Споживач витрачає 20 грош. од. на придбання товарів Х та У, ціна яких однакова і дорівнює 10 грош. од. Побудуйте криву “дохід-споживання” для цього споживача, якщо рівень його доходу послідовно змінюватиметься з 20 до 40 грош. од., з 40 до 60, а рівень цін залишатиметься незмінним. Для якого типу товарів характерна така конфігурація кривої?
Вправа 4.
Споживач має дохід 20 грош. од. і витрачає його на придбання блага Х за ціною 10 грош. од. і блага У за ціною 20 грош. од. Вибір споживача, що максимізує корисність, включає 12 одиниць Х і 4 одиниці У. Збільшення ціни товару Х до 20 грош. од. викликає зменшення точки рівноваги (4Х; 6У), зниження до 5 грош. од. – відповідно (20Х; 5У):
а) зобразіть графічно, як змінюватиметься положення бюджетної лінії у разі зниження та підвищення ціни;
б) побудуйте лінію “ціна-споживання”;
в) побудуйте криву попиту споживача на товар Х.
Вправа 5.
Який вигляд буде мати крива “дохід-споживання”, якщо:
а) споживання товарів Х та У зростає в однаковій мірі;
б) спочатку зростає швидше споживання товару У, а потім товару Х;
в) споживання товару Х нейтральне;
г) спочатку споживаються обидва товари, а потім товар Х стає низькоякісним і його споживання скорочується;
д) спочатку споживаються обидва товари, а потім товар У стає низькоякісним і його споживання різко скорочується
Вправа 6.
Споживач витрачає весь свій доход на товари Х та У. початкові ціни товарів становили відповідно: Рх – 15 грн., Ру = 25 грн. оптимальний споживчий кошик складався з 20 одиниць товару Х та 30 одиниць товару У.
Визначте, чи зміниться добробут споживача, якщо його уподобання залишаються незмінними, ціни благ становитимуть Рх = 15 грн., Ру = 20 грн., а на купівлю цих товарів він зможе витратити 900 грн.