Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Правовий режим майна підприємницьких товариств


241


 


і в іноземній валюті) сукупність вкладів, об'єднаних учасника­ми при створенні господарського товариства для забезпечен­ня його діяльності (О. Р. Кібенко); як грошового еквівалента майна, яке повинно передаватися товариству у вигляді внесків для забезпечення його діяльності та як сплати його учасника­ми отримуваних ними майнових прав (О. С. Янкова); як суми вкладів учасників, що виконують функції джерела коштів това­риства (С. В. Глібко).

Не вдаючись до критики цих визначень, варто звернути ува­гу на їх сутність — це виявлення структурно-функціонального та стартового призначення статутного капіталу, сформованого за рахунок вкладів учасників товариства/оплати акцій.

Деякі з фахівців вважають, що статутний капітал (фонд) за сучасних умов потрібен лише для покриття витрат, пов'язаних із державною реєстрацією відповідного товариства, та для за­безпечення його діяльності в початковий період існування. Ста­тутний капітал (фонд) безпосередньо не пов'язаний ні з гроши­ма, ні з майном, що передаються як вклади або на оплату акцій, тому що гроші корпорацією можуть вільно використовуватись, а майно може відчужуватися, споживатися або списуватися як зношене, що не впливає на розмір статутного капіталу. У зв'яз­ку з цим статутний капітал ніколи не свідчить про дійсну вар­тість майна, яке знаходиться на балансі корпорації, і сам по собі не є об'єктом, який реально існує.

Статутний капітал безпосередньо пов'язаний з корпоратив­ними правами, бо згідно зі ст. 167 ГК ці права належать учасни­кам товариства відповідно до їх частки в статутному (складено­му) капіталі. Про це зазначається і в податковому законодавстві (п. 1.8 ст. 1 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств»), за яким корпоративні права існують тільки там, де є статутний капітал. І навпаки.

Таким чином, у понятті статутного капіталу зосереджено обліково-бухгалтерський підхід з правовим аспектом, і через нього простежується зв'язок між правовим режимом майна учас­ників, яке вноситься ними як вклади/оплата акцій при створенні господарського товариства, майна цього господарського товари­ства (права власності на нього) та корпоративних прав учасни­ків господарського товариства.

По-перше, він сформований за рахунок внесення учасника­ми вкладів у грошовому або майновому вигляді.


По-друге, статутний капітал є показником (або виразником) майна товариства. Це знаходить свій прояв у такому: при вихо­ді учасника з ТОВ йому сплачується не вартість його частки в статутному капіталі, а вартість частини майна, пропорційна цій частці. Так само провадяться розрахунки в разі смерті учасника з його правонаступниками.

По-третє, в статутному капіталі всіх товариств, крім AT, визначаються частки учасників, які за своєю природою являють собою майнові права, бо їх можна відчужувати. Статутний капі­тал AT визначається як такий, що розділений на певну кількість акцій рівної номінальної вартості. Акції ж є цінними паперами як окремі об'єкти права, прирівнені до речей.

Сам же статутний капітал, не будучи об'єктом, не може від­чужуватися. Неправильно говорити й про право власності на статутний капітал. На нього не можна звертати стягнення.

Отже, статутний капітал:

—визначає участь кожного учасника/акціонера залежно від розміру частки або кількості акцій;

—є критерієм рівноваги для співвідношення з активами, бо у разі зменшення активів і порівняння зі статутним капіталом товариство зобов'язане заявити про зменшення свого статутно­го капіталу (ч. 4 ст. 144 ЦК). Тому останній виступає показни­ком прибуткової роботи товариства;

—необхідний для розпочинання підприємницької діяльнос­ті, адже статутний капітал є першоджерелом формування майна товариства, в подальшому ж внесені засновникамидо статутно­го капіталу кошти та майно використовуються для потребтова­риства. Для цього, власне, і створюється AT: щоб зібрати більшекоштів розширенням акції. Для інших видів господарськихтова­риств статутний капітал не має такого значення;

—для притягнення учасників повного та командитноготова­риств до відповідальності по боргах товариства, яка є солідарною(ч. 1 ст. 119, ч. 1 ст. 133 ЦК), але у разі сплати одним ізучасни­ків боргу товариства за рахунок власного майна рештаучасни­ків сплачують йому кошти згідно з розміром їх часток.Відпові­дальність учасників ТДВ по боргах цього товаристває кратною вартості внесеного кожним учасником вкладу (ч. 2ст. 151 ЦК).

На підставі вищевикладеного наголошується на таких функ­ціях статутного капіталу, як стартова, гарантійна та ви­значально-структурна щодо корпоративних прав учасників.

