмежні запаси корисних копалин і джерел енергії.

Сьогодні населення щорічно виробляє і споживає енергію, еквівалентну приблизно 5 млрд тонн най­кращого вугілля — антрациту. За даними вчених, це споживання буде збільшуватися вдвічі кожні 20 років, що може призвести до повного вичерпання природних енергетичних ресурсів планети — вугілля, нафти, газу, які, до речі, не відновлюються. Ресурси обмеження є одним з чинників, які в найближчі десятиліття сприяти­муть розробленню і використанню новітніх технологій, забезпеченню зниження питомого споживання енерго­ресурсів, скороченню екологічно шкідливих викидів.

Це Існує величезний запас для скорочення питомого споживання

цікавоенергії. Наприклад, споживання енергії на кожні 100 дол. ВВП

знати становить 13 кг нафтового еквіваленту в Японії, 18 кг у Німеччині, 35 кг у СІЛА, 50 кг у Канаді, 254 кг — Румунії. У краї­нах, що розвиваються, енергія використо­вується ще більш, неефективно, сягаючи 187 кг нафтового еквіваленту на 100 дол. ВВП в Китаї, 154 кг — в Алжирі, 132 кг — в Індії, 105 кг в Єгипті, 94 кг у Зімбабве, 93 кг у Венесуеллі.


Читайте також:

  1. Qорганізаційне середовище, в якому виконується робота
  2. А природне - соціальне
  3. А-кролик, Б-кішка, В-мавпа, Г-людина.
  4. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  5. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  6. Авілум – “син чоловіка” – повноправна людина, охороні його життя, здоров’я, захисту його майнових інтересів присвячена значна частина законника.
  7. Аерозолями називають дисперсні системи, дисперсною фазою яких можуть бути тверді частинки або крапельки рідини, а дисперсійним середовищем є газ ( повітря ).
  8. Антропогенний вплив на навколишнє середовище
  9. Антропогенний вплив на навколишнє середовище
  10. Антропогенний вплив на навколишнє середовище УКРАЇНИ
  11. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  12. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми




Переглядів: 397

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Зміна якісних характеристик глобальних геосфер (атмосфери, гідросфери, літосфери) та зміна клімату.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.032 сек.