Шановні громадяни суверенної держави Україна! Ми звертаємося до вас саме таким чином, аби підкреслити усю важливість теми, про яку піде мова в цьому розділі.
Як ви добре знаєте, сьогодні зовсім не рідкі надзвичайні ситуації, які загрожують безпеці громадян. Щодня з екранів телевізорів, по радіо, у газетах ви довідуєтеся про величезну кількість криміногенних подій, жертвами яких стають люди різного віку, статі, соціального стану. Тому тема, що пропонується вам на сторінках посібника, має велике значення і для вас.
На жаль, ми не завжди надаємо значення таким поняттям, як «безпечна поведінка» і часто самі провокуємо злочинців на здійснення незаконних дій проти нас. Така поведінка називається «віктимною» (від англ. «victim» - жертва).
Наприклад, до проявів віктимної поведінки належать:
- дорогі речі на балконі (їхня демонстрація);
- записка в двері, яка повідомляє, що ключ знаходиться під килимком;
- забита газетами поштова скринька, що свідчить про тривалу відсутність хазяїв будинку та ін.
Згадайте, як ви поводитеся з незнайомцями? Ось, наприклад, ви знаходитеся вдома на самоті. До квартири подзвонили і на ваше питання: «Хто?» вам відповіли голосним стривоженим голосом: «Терміново відкрийте, сантехнік! Ви заливаєте нижній поверх гарячою водою!»
Швидше за все більшість з вас злякається і відкриє двері, не подумавши про те, що вас очікує за нею. Тільки деякі згадають ті застереження, про які з дитинства розповідали батьки, вчителі, дорослі.
Звичайно, у подібній ситуації вам необхідно зажадати, щоб «сантехнік» подзвонив до сусідів, яких ви знаєте, або попросити його прийти з міліцією. А в цей час вам, про всяк випадок, можна самостійно перекрити кран (дорослі вже!) і зателефонувати батькам. Краще вам помилитися і не пустити дійсного сантехніка, ніж «запросити» додому злочинця.
Погодьтеся, таких простих життєвих ситуацій безліч! Тільки напрошується питання: