Тема. Україна в другій половині ХVІІ ст. “Руїна”: її соціально-політична сутність та наслідки
Соціально - економічне та політичне становище України після смерті Б.Хмельницького. Криза української державності. Варіативність цивілізаційного розвитку українського суспільства під час війни та Руїни: прискорення процесів формування капіталістичних відносин, поглиблення кризи феодалізму.
Державотворча діяльність І. Виговського. Гадяцька угода 1658 р. та намагання І. Виговського здобути рівноправний статус у складі федерації Речі Посполитої. Відновлення гетьманування Ю. Хмельницького. Підписання нової редакції Переяславських статей (1659 р.) та Слободищенський трактат (1660 р.).
«Руїна». Розчленування України на Лівобережну і Правобережну. Причини “Руїни”. “Чорна рада” 1663 р. Гетьмани П. Тетеря та І. Брюховецький. Андрусівське перемир’я (1667 р.). Державотворча діяльність гетьмана П. Дорошенка та особливості його внутрішньої і зовнішньої політики. П.Дорошенко – гетьман усієї України (1668 р.). Бучацький договір 1672 р. та його наслідки для України. Гетьман Д. Многогрішний та підписання Глухівських статей (1669 р.), відновлення автономії України. Основні напрямки економічної політики гетьманів Лівобережної України (І. Брюховецький, Д. Многогрішний, І. Самойлович). Запорозька Січ та Слобожанщина за часів “Руїни”. Діяльність кошового отамана І. Сірка. Органи козацького самоврядування на Слобожанщині.
Україна в системі міжнародних економічних відносин другої половини ХVІІ століття.