Порівняно з автомобільними аварії на залізничному транспорті трапляються не так часто. За рік в Україні внаслідок аварій на всіх залізничних дорогах гине в середньому від 20 до ЗО осіб. Водночас згідно зі статистикою кількість аварій та інцидентів на вантажних поїздах має тенденцію зростання. Визначальним чин-ником, який впливає на безпеку залізничного руху залишається зношеність технічних засобів, а також людський чинник.
З огляду на безпеку найкращі місця у центральних вагонах потяга, оскільки у разі зіткнення потерпають крайні вагони — на їх руйнування припадає основна сила інерції. Трапляється, що і сам пасажир може стати причиною екстремальної ситуації.
Кілька правил безпеки:
— не відкривайте під час руху потяга зовнішні двері, не стійте на підніжці;
— не висувайтесь з вікон;
— стійко розташовуйте багаж на верхніх полицях;
— не возіть із собою вибухові і легкозаймисті речовини;
— не зривайте без необхідності стоп-кран. Пам'ятайте, що навіть при пожежі поїзд не можна зупиняти на мосту, у тунелі та інших місцях, де ускладнюється евакуація;
— відчуваючи запах горілої гуми чи при появі диму, терміново повідомте про це провідника.
Можливість врятуватися при аварії залежить від дій самого пасажира.
Як вибиратися з вагона, залежить від обставин. Головне — не метушитися і не боятися. Звичайний шлях евакуації — це через два виходи в бік, де немає рейок зустрічного руху. Можна використовувати вікна — аварійні виходи. Найчастіше це вікна 3-го та 6-го купе. При задимленні або пожежі перш, ніж вийти в коридор, треба захистити органи дихання щільною тканиною, головним убором.