Пом’якшувальні засоби – це жири і жироподібні речовини тваринного, рослинного і мінерального походження, які при нанесенні на шкіру, слизові оболонки та поверхню рани вкривають тканини рівномірним тонким шаром, попереджуючи подразнення чутливих рецепторів, а також роблять тканини більш еластичними, стимулюючи кровообіг і таким чином діючи протизапально.
G Місцева дія пом’якшувальних засобів зменшує біль при запаленні та сприяє нормалізації обмінних процесів і прискорює епітелізацію травмованої шкіри та слизових оболонок. Жироподібні речовини попереджують висихання шкіри, тим самим значно зменшують ризик появи тріщин, а значить, попереджують розвиток запальних процесів.
Пом’якшувальні засоби широко використовують у чистому вигляді втиранням у шкіру, нанесенням на слизові оболонки, поверхню рани та при опіках.
Крім того, вони є незамінними як формоутворюючі для виготовлення мазей, паст- лініментів, свічок.
Лікарські форми, виготовлені на основі жирів, непридатні для тривалого зберігання у зв’язку з поступовим їх окисленням і утворенням токсичних речовин. Жироподібні речовини (вазелін, парафін) хімічно стійкі і не псуються.
Вазелін
GПродукт перегонки нафти. За ступенем забарвлення розрізняють вазелін білий та жовтий.
Однорідна прозора маса, нерозчинна у воді, добре змішується з оліями та жирами.
Вазелінова олія – (рідкий парафін)
Суміш рідких вуглеводів нафти. Прозора масляниста рідина без запаху та смаку. Застосовують зовнішньо як вазелін, а також всередину для прискорення проходження фекальних мас.
Віск
Тверда маса з температурою плавлення 63 – 65С. Застосовують віск як складові частини формоутворюючих при виготовленні паст, пластирів, мазей.