16-535


242________________________________________________ Розділ 8

Висловлюються і пропозиції щодо інших функцій статутного капіталу — організаційної (С. В. Глібко), контрольної (Т. В. Ка-шаніна, М. Г. Іонцев), економічної, інституційноїта інформа­ційної (В. М. Кравчук), облікової (О. Р. Кібенко, А. В. Пендак Сарбах), суверенітетноїіО. М. Кірсанов), правозабезпечуваль-ної та інвестиційної.

Як можна помітити, деякі із наведених функцій перехрещу­ються, деякі є тотожними, а інші — додатково характеризують статутний капітал порівняно з трьома загальноприйнятими.

Так, стартова, інвестиційна, економічна та суверенітетна — це фактично одна й та ж сама функція, в якій відбивається по­рядок формування первісної матеріальної бази товариства та її подальшого збільшення шляхом додаткових випусків акцій або внесків учасників. Стартова функція статутного капіталу майже абсолютна і, як правило, не викликає сумнівів, адже зрозуміло, що для розпочинання бізнесу необхідне першоджерело коштів, і ним є залучення таких коштів учасників/акціонерів. Звичай­но, що таке джерело є альтернативою кредитних коштів і причо­му такою, яка довела свою ефективність та певні переваги.

Втім, слід звернути увагу на те, що стартова функція статут­ного капіталу лише тоді виконуватиме свою роль, коли залу­чатимуться дійсно привабливі матеріальні цінності. Крім гро­шових коштів, як вклади можуть вноситися і майно чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не вста­новлено законом (ч. 2 ст. 115 ЦК, ст. 13 Закону «Про господар­ські товариства»).

На відміну від стартової функції статутного капіталу, його гарантійна функція відносна і викликає істотні суперечки. Як­що раніше гарантійній функції традиційно приділялося суттєве значення, бо вважалося, що статутний капітал слугує забезпе­ченню задоволення можливих вимог кредиторів і у межах статут­ного капіталу гарантується відповідальність AT за своїми зобо­в'язаннями, то нині таке бачення все частіше піддається критиці. Наголошується на тому, що зведення статутного капіталу до зна­чення системи захисту прав учасників та кредиторів («системи попереднього контролю»), що базується на доктрині обов'язко­вого капіталу, не є ефективним. Воно сформувалося за часів від­сутності ринкового контролю за захистом прав кредиторів та акціонерів і з удосконаленням ринкових механізмів поступово має поступитися ним.


Правовий режим майна підприємницьких товариств 243

Останнім часом частіше наводяться доводи на користь то­го, що:

—не завжди одне й те ж саме джерело (статутний капітал) може виконати водночас роль початкового капіталу для забез­печення діяльності знову створеного товариства і роль гаран­та в задоволенні майнових претензій його кредиторів в майбут­ньому;

—правила про формування мінімального статутного капіта­лу та порядку його зміни є надто суворими;

—вигоди від таких правил тією мірою, що стосуються захис­ту кредиторів, є сумнівними, хоча їх витрати істотні.

Подібно до законодавства СІНА пропонується підмовитися від поняття «статутний капітал», а замість гарантійної функції статутного капіталу вважається за доцільно забезпечити віднос­ний спокій для третіх осіб «перевіркою на неспроможність» і «вимогами до балансу*. Це приведе також до зникнення зв'язку акцій зі статутним капіталом, бо завдяки такому підходу не буде потреби в такій його функції, як відображення в акціях відповід­них часток у товаристві кожного акціонера, оскільки цей капі­тал не розглядатиметься як поділений на певну кількість акцій, що купуються акціонерами, від чого залежать майнові і немай-нові права останніх.

Стан готовності України до сприйняття цієї пропозиції на сьогодні навіть не обговорюється.

Тим не менше, законодавство України містить норми, що мають на меті забезпечити додержання гарантійногфункції ста­тутного капіталу. В ньому чітко врегульоване формування ста­тутного капіталу, встановлюються його мінімальний розмір для ТОВ/ТДВ та AT, порядок його збільшення та умови і порядок зменшення. Так, згідно зі ст. 14 Закону «Про акціонерні това­риства» мінімальний статутний капітал AT має бути не менше 1250 мінімальних заробітних плат, відповідно до ст. 52 Закону «Про господарські товариства» розмір статутного капіталу ТОВ має становити щонайменше одну мінімальну заробітну плату. Оскільки для ТДВ встановлені аналогічні правила, як і для ТОВ, то до його мінімального статутного капіталу висуваються такі самі вимоги. Однак слід враховувати, що згідно зі ст. З Декрету Кабінету Міністрів України № 23-93 від 17.03.1993 р. «Про до­вірчі товариства» вартість майна, яке довірена особа (учасник


їв*


Розділ 8

товариства) бере на обслуговування у довірителів майна, не по­винна сумарно перевищувати частки учасника в статутному ка­піталі (фонді) довірчого товариства та її особистої додаткової відповідальності. Тобто від розміру статутного капіталу ТДВ безпосередньо залежить те, який обсяг коштів може ним залуча­тися від довірителів.

