19 серпня 1991 р. у СРСР здійснено спробу державного перевороту, що прискорило процес утворення самостійної Української держави. Через кілька днів, 24 серпня 1991 р., схвалений Акт проголошення незалежності України.
Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла над Україною у зв'язку зі спробою державного перевороту 19 серпня, виходячи з права українського народу на самовизначення, здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада урочисто проголосила незалежність України та створення самостійної держави - України.
Територія України проголошувалася неподільною і недоторканною, а з проголошенням незалежності на її території діють виключно Конституція та закони України.
День прийняття Акту проголошення незалежності України
- 24 серпня - оголошено національним святом - Днем незалежності України.
На підтвердження Акту проголошення незалежності України Верховна Рада призначила проведення республіканського референдуму. Такий референдум відбувся 1 грудня 1991 р. 90,32% з числа громадян, тих, які взяли участь у референдумі, проголосували за державну незалежність України.
Правонаступництво України
Правонаступництво - це перехід прав і обов'язків від одного суб'єкту конституційного права до іншого. Правонаступництво відбувається тоді, коли з різних причин (розпаду, об'єднання тощо) утворюються нові держави і виникає необхідність з'ясувати, які права і обов'язки держав-попередниць переходять до новостворених держав.
Україна виникла в результаті розпаду колишнього СРСР, вона стала універсальною правонаступницею УРСР і частково