Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сюрреалізм

Сюрреалізм виник у Франції після Першої світової війни в 20-х рр. XX ст. і набув поширення по всій Європі.

Термін "сюрреалізм" походить від французького "surrealism - "надреалізм". Уперше він був ужитий у 1917 р. поетом Г.Аполлінером для характеристики власного твору як новаторського мистецтва, котрому має належати майбутнє.

Основні ідеї сюрреалізму визначив відомий французький поет А. Бертон в "Маніфесті сюрреалізму".

Одним з найбільш яскравих представників сюрреалізму був іспанський живописець С. Далі. Поділяли естетичну концепцію сюрреалізму: М. Цюишн, П. Клсс, М. Ернс, А. Массон та ін.

Сюрреалізм (сюрреалізм виник на початку сторіччя й означає «надреалізм» (франц. сюр – над - один з напрямів модернізму, який спирається на діяльність фантазії, уявлення, а часом і напівсвідомості.Теоретично це мистецтво базується на ідеалістичних концепціях XIX - початку XX ст.: інтуїтивізмі, фрейдизмі та ін. Очолив сюрреалізм письменник Андре Бретон. Його підтримали художники У.Арп, М.Ернст, поети П.Елюар, Б.Перета та ін. При створенні художніх творів, як вважали сюрреалісти, необхід­но ізолювати мислення, волю. Тому за кращий стан для створен­ня робіт вбачали стан духовного сп'яніння, сну, марення, галюцинацій, тобто стан, який не контролює розум. Художники намагалися проникнути у глибину людської душі, тому записували сновидіння, вивчали творчість дітей та психічно хворих. Найбільш відомим художником-сюрреалістом XX ст. був С. Далі. Він не тільки займався живописом, але й оформляв театральні вистави, брав участь у створенні кіносценаріїв, постановці фільмів, працював у журналах мод, оформляв вітрини, інтер'єри крамниць тощо.

Сюрреалізм поширився й на кіномистецтво (К. Шаброль, Л. Бюнюель та ін.). І за наших днів сюрреалізм продовжує впливати на сучасне мистецтво.

Сюрреалізм став формою всеохопного протесту проти культур­них, соціальних і політичних цінностей - проявом невдоволення культурою. Тож основне його гасло - "Кохання, краса, бунт".

Естетична концепціясюрреалізму ґрунтувалася на ідеях психоаналітичної філософії 3.Фрейда. Митців зацікавила ідея підсвідомого й теорія сновидінь філософа. Сфера підсвідо­мого, за 3. Фрейдом, - провідна в житті людини, адже вона визначає поведінку, ідеї, творчі можливості людини. Сон - це стан розкріпачення підсвідомого, тому у сні живе більш багатий і цікавий розум, аніж в активному стані людини.

Методом відображенняосновних ідей художники-сюрреалісти обрали колаж - спонтанне, випадкове зіставлення незв'язаних між собою образів. Суть методу розкривається у фразі відомого сюрреаліста І.Дюкасса: "прекрасний, як випадкова зустріч швацької машинки та парасолі на анатомічному столі".

Досягненню цього допоміг сам 3.Фрейд, запропонувавши аналізувати думки, вимовлені в якомога швидшому монолозі, коли свідомість людини не встигає винести ніяких суджень. Сюрреалісти цього домагалися через записане чи замальоване сновидіння відразу після пробудження від сну чи галюцинації.

Ідеї сюрреалізму вплинули на пізніші мистецькі напрями - експресіонізм, абстракціонізм, поп-арт, концептуалізм тощо.


Читайте також:

  1. Абстракціонізм. Експресіонізм. Сюрреалізм.
  2. Становлення нових форм мистецтва: футуризм, сюрреалізм, дадаїзм




Переглядів: 1669

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Постімпресіоністична традиція | Експресіонізм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.