Крім встановлення мінімального розміру статутного капіталу ТОВ/ТДВ та AT, у законодавстві передбачаються строки його формування. Згідно з ч. З ст. 144 ЦК та ч. 2 ст. 52 Закону «Про господарські товариства» до моменту реєстрації ТОВ статутний капітал має бути сформований якнайменше на 50 відсотків, а решта його частина сплачується протягом року.

Згідно з частинами 3 та 4 ст. 11 Закону «Про акціонерні то­вариства» кожний засновник акціонерного товариства повинен оплатити повну вартість придбаних акцій до дати затвердження результатів розміщення першого випуску акцій. В іншому ви­падку AT вважається незаснованим. У будь-якому разі статут­ний капітал AT має бути сформований (акції — оплаченими) до державної реєстрації товариства, а точніше — до скликан­ня установчих зборів (ч. 5 ст. 10 Закону «Про акціонерні това­риства»). Відкрита підписка на акції не провадиться до повної сплати статутного капіталу (ч. 2 ст. 155 ЦК).

Гарантійній функції статутного капіталу відповідають:

(а) заборона зменшення розміру статутного капіталу корпо­
рацій без згоди їх кредиторів;

(б) заборона виплати дивідендів при збитковій роботі AT та
в інших випадках, передбачених ст. 31 Закону «Про акціонерні
товариства»;

(в) вимога оголосити про зменшення статутного капіталу в
разі зменшення чистих активів ТОВ та AT по результатах фі­
нансового року порівняно зі статутним капіталом (ч. 4 ст. 144,
ч. З ст. 155 ЦК).

Усі ці заходи спрямовані на те, щоб статутний капітал став не надуманим фіктивним відбиттям первісно існуючого капіта­лу, а реальною вартістю активів товариств, що дозволило б вста­новити й дотримуватися дієвого контролю за його розмірами1.

1 Вінник О. М., Щербина В. С Акціонерне право / О. М. Вінник, В. С. Щербина. - К.: Атіка, 2000. - С 72; Кравчук В. М. Зазнач, праця. -С 504.


Правовий режим майна підприємницьких товариств____________________ 245

Тому це й спричинило можливість говорити про окрему функ­цію статутного капіталу — гарантійну.

Статутний (складений) капітал товариства не є раз і назавж­ди незмінним. Він може (а в певних випадках — мусить) змен­шуватися або збільшуватися.

Згідно з ч. 6 ст. 144 ЦК збільшення статутного капіталу ТОВ допускається після внесення всіма його учасниками вкла­дів у повному обсязі. Порядок внесення додаткових вкладів встановлюється законом і статутом товариства. Збільшення ста­тутного капіталу ТОВ може бути наслідком прийняття до його складу нових учасників або залучення додаткових коштів учас­ників.

Статутний капітал AT збільшується шляхом підвищення но­мінальної вартості акцій або розміщення додаткових акцій існу­ючої номінальної вартості у порядку, встановленому Держав­ною комісієюз ціннихпаперів та фондового ринку.

Акціонерне товариствомає право збільшувати статутний ка­пітал післяреєстрації звітів про результати розміщення всіх по­передніх випусків акцій. Додаткові емісії акцій спрямовані на залучення капіталу, необхідного для діяльності AT. Рішення про це приймається тільки загальними зборами акціонерів. При цьо­му акціонери AT мають переважне право на придбання акцій, що додатково розміщуються товариством, у процесі приватного розміщенняакцій. При публічному розміщенні акцій таке право не діє.

Якщо статутний капітал AT збільшується шляхом підвищен­ня номінальної вартості акцій, то при цьому додаткової емісії та оплати акцій не відбувається. Законом «Про акціонерні товари­ства» встановлені певні заборони щодо збільшення статутного капіталу. Зокрема:

—AT не вправі приймати рішення про збільшення шляхомпублічного розміщення акцій, якщо розмір власного капіталує меншим, ніж розмір його статутного капіталу;

—не допускається збільшення статутного капіталу AT у разінаявності викуплених товариством акцій, а також

—для покриття збитків;

—обов'язковою умовою збільшення статутного капіталуAT є відповідність розміру статутного капіталу після його збільшен­ня вимогам про мінімальний його розмір станом на дату реєстра­ції змін до статуту товариства.



246_________________________________________________ Розділ 8

Зменшення статутного капіталу ТОВ має відбуватися з до­держанням вимог ЦК про обов'язкове попереднє повідомлен­ня про це всіх його кредиторів для можливості реалізації ни­ми права на дострокове припинення або виконання відповідних зобов'язань товариства та відшкодування їм збитків (ч. 5 ст. 144 ЦК).

