Тема. Капіталістична еволюція України у складі Австро-Угорської та Російської імперії, її особливості у ХІХ столітті
Адміністративно-політичний статус України у складі Російської та Австро-Угорської імперій. Модернізаційні процеси у ХІХ ст.: зародження й становлення індустріального суспільства та початок формування модерної української нації. Криза кріпосницької системи. Початок промислового перевороту, його особливості в Україні.
Україна в умовах соціально-економічних реформ у Російській імперії. Скасування кріпацтва (1861 р.). Земська, судова, освітня реформи та їх наслідки. Завершення промислового перевороту (60-80 рр. ХІХ ст.) Розвиток міст, банківської системи, центрів зовнішньої торгівлі. Формування товарно-грошових відносин в аграрному секторі. Формування національної буржуазії (Чикаленки, Харитоненки, Яхненки, Іщенки, Рутченки та ін.) Зміни в структурі української нації у другій половині ХІХ ст. Одеса у ХІХ столітті.
Західноукраїнські землі у ХІХ ст.
Суспільно-політичні течії в Україні та український національний рух. Громадівський рух Києва, Одеси, Полтави, Чернігова. Недільні школи. М. Старицький, П. Рудченко, В. Самійленко, М. Драгоманов, С. Подолинський та ін. Валуєвський циркуляр (1863 р.) і Емський указ (1876 р.) та переслідування українофілів. Перша українська політична організація – «Братство тарасівців” (1891 р.). Ю. Липа, М. Міхновський, Б. Грінченко та ін.
Утворення українських партій в Галичині та їх програмні вимоги. (Русько-українська радикальна партія, Українська соціал-демократична партія, Українська націонал-демократична партія). Наукова та політична діяльність М. Грушевського, Є. Левицького та ін.