Та право на одержання частини активів при його ліквідації
Безумовність права на вихід учасника з товариства випливає зі змісту статей 100, 116, 148 ЦК, а також зі ст. 10 Закону України «Про господарські товариства». Це право може здійснюватися учасником добровільно (за власним бажанням) або шляхом вибуття з не залежних від нього причин (зокрема, смерть учасника). Окремою підставою для припинення корпоративних відносин є примусове виключення (за рішенням інших учасників) учасника із товариства.
Щодо акціонерних товариств, то його учасники припиняють корпоративні відносини із товариством в єдиний спосіб шляхом відчуження належних їм акцій. Учасники інших нидів господарських товариств припиняють правові відносини з товариством на підставі юридичного акту — добровільного подання заяви про вихід з товариства. Згідно з ч. 1 ст. 88 ЦК порядок виходу з господарського товариства обов'язково має бути зазначений у статуті. Відповідно, вихід з товариства супроводжується внесенням змін до статуту (у ТОВ, ТДВ) або договору (ПТ, КТ) та їх перереєстрацією.
На підставі ч. З ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, додатково подається один із зазначених нижче документів:
—копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), засвідчена в установленому порядку;
—нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників);
—нотаріально посвідчений документ про передання правазасновника (учасника) іншій особі;
—рішення уповноваженого органу юридичної особи пропримусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Після подання учасником заяви про його вихід із ТОВ загальними зборами вирішується питання про виплату йому вартості майна не як учаснику ТОВ, а як колишньому учаснику, а