Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методичні вказівки

Вихідним положенням для поняття сутності фінансів є розуміння того, що фінанси – це одна з конкретних історичних форм економічних відносин, функціонування яких пов’язане з об’єктивною необхідністю розподілу й перерозподілу вартості валового суспільного продукту. У процесі розподілу формуються та використовуються грошові фонди, призначені для задоволення суспільних і особистих потреб.

Історичний характер фінансів як об’єктивної економічної категорії підтверджує той факт, що її посутні характеристики не можуть кардинально змінюватися із зміною суспільно-економічної формації. Будучи історичною наукою, фінанси незалежно від суспільної формації завжди направлені на розробку ефективної системи формування і використання фондів і доходів, які мають забезпечувати виконання державою своїх функцій. Разом із тим, не зважаючи на спільність посутніх характеристик, у кожній з формацій фінанси мають свої відмінності за соціальною направленістю, роллю у суспільному виробництві, за конкретними формами фінансових відносин тощо.

Вивчаючи цю тему необхідно засвоїти, що фінанси, породжені розподільчим процесом, тобто економічними відносинами, пов’язаними з розподілом вартості валового суспільного продукту, використовуються на всіх стадіях його руху: виробництва, розподілу, обміну і споживання.

Об’єктами фінансів є ВВП, а в окремих випадках об’єктом фінансів є національне багатство (в умовах критичного стану).

Суб’єктами фінансів є держава, юридичні і фізичні особи.

Характерними рисами сучасних фінансів є грошова форма (на відміну від натуральних (бартерних) відносин) та розподільчий характер, розподіл ВВП через реальні грошові фонди (на відміну від цінового розподілу, тобто відсутній еквівалентний обмін).

Вивчаючи функції фінансів, необхідно зрозуміти, що функція економічної категорії – це прояв її у дії, вияв притаманних категорії властивостей. Функції завжди є похідними від сутності, яку вони виражають, і показують як, яким чином реалізується суспільне призначення даної економічної категорії. Оскільки специфічним суспільним призначенням фінансів є забезпечення розподілу і перерозподілу вартості валового продукту, вираженої у грошовій формі, між різними суб’єктами господарювання і напрямами цільового використання, сутність фінансів виявляється, перш за все, через розподільну функцію. Фінанси з допомогою розподільчої функції обслуговують різні етапи розподілу (первинний розподіл і перерозподіл вартості суспільного продукту), різні рівні управління економікою (загальнодержавний і регіональний), різні сфери суспільного життя (сфера матеріального виробництва, сфера обігу і споживання). Фінансовому розподілу притаманні й різні види розподілу – внутрішньогосподарський, внутрішньогалузевий, міжгалузевий, міжтериторіальний.

Слід звернути увагу на дискусійні питання щодо сутності й функцій фінансів, на різні погляди вчених економістів щодо економічної природи і меж фінансових відносин, характеристики якісних ознак, що визначають специфіку фінансів як економічної категорії, визнання поряд з розподільною і контрольною функціями таких функцій фінансів, як виробнича, стимулююча, регулююча тощо.

В процесі розподілу ВВП у держави, підприємств, організацій формуються доходи і грошові нагромадження, які є основою фінансових ресурсів. Поняття фінансові ресурси визначають як грошові фонди, які створюються в процесі розподілу і використання валового внутрішнього продукту за певний період часу (макрорівень) та визначають також як акумульовані підприємством з різних джерел грошові кошти, які надходять в його обіг і призначені для покриття потреб підприємства (мікрорівень).

Слід також звернути увагу на те, що докорінні зміни у відносинах власності та більш активне використання економічних регуляторів в умовах розвитку ринкових відносин потребують радикального перегляду і переосмислення традиційних форм і методів впливу фінансів на суспільне виробництво. Саме з цих позицій слід розглядати такі форми впливу фінансів на суспільне виробництво як:

1) забезпечення джерел економічного розвитку на основі розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів згідно із заданими структурними пропорціями розвитку матеріального виробництва, невиробничої сфери та соціальними цілями;

2) регулювання шляхом застосування різних фінансових методів формування фінансових ресурсів та їх використання.

При цьому, чим вищий рівень розвитку суспільства та його народного господарства, тим значнішою є роль фінансового регулювання.

Слід пам’ятати, що фінанси відіграють важливу роль і в розвитку соціальної сфери. Від розмірів, порядку формування та використання різних централізованих і децентралізованих грошових фондів значною мірою залежить соціальний розвиток країни.

Запитання до теми:

1 Які є соціально-економічні передумови виникнення фінансів?

2 У чому полягає сутність фінансів?

3 Які специфічні ознаки притаманні фінансам і в чому їх відмінність від грошей?

4 Дайте характеристику функцій фінансів як виявлення їх найважливіших ознак, властивостей і суспільного призначення?

5 Що являють собою фінансові ресурси? Склад та джерела фінансових ресурсів.

6 Яку роль відіграють фінанси в економічній системі?

 

ЗМ 2 Фінансова система

С2.1Структура і принципи побудови фінансової системи (1 год)

1 Поняття фінансової системи та її функції.

2 Сфери та ланки фінансової системи.

3 Організаційні основи функціонування фінансової системи.


Читайте також:

  1. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  2. II. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  3. V. ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ
  4. VIІ. Короткі методичні вказівки до роботи студентів на практичному занятті
  5. Вказівки до виконання контрольної роботи
  6. ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
  7. Вказівки до компоновки міжповерхового Перекриття
  8. ВКАЗІВКИ ДО КОНСТРУЮВАННЯ
  9. ВКАЗІВКИ ДО КОНСТРУЮВАННЯ КОЛОН
  10. Вказівки до конструювання плити
  11. Вказівки до конструювання фундаментів
  12. Вказівки до розв’язання.




Переглядів: 269

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зміст семінарських занять | Методичні вказівки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.