Причини для зменшення статутного капіталу ТОВ у ЦК не названі, крім однієї — це зменшення розміру його активів за ре­зультатами фінансового року порівняно зі статутним капіталом. Очевидно, підставою для цього може бути й вихід (вибуття) учасника з товариства, внаслідок чого не тільки проведені роз­рахунки з ним, а і його участь уже не посвідчена часткою в ста­тутному капіталі.

Зменшення статутного капіталу AT відбувається в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондо­вого ринку, шляхом зменшення номінальної вартості акцій або шляхом анулювання раніше викуплених товариством акцій та зменшення їх загальної кількості, якщо це передбачено стату­том товариства.

Про зменшення статутного капіталу ТОВ потрібно зазда­легідь повідомити кожного кредитора, вимоги якого до AT не забезпечені заставою, гарантією чи порукою. Такі кредитори вправі протягом ЗО днів після надходження їм повідомлення звернутися до товариства з письмовою вимогою про здійснен­ня протягом 45 днів одного з таких заходів на вибір товариства: а) забезпечення виконання зобов'язань шляхом укладення дого­вору застави чи поруки; б) дострокового припинення або вико­нання зобов'язань перед кредитором, якщо інше не передбачено договором між AT та кредитором.

Зменшення AT статутного капіталу нижче встановленого законом розміру призводить до ліквідації товариства.

Попри всі спори щодо функцій статутного капіталу, у будь-якому разі слід враховувати один важливий момент. Ідеться про поділ. Це його поділ статутного капіталу на частки і визначен­ня їх правового режиму у співвідношенні, з одного боку, зі ста­тутним капіталом, а з іншого — з корпоративними правами учас­ників.

З приводу тандему «статутний капітал та його частка» по­трібно зауважити, що вони співвідносяться як ціле та частка. Відтак, їхній правовий режим має бути однаковим. Проте це не


Правовий режим майна підприємницьких товариств_____________________________ 247

так, оскільки статутний капітал не є об'єктом права, а як бухгал­терський засіб являє собою лише вираження стану майна корпо­рації, а частка, навпаки, є об'єктом права, вона може перебувати в обороті, відчужуватися.

В акціонерному товаристві частка статутного капіталу пе­ретворилася на окремий об'єкт права - цінний папір — акцію. Втім, це не знищило облікового значення поділу статутного ка­піталу на частки, адже для AT важливо не тільки те, скільки ак­цій належать особі, а скільки ця кількість акцій становить від­сотків статутного капіталу.

Пов'язаність частки (частки в статутному капіталі) з цілим (статутним капіталом) спостерігається й в залежності номіналь­ної вартості акції від статутного капіталу. Навпаки ж, курсова вартість акцій залежить від активів AT, а не від його статутного капіталу. Тому нині в ЦК й передбачено приведення у відповід­ність цих категорій, наслідком чого стане співвідношення з кур­сом акцій. Таке співставлення також свідчить про відносну не­залежність акцій від своєї матриці — статутного капіталу, хоча на перший погляд це неможливо.

Співвідношення частки в статутному капіталі/акцій і кор­поративних прав демонструє їх пов'язаність, що вплинула на подвійність сприйняття прав учасника господарського товари­ства. Вдалу і точну характеристику надав М. М. Агарков сто­совно прав акціонера, які надаються йому акцією. Він слушно звернув увагу на існування «права на акцію» та «прав з акції». Права на акцію є правом на цінний папір як на объект, з яким можна вчиняти правочини, вступаючи у відповідні правовідно­сини. Права з акції є корпоративними правами, які знаходять свій прояв у внутрішніх відносинах за типом «учасник» — «гос­подарське товариство». Однак учасник може й позбутисьсвоїх корпоративних прав внаслідок укладення договору провідчу­ження частки в статутному капіталі або акцій.

Так само можна охарактеризувати й права учасників ТОВта ТДВ, які мають право на частку в статутному капіталі. Жодноїрізниці при цьому немає, крім того, що в акціонерів є акція якоб'єкт їх права, а в учасників інших господарських товариств— частка в статутному капіталі. Акція також закріплює певнучаст­ку в статутному капіталі. А в тих господарських товариствах, які акції не випускають, частка в статутному капіталі «не одягне­на» в цінний папір.


 
 


Читайте також:

  1. Q6 розраховують тільки при нестаціонарному режимі
  2. XIX. ОСОБЕННОСТИ ПРАВОВОГО РЕЖИМА ПРИРОДНЫХ РЕСУРСОВ
  3. А).Наукові товариства.
  4. Автономія в Україні. Конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим
  5. Авторитарний політичний режим.
  6. Авторитарний режим
  7. АВТОРИТАРНИЙ РЕЖИМ
  8. Адиабатический режим
  9. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  10. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
  11. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  12. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав




Переглядів: 488

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Розділ 8

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.