Тема. Гетьманщина у складі Російської імперії. Остаточна ліквідація української державності ХVІІ-ХVІІІ ст.
Адміністративно-політичний устрій Лівобережної України і Слобожанщини, його особливості. Соціально-економічне та політичне становище українського суспільства. “Вічний мир” 1686 р. – остаточне закріплення поділу України. Зміна соціального та національного складу населення. Розширення феодального землеволодіння, посилення феодального гніту. Цехове ремесло та промисли.
Коломацькі статті (1687 р.). Гетьманування Івана Мазепи, його соціальна та економічна політика. Сприяння розвитку освіти і культури на Лівобережжі та Слобожанщині. Участь України у Північній війні. Союз зі Швецією. Знищення Запорозької Січі (1709 р.).
Пилип Орлик та його документи «Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького» (Конституція П. Орлика) та “Вивід прав України”. Перша українська політична еміграція (“мазепинці”). Антиукраїнська політика Петра І.
Наказний гетьман П. Полуботок. Гетьман Д. Апостол. Економічна політика, реформи судових установ. Робота кодифікаційної комісії. Обмеження автономії України після смерті Д. Апостола. Встановлення влади Правління гетьманського уряду (1734-1750 рр.). Гетьманування К. Розумовського (1750-1764 рр.). Тимчасове уповільнення процесу експансії Російської імперії на територію України. Участь запорожців в російсько-турецьких війнах. Остаточне скасування української автономії за часів правління Катерини ІІ. Знищення Запорозької Січі (1775 р.). Нова Січ та “Вольності Війська Запорозького”. Чорноморське козацтво.
Економічний розвиток Лівобережної України. Зміни в промисловому виробництві (використання найманої праці, поява великих мануфактур, посилення економічних зв’язків між регіонами тощо). Розвиток сільського господарства, ремесла та товарного виробництва. Внутрішня та зовнішня торгівля. Юридичне запровадження кріпосного права в Україні (1783 р.).
Приєднання Південної України до Російської імперії. Заселення півдня України та заснування нових міст (Катеринослава, Миколаєва, Одеси, Херсону).
Суспільно-політичне становище Правобережної України у ХVІІІ ст. Розвиток феодального землеволодіння. Фільварки. Повстання С. Палія. Гайдамацький рух та його наслідки. Причини, характер та історичне значення “Коліївщини”. Поділи Польщі (1772, 1793, 1795 рр.) та становище українських земель.